helou kaikki!ajattelin teiltä viisaammilta kysellä, että mitäs kaikkea sitä sitten tarttis ottaa huomioon jos sinne intiaan lähtis.oon ammatiltani lähihoitaja ja opiskelen kätilöksi,Olisko siis saumaa saada duunia?Asuntoja on katseltu ja hintoja koitettu vähän katsella.Alkaa tää suomen kakka riittää ja haluis vähä avartaa maailmaa.Lapsia olis 3.mutta luulen että irtiotto tekis myös heille hyvää..vinkkejä siis otetaan vastaan :) kiitos jo etukäteen :)
Muutto intiaan
7
4352
Vastaukset
- terveh
mikset lähtisi lähi-itään töihin? palkka ainakin olisi parempi. En meinaan usko, et tolla alalla on hyvä liksa Intiassa. Tietty kannattaa tsekata jos tärppäis :)
- Helsingforssissa käynyt
Älä helvetissä mene sinne .Tule vaikka tänne torille Mun nimi on ALLAH AULIS!! 64v.
- suurkaupungin tyttö
RAHA
palkkasi kätilönä olisi luultavasti n. 5000 rs eli 90 e/kk. jos sinulla on mies, joka tekee "saman tasoisia" töitä, palkka olisi toiset 5000 rs. jos saatte molemmat töitä. hyvälle lastenhoitajalle maksaisitte 3000 rs/kk. eli teillä olisi käytössä 7000 rs/kk.
vuokraa maksaisitte ehkä 4000 rs/kk, riippuen tosin täysin alueesta ja kaupungista, vuokrahaarukka on leveä, sanoisin 2000 - 20000 rs/kk, ja ylemmäskin pääsee helposti.
jos ostatte talon/asunnon, saatatte saada aika edullisestikin, riippuu taas täysin paikasta ja kaupungista. ostaa ei vaan kannata heti, ennen kuin tietää, että jää pitkäksi aikaa maahan.
rahaa teille jäisi käyttöön 3000 rs/kk jolla ei eletä kovinkaan upeasti. itse en pärjäisi sellaisilla tuloilla, mutta intiassa monet perheet pärjäävät. 3000 rs/kk tarkoittaa, että bensaan ei voisi tuhlata, eli matkustaisitte bussilla mopon sijasta. ruoan tekisitte kotona, se on edullista. kaiken luksuksen saisitte unohtaa, mutta perusasiat saisitte hommattua.
jos teillä on säästöjä, ne kannattaisi laittaa esim. valtion takaamaan pankkiin intiassa, korko voi olla 10%/v. jo esim. 50.000 euron koroilla eläisitte hyvinkin (yli 20.000 rs/kk).
LAPSET & TERVEYS
lapset sairastuvat helposti. intiassa ei välttämättä saa hyvää hoitoa/hoitoa ollenkaan etenkään vaikiessa sairauksissa. vaativa hoito on myös todella kallista. suomen kelan sairasvakuutuksen menetätte asuttuanne intiassa yli vuoden. sen saatte takaisin taas asuttuanne suomessa 2 vuotta.
intiassa on myös vakavia tarttuvia tauteja, esim. denguekuume ja malaria. kuumuus, pöpöt ruuassa ja vedessä, sekä myrkylliset eläimet ovat myös riski.
jos olet yksinhuoltaja, joudut olemaan yksin vastuussa koko perheestä, joten mikä tahansa saamasi tauti olisi suuri riski niin taloudellisesti kuin muutenkin.
koulut ovat erilaisia kuin suomessa. ehkä suurin ero lienee siinä, että intiassa ei voi haistatella opelle ilman, että ope pieksee oppillaan. koulut ovat yleensä maksullisia, ja hyvät yliopistot melko kalliita.
