Olen tosi tumpelo kun joudun ajamaan tuntemattomilla teillä. Eli jonkinlainen navigaattori olisi varmaan paikallaan. Mutta miten ihmeessä pääsen selvyyteen, mikä malli olisi hyvä.
Eli käyttökokemuksia, kiitos.
Eli käyttökokemuksia, kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
TomTom tai Garmin.
Pikaisesti olen tutkaillut tietoja navigaattoreista ja usein on sattunut silmään, että näissä Tom Tom-jutuissa on ollut paljon ongelmia. Pitäneekö sitten paikkaansa? Vai onko vika ollut käyttäjässä?
Eikö näitä Tomppa-juttuja ole montaa eri mallia?
Täällä kumuloituu noi tomppa kysymykset, koska sitä aikalailla ostetaan. Omassa, eikä tuttujenkaan tomtomeissa ole ollut mitään moitittavaa. Oma suositukseni ovat TomTom, Garmin tai Mio josta olen kuullut hyvää.
Panasonicin GP50 on helppokäyttöinen ja isonäyttöinen. Samaan hintaankin kuin tomtomit ja muut.
Muista ei kyllä kokemusta...
Kuten edellä jo on käynyt ilmi, niin Garmin tai TomTom ns. aivan peruslaitteet ovat sikäli turvallinen valinta, että niiden yleisyyden takia neuvoja kotimaisilta foorumeeilta aina saa. Lisäksi vaikka sitten joskus alkaisi kaipaamaan enemmän ominaisuuksia, niin ei noissa perusvehkeissä kovin paljon rahaa "mennyt hukkaan".
Kuitenkin päätä ennen ostamista riittääkö sinulle Skandinavian kartat vai tarvitsetko myös muun Euroopan karttoja. Uuden kartaston ostaminen jälkeenpäin voi nimittäin olla yllättävän arvokasta. Tässä nämä alkaen mallit mainitusta merkeistä noin hintoineen, ominaisuudet niissä ovat kutakuinkin yhteneväiset:
Garmin Nüvi 200 Scandinavia 140 €
TomTom One 3rd Scandinavia 170 €
Garmin Nüvi 250 Europe 200 €
TomTom One 3rd Europe 230 €
Hinnoissa voi olla isoakin vaihtelua (ainakin prosentuaalisesti) eri liikeiden kesken.