Mitä ovat toimeentulotukeen

Toimeentulotuki hakemuksessa puhutaan, että pitää laskea yhteen kaikki toimeentulotukeen oikeuttavat menot, ja vähentää nämä olemassa olevista tuloista/varoista, mutta mitä nämä toimeentulotukeen oikeuttavat menot oikein ovat? Missään ei listata niitä.

Ei kai niillä tarkoiteta noita menoja, jotka sisältyvät perusosaan? En ainakaan niin ymmärtäisi.

Ja eikö siis perusosa ole se määrä mitä pitää jäädä käteen, kun on maksanut pakolliset menot: vuokran, netin, ostanut ruoan, ostanut vaatteet, käynyt parturissa jne?
81261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mENOT.
- VUOKRA
- SÄHKÖ
- vesimaksu
- saunamaksut
- reseptilääkkeet
- lasten tapaamisesta aiheutuneet kulut, siis jos olet etävanhempi, noin 40 euroa per lapsi

Muita ei sitten taida ollakaan.

TT on hieman alle 800 euroa/kk eli jos tulosi jäävät alle niin olet oikeutettu tukeen.

Äänestä
  • jälkeen jää 360€ ei mitään 800€ pellet.

    Äänestä

  • jos ei asumiskulujen kirjoitti:

    jälkeen jää 360€ ei mitään 800€ pellet.

    vitun urpo!

    Äänestä

Vuokra,sähkö ja reseptilääkkeet vain jos joutuu käyttään kokoajan tai ovat erikoisen kalliita.Sossu päättää jokakerta erikseen.
Netti,puhelin,vaatteet,hygienia,ruoka ja muut sisältyy tohon 360€ joka on monissa kunnissa perusturva joissakin alempi.Myöskään jos maksat vaikka ulosottoon itse vapaaehtoisesti jotain sitäkään ei oteta huomioon menona.Vain jos ulosotto ottaa väkisin sinulta rahat tililtä niin oikeutettu tukeen.Moni ei sitäkään tajua.
Joissakin tapauksissa pölynimuriin tai pesukoneeseen saa rahat jos ei ole taloyhtiössä pesutupaa.Samoin jos aivan persauki niin minä ainakin sain aikoinani huonekalu avustuksen muuttaessa ekaan kunnan kämppään.

Äänestä
  • eikä muitakaan mööpeleitä nykyään, täytyy olla pakolainen, mustalainen tai vastaava että mitään ylimääräistä heruisi. Itse vammainen ja nyrkkipyykillä jo kymmenen vuotta, kiva pestä paskaa joka saatanan päivä vaatteista ja pyörätuolista. Saisi edes avustajan kerran kuussa, mutta kun ei niin ei! Perkele naapuritaloon toi ruokahuolto ruokaakin terveille ihmisille, ottakaa selvää mihin rahanne laitetaan niin yllätytte. Tätäkin tietokoneenpaskaa säästin kolme vuotta!!!! Vammautukaa lapsena niin saatte tutustua suomalaiseen "sosiaaliturvaan", se nautinto pitäisi säätää kaikille vuodeksi kuin armeija ikään, saisi vähän niinkuin perspektiiviä asiaan. Korvauksia alaraajahalvauksesta aikoinaan tuli oikein 10000mk kertakorvauksena, nekin ukko perkele joi kurkusta alas. Kansaneläkkeellä on hieno mennä rytyyttä vuodesta toiseen, mitään toivoa ei ole, eikä tule.

    Äänestä

  • pesukoneita kirjoitti:

    eikä muitakaan mööpeleitä nykyään, täytyy olla pakolainen, mustalainen tai vastaava että mitään ylimääräistä heruisi. Itse vammainen ja nyrkkipyykillä jo kymmenen vuotta, kiva pestä paskaa joka saatanan päivä vaatteista ja pyörätuolista. Saisi edes avustajan kerran kuussa, mutta kun ei niin ei! Perkele naapuritaloon toi ruokahuolto ruokaakin terveille ihmisille, ottakaa selvää mihin rahanne laitetaan niin yllätytte. Tätäkin tietokoneenpaskaa säästin kolme vuotta!!!! Vammautukaa lapsena niin saatte tutustua suomalaiseen "sosiaaliturvaan", se nautinto pitäisi säätää kaikille vuodeksi kuin armeija ikään, saisi vähän niinkuin perspektiiviä asiaan. Korvauksia alaraajahalvauksesta aikoinaan tuli oikein 10000mk kertakorvauksena, nekin ukko perkele joi kurkusta alas. Kansaneläkkeellä on hieno mennä rytyyttä vuodesta toiseen, mitään toivoa ei ole, eikä tule.

    Katkeraa, ja ilmeisesti oikeutetustikin.. tekstiä. Tosiasia on ikävä kyllä se, että sitä "ennaltaehkäisevää" toimeentulotukea saa pärstävärkin mukaan. Jos sossu ei pidä hakijan naamasta, tukea ei heru. Tunnen useita tapauksia, joissa ihminen on saanut esim. ensiasunnon huonekaluihin puhdasta käteistä, kun taas toinen ei saa yhtikäs mitään.

    Äänestä

  • nii-iin kirjoitti:

    Katkeraa, ja ilmeisesti oikeutetustikin.. tekstiä. Tosiasia on ikävä kyllä se, että sitä "ennaltaehkäisevää" toimeentulotukea saa pärstävärkin mukaan. Jos sossu ei pidä hakijan naamasta, tukea ei heru. Tunnen useita tapauksia, joissa ihminen on saanut esim. ensiasunnon huonekaluihin puhdasta käteistä, kun taas toinen ei saa yhtikäs mitään.

    sillä on vaan tultava toimeen, mitään et saa ylimääräistä. Veronpalautuskin venytetään pitkälle ens vuoteen, diakoni ilmotti ettei tu ruokapussia kun se on tarkoitettu vaan väliaikaiseksi avuksi, ei viittiny ämmä antaa kun en kuulu kirkkoon! Nytkin menee joulu makaronin kera kun meni rahat paskavaippoihin, niitäkään kun ei saa edes tarpeeksi. Eläke nousee ens vuonna 20€, vuokra 32€, perkele että hukkuu tohon rahaan, puhumattakaan ruuasta tai sähköstä! Eläkää kokeeksi vaikka viikko pyörätuolissa niin että paskannatte ja kusette allenne kaikki, lisäherkkuna ruokaan saa käyttää n.100€/kk. Sisällä oloa yli 22h vuorokaudessa, se kun ei ole ihan yksinkertainen operaatio edes pukea. Viikolla paleltu kuljetusta odotellessa jalka kun en huomannu että oli kusi valunu housunpunttiin, nyt mätii toi koipikin, vittu on upeeta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


oikeuttavat menot? kirjoitti:

Toimeentulotuki hakemuksessa puhutaan, että pitää laskea yhteen kaikki toimeentulotukeen oikeuttavat menot, ja vähentää nämä olemassa olevista tuloista/varoista, mutta mitä nämä toimeentulotukeen oikeuttavat menot oikein ovat? Missään ei listata niitä.

Ei kai niillä tarkoiteta noita menoja, jotka sisältyvät perusosaan? En ainakaan niin ymmärtäisi.

Ja eikö siis perusosa ole se määrä mitä pitää jäädä käteen, kun on maksanut pakolliset menot: vuokran, netin, ostanut ruoan, ostanut vaatteet, käynyt parturissa jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu