kasvaako nikotiinin toleranssi eli tarviiko nikotiinia aina enemmän?
Toleranssi
....
52164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Senku yltyy.Oireita katoava haju ja makuaisti,impotenssi.skitsofrenia,ruskeat sormenvälit ruskeita saarekkeita naamassa.Yskää limaistaköhää.suuri riippuvaisuudentunne.Tässäpä aluksi mietittävää et kannattaako jatkaa.???
"makuaisti,impotenssi.skitsofrenia,ruskeat sormenvälit ruskeita saarekkeita naamassa"
- Aika suuri määrä suomalaisista polttaa tupakkaa. Itsekin poltan jonkun verran, vaatimattomat 2-6 tupakkaa päivässä. Ei ole vielä näiden neljän vuoden aikana tullut noita oireita, eikä ole lähipiirin tupakoitsijoillakaan.
tämäkin on hyvin hlökoht, itselläni ei toleranssi juurikaan kasvanut, päin vastoin loppuaikaa kohden tuntuu vähenevän ja nyt lopetinkin polttamisen koska ei enää tehnyt juurikaan mieli. ehdin vain 2 vuotta sauhutella.
Mitä enemmän ja kauemmin polttaa, sitä suuremmaksi toleranssi kasvaa.
Oma huomioni on että tavallaan totta että toleranssi kasvaa. Tai paremminkin niin päin että kun on tottunu korkeaan nikotiinitasoon niin nikkikset iskevät pahemmin ja tarvii paljon jotta ne pysyvät loitolla.
Jonkin verran nuuskan kanssa pelaillut ja siinä huomannut ettei vahvuudella ole merkitystä. Samalta tuntuu muutaman päivän päästä oli sitten vahvempaa tai miedompaa, kun tasoon tottuu. Jopa noihin kotimaan kaupassa myytäviin jauhepusseihin tottuu nuuskan korvikkeena muutamassa päivässä.
Tätä ilmiötä moni hyödyntää sähkösavukkeissa ja vähentävät nikotiinipitoisuutta hitaasti viikkojen aikana. Minulla se mene täysin huomaamatta ja totun hyvin pieneen määrään ilman nikkistä, mutta ihan nolliin pudottaminen on vaikeampaa.