histamiini-intoleranssi

onko teille tuttu juttu histamiini-intoleranssi, kuulin siitä apteekista itse. nyt kokeilen histamiinin vähentämistä ruokavaliosta, ja tuntuu olevan hyvin apua. Olen jättänyt mm. kokonaan kalan ja tomaatin pois, joita söin lähes ennen päivittäin. päänsärkykin oli lähes kroonista, toispuoleista, tai koko pään särkyä, silmäsärkyä ym. Ei ole päätä särkenyt sen jälkeen. tää on kyllä ihanaa, toivottavasti löysin syyn migreeniin.
2824113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Hei vaan sinulle, hetki jo vierähtänyt kirjoituksestasi mutta ehkä tästä on silti vielä apua.

Eli olen itse kuullut myös histamiini-intoleranssista, törmäsin syksyllä tähän kun kävin viinimessuilla, mulla pahimmat oireet tulee punaviinistä. Ja siellä siis mulle kerrottiin, että siihen on apuakin! Camucin -niminen valmiste, se on kehitetty nimen omaan histamiini-intolerantikoille (sisältää histamiinia hajoittavaa diamiinioksidaasia).

Sitä saa apteekeista ja luontaistuotekaupoista, tosin mun piti kyllä sitä muutamasta paikasta käydä kyselemässä ennen kuin löysin sellaisen, mistä sitä sai. Osa ei ollut kuullutkaan moisesta, toisista oli loppu.

Johan meni mainostamiseksi, mutta innostuin vaan kun pääsee ehkä jotakuta muutakin kärsijää auttamaan. Itse niin pitkään kärsin kun en malttanut olla punaviiniä juomatta, mutta nyt ei tarvitse kärsiä enää, kun vaan muistaa ottaa sen kapselin ensin!

Äänestä
  • Minä myös oireilen punaviinistä ja vaikka mistä muustakin. Mitään allergiaa ei ole löytynyt. Törmäsin apteekissa tähän Camucin- valmisteeseen ja aloin tutkia tarkemmin tätä histmiini-intoleranssia. Uskon, että nyt löytyi syy näihin kiusallisiin vaivoihin. En ole vielä kokeillut noita kapseleita enkä tiedä onko niistä oikeasti minulle apua, mutta aion kokeilla, vaikka ovatkin aika hintavia.
    Olisi kiva kuulla histamiini-intoleranssista kärsivien kuulumisia ja kokemuksia.

    Äänestä

  • moi, oletko käyttänyt tuota camucinia kauan ja miten on toiminut?

    Äänestä

  • teppo kirjoitti:

    moi, oletko käyttänyt tuota camucinia kauan ja miten on toiminut?

    Minulla todettiin histamiini-intorelanssi parivuotta sitten kun allergiatesteissä ei tullut poitiivistä tulosta. Lääkäri kehoitti kokeilemaan Camucilliä. Vaikka kallista on niin auttaa ainakin minua ja sen turvin voin syödä esim kylässä ja ravintolassa mitä on tarjolla. Minulla punaviini menettelee eli vain lievät oireet, mutta soija, sitrukset, tomaatti, kiivi, mansikat, raparperi, tonnikala ja musta tee sekä jotkut lisä ja makuaineet aiheuttavat melkoisen paljon oireita. Oireet ilmenevät suolistossa, limakalvoilla, ihossa ja hengitysteissä.

    Äänestä

  • mymeli myy kirjoitti:

    Minä myös oireilen punaviinistä ja vaikka mistä muustakin. Mitään allergiaa ei ole löytynyt. Törmäsin apteekissa tähän Camucin- valmisteeseen ja aloin tutkia tarkemmin tätä histmiini-intoleranssia. Uskon, että nyt löytyi syy näihin kiusallisiin vaivoihin. En ole vielä kokeillut noita kapseleita enkä tiedä onko niistä oikeasti minulle apua, mutta aion kokeilla, vaikka ovatkin aika hintavia.
    Olisi kiva kuulla histamiini-intoleranssista kärsivien kuulumisia ja kokemuksia.

    Aivan ihanaa, että sain tietää mikä minua vaivaa. Kaikki allergiatestit tehtiin ja mitään ei löytynyt.
    En voi juoda alkoholia, eritoten punaviiniä enkä olutta. No, siinä on ollut pelkkää säästöä.
    Tomaattia, hunajaa, "kaupan pullia", pakattuja makkaroita ja kinkkuja, tuotteita joissa on erikoisen paljon
    lisäaineita kuten jotkut karamellit. Nämä nyt heti muistui mieleen. Oireina kurkku , kieli, poski, korva
    turpoaa. Nokkosrokkoa tulee myös herkästi. Kaikkein kamalinta on tuo kurkun ja kielen turpoaminen.
    On jotain mitä uskallan syödä vähän ja jotain en ollenkaan.

    Äänestä

Nuorena siis minä sain silakasta migreenin, mutta muita kaloja voin kyllä syödä.

