http://lotta.yle.fi/ijulkaisu.nsf/sivut/luontoilta
Vanha Luontoillan raati vetäytyy syrjään ja uusi astuu tilalle. Jälleen yksi aikakausi päättyy.
Mutta oli yllätys, että enemmän näyttelijänä tuntemani Pirkka-Pekka Petelius on uusi Luontoillan isäntä. Odotin uudeksi isännäksi Juha Laaksosta, joka on osännöinyt Luontoiltaa ennenkin. Mutta Laaksonen onkin ohjelmassa uusi "Seppo Vuolanto", eli lintuasiantuntia.
Luontoilta uudistuu
7
1993
Vastaukset 7
- Jeppe 2
Laaksonen olis ollut hyvä,mutta PPP on ihan sössö.
- tervetulleeksi
Minäkin odotin Laaksosta itsestään selvästi. Hyvä että Juha on mukana kuitenkin. Herrat ovat varmaan keskenään sopineet nämä roolit (ainakin toivon että YLE:n johdolla ei ole mitään tekemistä tämän kanssa ;-)
PPP on käsittääkseni pitkän linjan lintu- ja luontomies eikä huumorintajukaan liene pahitteeksi. Veikko Neuvoselta on aina tarpeen vaatiessa irronnut tuota huumoripuolta.
Kiitokset Luontoillan sympaattisille herrasmiehille ja tervetuloa uudet ynnä leidi! Ja pienet väittelyt eivät ole koskaan pahasta.
P.S. Ilkka Koivisto on jäänyt liian vähälle Luontoillan historiikeissa. Hän on tietoineen ja piirroksineen mielestäni ollut oleellinen osa sitä.- "Kauan kuunnellut"
Kyllähän minäkin tiesin Pirkka-Pekka Peteliuksen kovaksi lintumieheksi, mutta enpä vieläkään osaa "istuttaa" häntä Luontoillan isännäksi. Tuli jopa mieleen radiosta uutista kuunnellessani, että valittiinko nyt "julkkisehdokas".
Aikoinaan oli myös Luontoiltaa silloin tällöin johtamassa Juha Kuronen. Tämä on nyt sellaista jossittelua puoleltani ja kyllähän PPP pärjää vakansissaan varmasti hyvin. Nähtäväksi jää, kestääkö hänen pestinsä seuraavaa kolmeakymmentä vuotta...Mutta niinkuin sanoit, saadaanhan edelleen kuunnella Juha Laaksosen rauhallista "luontoääntä". - varpunen
"Kauan kuunnellut" kirjoitti:
Kyllähän minäkin tiesin Pirkka-Pekka Peteliuksen kovaksi lintumieheksi, mutta enpä vieläkään osaa "istuttaa" häntä Luontoillan isännäksi. Tuli jopa mieleen radiosta uutista kuunnellessani, että valittiinko nyt "julkkisehdokas".
Aikoinaan oli myös Luontoiltaa silloin tällöin johtamassa Juha Kuronen. Tämä on nyt sellaista jossittelua puoleltani ja kyllähän PPP pärjää vakansissaan varmasti hyvin. Nähtäväksi jää, kestääkö hänen pestinsä seuraavaa kolmeakymmentä vuotta...Mutta niinkuin sanoit, saadaanhan edelleen kuunnella Juha Laaksosen rauhallista "luontoääntä".Ei sovi tällainen projekti Petelius luontoillan juontajaksi! Kyllä menee kauan, että tottuu ajatukseen vanhan kunnon luontoillan muuttumisesta julkkisradioksi!
- Anonyymi
Matti Helmisen korvaava kissoista pitävä nainen ei pysty mitenkään korvaamaan Mattia kuten ei Henry Värekään Seppo Vuokkoa.
- Anonyymi00006
Nyt Yle alkaa ajaa luonto-ohjelmiin Kerttu Kotakorpea, joka lähti säälähetyksistä omien sanojensa mukaan siksi, koska ihmiset eivät hyväksyneet hänen käsityksiään monista asioista eikä hänen alkunsa luontopuolellakaan ole lupaava. Ylen ei kannattaisi tuhota suosikkiohjelmiensa mainetta yhden naisen suojatyöpaikan takia.
- Anonyymi00007
Kotakorpi on ihan huippu! Jatkoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3571106- 71748
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19481- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459