helou kaikki!ajattelin teiltä viisaammilta kysellä, että mitäs kaikkea sitä sitten tarttis ottaa huomioon jos sinne intiaan lähtis.oon ammatiltani lähihoitaja ja opiskelen kätilöksi,Olisko siis saumaa saada duunia?Asuntoja on katseltu ja hintoja koitettu vähän katsella.Alkaa tää suomen kakka riittää ja haluis vähä avartaa maailmaa.Lapsia olis 3.mutta luulen että irtiotto tekis myös heille hyvää..vinkkejä siis otetaan vastaan :) kiitos jo etukäteen :)
Muutto intiaan
7
4349
Vastaukset
- terveh
mikset lähtisi lähi-itään töihin? palkka ainakin olisi parempi. En meinaan usko, et tolla alalla on hyvä liksa Intiassa. Tietty kannattaa tsekata jos tärppäis :)
- Helsingforssissa käynyt
Älä helvetissä mene sinne .Tule vaikka tänne torille Mun nimi on ALLAH AULIS!! 64v.
- suurkaupungin tyttö
RAHA
palkkasi kätilönä olisi luultavasti n. 5000 rs eli 90 e/kk. jos sinulla on mies, joka tekee "saman tasoisia" töitä, palkka olisi toiset 5000 rs. jos saatte molemmat töitä. hyvälle lastenhoitajalle maksaisitte 3000 rs/kk. eli teillä olisi käytössä 7000 rs/kk.
vuokraa maksaisitte ehkä 4000 rs/kk, riippuen tosin täysin alueesta ja kaupungista, vuokrahaarukka on leveä, sanoisin 2000 - 20000 rs/kk, ja ylemmäskin pääsee helposti.
jos ostatte talon/asunnon, saatatte saada aika edullisestikin, riippuu taas täysin paikasta ja kaupungista. ostaa ei vaan kannata heti, ennen kuin tietää, että jää pitkäksi aikaa maahan.
rahaa teille jäisi käyttöön 3000 rs/kk jolla ei eletä kovinkaan upeasti. itse en pärjäisi sellaisilla tuloilla, mutta intiassa monet perheet pärjäävät. 3000 rs/kk tarkoittaa, että bensaan ei voisi tuhlata, eli matkustaisitte bussilla mopon sijasta. ruoan tekisitte kotona, se on edullista. kaiken luksuksen saisitte unohtaa, mutta perusasiat saisitte hommattua.
jos teillä on säästöjä, ne kannattaisi laittaa esim. valtion takaamaan pankkiin intiassa, korko voi olla 10%/v. jo esim. 50.000 euron koroilla eläisitte hyvinkin (yli 20.000 rs/kk).
LAPSET & TERVEYS
lapset sairastuvat helposti. intiassa ei välttämättä saa hyvää hoitoa/hoitoa ollenkaan etenkään vaikiessa sairauksissa. vaativa hoito on myös todella kallista. suomen kelan sairasvakuutuksen menetätte asuttuanne intiassa yli vuoden. sen saatte takaisin taas asuttuanne suomessa 2 vuotta.
intiassa on myös vakavia tarttuvia tauteja, esim. denguekuume ja malaria. kuumuus, pöpöt ruuassa ja vedessä, sekä myrkylliset eläimet ovat myös riski.
jos olet yksinhuoltaja, joudut olemaan yksin vastuussa koko perheestä, joten mikä tahansa saamasi tauti olisi suuri riski niin taloudellisesti kuin muutenkin.
koulut ovat erilaisia kuin suomessa. ehkä suurin ero lienee siinä, että intiassa ei voi haistatella opelle ilman, että ope pieksee oppillaan. koulut ovat yleensä maksullisia, ja hyvät yliopistot melko kalliita.