Äänestä
  • Kuten silakalla, muikulla ja lahnalla, särkikaloilla ja merikaloilla elohopeapitoisuudet kohoavat ...... Oireina verenpaineen nousu, päänsärky, migreeni, ...

    Äänestä

  • Terve elämä! kirjoitti:

    Kuten silakalla, muikulla ja lahnalla, särkikaloilla ja merikaloilla elohopeapitoisuudet kohoavat ...... Oireina verenpaineen nousu, päänsärky, migreeni, ...

    Voi kalaparat

    Äänestä

saunan jälken otin kolme olutta, sitä ennen 2 pilleriä, seuraavana aamuna oli taas kieli kipeä.Olen ollut ruokavaliolla, joka ei sisällä histamiinia ollenkaan / tai vähän, noin viikon. Eli kokeilun kautta täytyy mennä, mutta kertokaa, MISTÄ LÖYTYY NE RUUAT, MITÄ VOI KÄYTTÄÄ JA NE MITÄ EI VOI ?
Netistä olen tsekannut ja kerännyt, mutta täytyyhän jossakin olla laajempi skaala. Mun työterveydessä ei ainakaan viitsitty asiaan tarttua. Olen tosi onnellinen, jos vuosia kestäneisiin vaivoihini alkaa olla selitys.

Äänestä

Kaksi vuotta sitten lääkäri totesi mulla histamiini-intoleranssiin liittyvän kroonisen idiopaattisen urtikarian (nokkosihottuma), joka vuoden sisään saatiin kuriin Xyzalilla, mutta tuli nyt taas syksyllä takaisin entistä voimakkaampana. Mulla oireina nokkosihottuma huulissa ja iholla (kasvoilla ja kyynärtaipeissa), mahakouristukset (kauheimpia ikinä) ja ruuansulatusongelmat. Ihotautilääkäri kehotti edelleen välttämään etenkin sitrushedelmiä, tonnikalaa ja tuorejuustoja, ja ei kai sitä muuta voi kun kiristää taas ruokavaliota.. Suklaasta en kyllä suostu luopumaan :-D

Mulla toi Xyzal on auttanut oireisiin, ja kun söin sitä päivittäin yli puolen vuoden ajan tuon pari vuotta sitten tehdyn käynnin jälkeen, niin pystyin syömään tomaattia ja suklaata täysin ilman oireiden ilmaantumista. Tuota aikaisemmin suositeltua Camucinia en ole ehtinyt kokeilemaan, mutta kiinnostaisi kyllä testata sitäkin nyt kun oireet vielä ilmaantuvat niin voimakkaina!

Inhottava ongelma tämä kyllä on, etenkin silloin jos oireet ilmaantuvat voimakkaina. Mulla oli pari viikkoa sitten parina aamuna niin järkyttävä fiilis huulissa, kun ne kutisivat ja kipuilivat ja niiden liikuttaminenkin tuntui älyttömän hirveältä.
Vatsankouristus on ollut kahteen kertaan. Ensimmäisen kouristuksen jälkeen lähdin lääkäriin, kun en silloin osannut ollenkaan arvata kouristuksen liittyvän histamiiniongelmaani, eivätkä osanneet lääkäritkään (epäilivät mm. suoliliepeen tulehdusta ja kystan puhkeamista). Kouristuksen aikana kipu on niin voimakas, ettei siinä pysty tekemään mitään muuta kun keskittymään olemaan paikallaan ja niin kippurassa kuin itsensä vaan saa. Kouristuksen jälkeen maha tuntuu ihan runnotulta ja vatsan jännittäminen kummalliselta.

Tsemppiä kaikille muillekin ongelman kanssa eläville!

Äänestä
  • Kuulostaa HAE oireilta.

    Äänestä

Millaisia määriä syötte camucinia?ja kuinka usein, monen tunnin välein?

Äänestä

Minulla myös epäilivät kyseistä.Olen saanut kaksi kertaa sellaiset kouristukset,että luulin että kuolen.Toisella kertaa sain myös nokkosihottumaa.Vertakin saattaa olla välillä ulosteessa.Todella hankala välttää histamiinia,kun töissä syödään keskuskeittiön ruokaa.

Äänestä

Olen sairastanut histamiini intoleranssia kolme vuotta. Niin kauan kesti, ennenkuin löytyi diagnoosi. Mitkään lääkkeet ei auta. Enkä vieläkään tiedä, mitkä ruoka-aineet aiheuttaa oireet, vaihtelee päivittäin.

Äänestä
  • Onhan ne netissä lueteltu mitkä ruoka aineet sisältävät histamiinia.. joten niitä on aika monia ravintoaineita joissa on histamiinia ..

    Äänestä

Oletko kokeillut Camucinia? Apteekista saa. Minulla auttoi punaviinin aiheuttamaan ongelmaan.