KULTTUURI
intia on aivan erilainen kuin suomi. naisen asema on paljon huonompi niin työssä kuin yhteiskunnassa muutenkin. terveydenhoitoalalla kohtaisit esim tyttövauvojen arvottomuuden. muutkin arvot poikkeavat suomalaisista. intiassa on oikeaa köyhyyttä, jota on vaikea kohdata, etenkin lasten mielestä.
on monia monia asioita, joita opit vasta kun olet siellä asunut ja oleskellut ihmisten kanssa. sellainenkin perusasia kuin rehellisyys tarkoittaa intiassa jotain ihan muuta kuin suomessa. ja on olemassa tiettyjä säätöjä, joita kanssakäymisessä tulisi noudattaa, mutta nekin oppii vasta elämällä.
kulttuuristressi alkaa yleensä vaivata muutaman kuukauden päästä muutosta. silloin kaikki tuntuu raskaalta ja uudesta ympäristöstä alkaa löytää ne hirveät puolet (intiassa: roskaa joka puolella, koyhyyttä, byrokratia, länkkärien rahallinen hyväksikäyttö, kaikki asiat on erilailla kuin suomessa jne). stressistä on osattava päästä irti, myös lasten.
nämä ja monet muut asiat tulee tiedostaa ennen kuin lapsiperhe muuttaa intiaan. mikään asioista ei ole sellainen, että estäisi muuttamisen (paitsi jos ei ole työtä tms. ei saa oleskelulupaa). riskit kannattaa miettiä, ja vielä kysyä kaikki mahdolliset vinkit suomen sosiaali/sairaanhoitoturvaa ajatellen.
aina asiat eivät suju mutkitta, joten kannattaa olla varautunut ongelmiin. mistä tulikin mieleen vielä yksi eroavaisuus suomalaisten ja intialaisten välillä: intiassa eletään hyvin pitkälle deterministisen ajattelutavan mukaan, eli kaikki tapahtuva on ennaltamäärättyä (karma ym. hindulaisuudessa). ihmiset eivät varaudu ongelmiin, vaan ottavat vastaan mitä tulee.- Mirka
Kiitos että olit nähnyt noin paljon vaivaa ja kirjoittanut noin seikkaperäisesti asioista :) Joten laitan mietintä myssyn päähän ja harkitsen muuttoa tarkkaan..tosin ollaan sitä mietitty jo pitkään..mutta mutta...kaikkeen ei voi varautua..kiitos oikein paljon kirjoituksestasi ;)
- Anna I
Mirka kirjoitti:
Kiitos että olit nähnyt noin paljon vaivaa ja kirjoittanut noin seikkaperäisesti asioista :) Joten laitan mietintä myssyn päähän ja harkitsen muuttoa tarkkaan..tosin ollaan sitä mietitty jo pitkään..mutta mutta...kaikkeen ei voi varautua..kiitos oikein paljon kirjoituksestasi ;)
intialaisilta hiukan hoitoalan palkkatasoa, ja ei se kyllä mitenkään päätä huimaa.
Erikoistumattoman sairaanhoitajan kuukausipalkka valtion omistamassa sairaalassa on Rs 6500,-, erikoissairaanhoitajan Rs 10000,-, yksityisellä sektorilla palkkaus on parempi. Siellä on käytössä kiinteä, sovittu päiväpalkka. Kätilön kuukausipalkka on Rs 4000,- lisäksi jokaisesta rekisteröidystä synnytyksestä maksetaan sovittu lisäkorvaus. - parempi katsoa, kuin....
Anna I kirjoitti:
intialaisilta hiukan hoitoalan palkkatasoa, ja ei se kyllä mitenkään päätä huimaa.
Erikoistumattoman sairaanhoitajan kuukausipalkka valtion omistamassa sairaalassa on Rs 6500,-, erikoissairaanhoitajan Rs 10000,-, yksityisellä sektorilla palkkaus on parempi. Siellä on käytössä kiinteä, sovittu päiväpalkka. Kätilön kuukausipalkka on Rs 4000,- lisäksi jokaisesta rekisteröidystä synnytyksestä maksetaan sovittu lisäkorvaus.Jospa menisitte perheen kanssa ensin kuukaudeksi haistelemaan. Kierrellessä vähän Intiassa varmasti selviää, onko tämä paikka niin kakka ollenkaan.
Delhin lentoja sa aika havalla. - Mirka
parempi katsoa, kuin.... kirjoitti:
Jospa menisitte perheen kanssa ensin kuukaudeksi haistelemaan. Kierrellessä vähän Intiassa varmasti selviää, onko tämä paikka niin kakka ollenkaan.
Delhin lentoja sa aika havalla.Niin ajattelin että jos vähän katsellaan ja jos tuntuu sopivalta paikalta niin katsotaan hiukan lisää.Näin lumen ja kylmyyden keskellä houkuttelee tuo pidempään katsominen erityisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895