Tartten tietokoneeseen kajarit. En tarkoita niitä pikkupönttöjä, joita saa joka paikasta vaan vähän reippaammat kajarit toistamaan jopa elokuvien ääniä. Ei ole mahdollisuutta liittää kotistereoihin, joten aika laadukkaat aktiivikajarit saisi olla. Ja tietenkään eivät saisi olla kalliit (useata sataa euroa). Mistä tällaisia osaisi etsiä ja millä nimellä niitä yleensäkään myydään? Etsin jo netistä, mutta en löytänyt oikein muuta kuin näitä pikkupömpeleitä.
Ja kiitokset jo etukäteen.
Ja kiitokset jo etukäteen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.verkkokauppa.com/main.php?path=oheislaitteet/kaiuttimet
Hyvät aktiivikaiuttimet maksavat ihan väistämättä montasataa euroa parilta.
Hakusanoja voisivat olla vaikkapa:
"Aktiivikaiutin"
"Studiomonitori"
"Lähikenttämonitori"
"Aktiivinen lähikenttämonitori"
"8020A"
Viimeinen sisältää painokkaan vihjeen ja suosituksen. Kokemuksesta. Parin saa Suomesta jopa alle kuudensadan. Esimerkki:
http://www.power-sound.fi/product_info.php?cPath=84_183&products_id=764
Tuskin löydät haastajaa tuolle. Tuote on erittäin laadukas, pitkäikäinen ja jälleenmyyntiarvokin on hyvä. Puhdasta ääntä lähtee tarvittaessa paljon. Rikkominen soittamalla vaatii erityislahjakkuutta suojauspiireistä johtuen. Äänen säädöt helpottavat sijoittamista ja sovitusta mahdolliseen subbariin. Valmistajan sivuilla testiraporttejakin kohdassa "Articles & Reviews".
http://www.genelec.fi/ht/tuotteet/2-tiekaiuttimet/8020a/
Minäkin kyllästyin pari vuotta sitten noihin rastaanpönttöihin ja ostin TM:n suosittelemat Behringer Truth B2030A lähikuuntelukaiuttimet 350 Euroa/pari, terratecin ulkoisen äänikortin 250 Euroa ja kaapelit 50 Euroa, sillä ei hyvillä kaajareilla mitään tee jos ei hanki laadukasta äänikorttia.
sanot
"Ei ole mahdollisuutta liittää kotistereoihin, joten.."
Mutta hanki sellaiset vain tätä varten.
esim:
http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q00009IUq_CYE?ProductID=3ETD4QFH.YQAAAEOYlNCGhka&CatalogCategoryID=eFHD4QFHHFAAAAEOlVg03xil
Itse sain vinkin tältä palstalta tuosta BoomBlasterista ja ostin.
En ole katunut, mahtava vehje.
Tietokoneen äänikortista johto vehkeen "aux in"
liitäntään ja johan kuuluu.
onnistua?
Meinaan,pitää hankkia sit 'Kunnon'Äänikortti kans?
EDIROL MA-15DBK
http://www.thomann.de/fi/edirol_ma15dbk.htm
siinä hyvät jossa hinta ja laatukohdallaan.Elikkä noi aktiivikaiuttimet lähtee 118 eurolla thomannilta ja basso toisto tulee justiin sopivasti musiikkia ja elokuvia katsomista varten. Jos lisää jytyä haluaa niin tuossa löytyy ulostulokin ulkoiselle bassolle niin voi naapureita kiusata.
genelecin 8020 kaiuttimet ovat kuitenkin loistavat jos vaan rahaa löytyy mutta kyllä nuo edirolit kaikki muovipurkit mitä tietokoneisiin myydään voittaa. Elikkä hyvä ostos jos ei halua ku satkun laittaa mutta jos enemmän on varaa pistää menemään niin genelec.