KULTTUURI
intia on aivan erilainen kuin suomi. naisen asema on paljon huonompi niin työssä kuin yhteiskunnassa muutenkin. terveydenhoitoalalla kohtaisit esim tyttövauvojen arvottomuuden. muutkin arvot poikkeavat suomalaisista. intiassa on oikeaa köyhyyttä, jota on vaikea kohdata, etenkin lasten mielestä.
on monia monia asioita, joita opit vasta kun olet siellä asunut ja oleskellut ihmisten kanssa. sellainenkin perusasia kuin rehellisyys tarkoittaa intiassa jotain ihan muuta kuin suomessa. ja on olemassa tiettyjä säätöjä, joita kanssakäymisessä tulisi noudattaa, mutta nekin oppii vasta elämällä.
kulttuuristressi alkaa yleensä vaivata muutaman kuukauden päästä muutosta. silloin kaikki tuntuu raskaalta ja uudesta ympäristöstä alkaa löytää ne hirveät puolet (intiassa: roskaa joka puolella, koyhyyttä, byrokratia, länkkärien rahallinen hyväksikäyttö, kaikki asiat on erilailla kuin suomessa jne). stressistä on osattava päästä irti, myös lasten.
nämä ja monet muut asiat tulee tiedostaa ennen kuin lapsiperhe muuttaa intiaan. mikään asioista ei ole sellainen, että estäisi muuttamisen (paitsi jos ei ole työtä tms. ei saa oleskelulupaa). riskit kannattaa miettiä, ja vielä kysyä kaikki mahdolliset vinkit suomen sosiaali/sairaanhoitoturvaa ajatellen.
aina asiat eivät suju mutkitta, joten kannattaa olla varautunut ongelmiin. mistä tulikin mieleen vielä yksi eroavaisuus suomalaisten ja intialaisten välillä: intiassa eletään hyvin pitkälle deterministisen ajattelutavan mukaan, eli kaikki tapahtuva on ennaltamäärättyä (karma ym. hindulaisuudessa). ihmiset eivät varaudu ongelmiin, vaan ottavat vastaan mitä tulee.- Mirka
Kiitos että olit nähnyt noin paljon vaivaa ja kirjoittanut noin seikkaperäisesti asioista :) Joten laitan mietintä myssyn päähän ja harkitsen muuttoa tarkkaan..tosin ollaan sitä mietitty jo pitkään..mutta mutta...kaikkeen ei voi varautua..kiitos oikein paljon kirjoituksestasi ;)
- Anna I
Mirka kirjoitti:
Kiitos että olit nähnyt noin paljon vaivaa ja kirjoittanut noin seikkaperäisesti asioista :) Joten laitan mietintä myssyn päähän ja harkitsen muuttoa tarkkaan..tosin ollaan sitä mietitty jo pitkään..mutta mutta...kaikkeen ei voi varautua..kiitos oikein paljon kirjoituksestasi ;)
intialaisilta hiukan hoitoalan palkkatasoa, ja ei se kyllä mitenkään päätä huimaa.
Erikoistumattoman sairaanhoitajan kuukausipalkka valtion omistamassa sairaalassa on Rs 6500,-, erikoissairaanhoitajan Rs 10000,-, yksityisellä sektorilla palkkaus on parempi. Siellä on käytössä kiinteä, sovittu päiväpalkka. Kätilön kuukausipalkka on Rs 4000,- lisäksi jokaisesta rekisteröidystä synnytyksestä maksetaan sovittu lisäkorvaus. - parempi katsoa, kuin....
Anna I kirjoitti:
intialaisilta hiukan hoitoalan palkkatasoa, ja ei se kyllä mitenkään päätä huimaa.
Erikoistumattoman sairaanhoitajan kuukausipalkka valtion omistamassa sairaalassa on Rs 6500,-, erikoissairaanhoitajan Rs 10000,-, yksityisellä sektorilla palkkaus on parempi. Siellä on käytössä kiinteä, sovittu päiväpalkka. Kätilön kuukausipalkka on Rs 4000,- lisäksi jokaisesta rekisteröidystä synnytyksestä maksetaan sovittu lisäkorvaus.Jospa menisitte perheen kanssa ensin kuukaudeksi haistelemaan. Kierrellessä vähän Intiassa varmasti selviää, onko tämä paikka niin kakka ollenkaan.
Delhin lentoja sa aika havalla. - Mirka
parempi katsoa, kuin.... kirjoitti:
Jospa menisitte perheen kanssa ensin kuukaudeksi haistelemaan. Kierrellessä vähän Intiassa varmasti selviää, onko tämä paikka niin kakka ollenkaan.
Delhin lentoja sa aika havalla.Niin ajattelin että jos vähän katsellaan ja jos tuntuu sopivalta paikalta niin katsotaan hiukan lisää.Näin lumen ja kylmyyden keskellä houkuttelee tuo pidempään katsominen erityisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241578Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711550Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.901318Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1111135Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949