Äänestä

Aiheuttaako histamiini kenelläkään migreeniä tai päänsärkyä aamulla?

Äänestä
  • Minulla histamiini aiheuttaa krapulaisen olon vaikken ole koskenutkaan alkoholiin. Lisäksi melkein heti histamiinipitoisen ruoan nauttimisen jälkeen alkaa päätä kivistää En ole vielä löytänyt lääkäriä joka voisi asian diagnosoida tai ravitsemusterapeuttia joten mutu tuntumalla mennään.

    Äänestä

Tuo acetaldehydi vatsassa voi laukaista myös elimistön histamiini tuotannon lisääntymisen ja näin ollen aiheuttaa päänsärkyä. Acetaldehydiä on paljon mm punaviinissä, väkevissä alkoholeissa, citrus hedelmissä, soijassa ja joissakin ruoka aineissa. Acetaldehydin neutralisoimiseksi vatsassa on kehitetty Acetium, jota saa apteekista.

Tämänlaisten pääsärkyjen poistamiseksi ja lievitykseen on käynnistymässä Acetiumilla kliininen koe, mutta koska kyseessä on apteekista saatava luonnon aminohaposta kehitetty tuote ilman sivu vaikutuksia, niin kannattaa kokeilla. Pakettikaan ei paljoa maksa.

Tämä on nyt sitä uusinta uutta tällä rintamalla.

Äänestä
  • Täsmennän hieman vielä tuota edellistä viestiäni, eli Asetaldehydi vapauttaa näiden ravintojen ja juomien histamiinia elimistöön, joka laukaisee päänsärkyä joillakin ihmisillä. Mm alkoholissa oleva etanoli muuttuu elimistössä asetaldehydiksi.

    Äänestä

  • kokeillut olen kirjoitti:

    Täsmennän hieman vielä tuota edellistä viestiäni, eli Asetaldehydi vapauttaa näiden ravintojen ja juomien histamiinia elimistöön, joka laukaisee päänsärkyä joillakin ihmisillä. Mm alkoholissa oleva etanoli muuttuu elimistössä asetaldehydiksi.

    Satutko tietämään tarkemmin vielä tuon, "joissakin ruoka-aineissa", mitähän ovat.
    Mulle migreeniä aiheutuu:
    ruskeasta suklaasta
    sitrus-hed.
    tomaatti
    kala
    soija
    runs.sokeri
    laku
    kaikki alkoholipit.
    Mielenkiintoista! Acetium peliin!

    Äänestä

  • Laetiitia10 kirjoitti:

    Satutko tietämään tarkemmin vielä tuon, "joissakin ruoka-aineissa", mitähän ovat.
    Mulle migreeniä aiheutuu:
    ruskeasta suklaasta
    sitrus-hed.
    tomaatti
    kala
    soija
    runs.sokeri
    laku
    kaikki alkoholipit.
    Mielenkiintoista! Acetium peliin!

    Esimerkiksi vähähappoisessa mahassa sokerit ja hiilihydraatit muuttuvat asetaldehydiksi. Soijassa sekä alkoholissa on sitä huimasti.

    Kala, tomaatti, sitrushedelmät - En osaa sanoa.

    Äänestä

  • Jaskeii kirjoitti:

    Esimerkiksi vähähappoisessa mahassa sokerit ja hiilihydraatit muuttuvat asetaldehydiksi. Soijassa sekä alkoholissa on sitä huimasti.

    Kala, tomaatti, sitrushedelmät - En osaa sanoa.

    Kiitos Jaskeii!

    Äänestä

  • Laetiitia10 kirjoitti:

    Kiitos Jaskeii!

    Acetiumista olen saanut apua päänsärkyyn ja allergiseen jatkuvaan nuhaan.

    Äänestä

Aineuttaako histamiini teille muita oireita, kuten tiheää sydämmen sykettä, verenpaineen nousua, janon tunnetta, ripulia, runsasta virtsan eritystä, palelua ja horkkaa?

Äänestä
  • Minulla histamiini aiheuttaa myös sykkeen nousua,yleistä huonoa oloa,vatsakipua,viluista oloa.
    Myös kieli kipeytyy heti syönnin jälkeen ja kihelmöintiä ilmenee pään alueella ja kasvoissa sekä suussa.
    Lisäksi punoitusta kasvoissa ja decoltee alueella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


särky poissa kirjoitti:

onko teille tuttu juttu histamiini-intoleranssi, kuulin siitä apteekista itse. nyt kokeilen histamiinin vähentämistä ruokavaliosta, ja tuntuu olevan hyvin apua. Olen jättänyt mm. kokonaan kalan ja tomaatin pois, joita söin lähes ennen päivittäin. päänsärkykin oli lähes kroonista, toispuoleista, tai koko pään särkyä, silmäsärkyä ym. Ei ole päätä särkenyt sen jälkeen. tää on kyllä ihanaa, toivottavasti löysin syyn migreeniin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu