Miten pääsen eroon limaskasta!? Poistan ja poistan sitä mutta ei kestä kauaa kun sitä on taas pinta täysi! Onko mitään niksejä tähän??
Hermot menee!!
Aaargh!!!
3245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei raivolla vaan tuurilla..
- ensiksi kaikki muu pinnalle ulottuva kasvillisuus pois tavalla tai toisella, pesuun ja odottelemaan
- haavit ja haavit ja haavit limaskaa veke. Se vaatii kyllä noin viikon mittaisen päivittäisen kalastuksen, jotta se vihoviimeinenkin jäi kiinni.
pinnalle vaan kunnon tuulimylly kyntiin niin lähtee. Eikä ole ongelmana enään sen jälkeen paitsi että sotkee altaan muuten kokonaan, kun pinnan alle vaipuu ja lahoaa.. Sitten olen joskus viritänyt haavin sisäsuodattimen eteen, mutta hirmu työästä hommaa tuollainen kerääminen, mutta allas pysy toisaalta siistinä.
Parhaiten ja minusta vähimmällä vaivalla sen saa pois ihan pullolla. Kun tyhjän pullon pistää veteen, se imee limaskat helposti pinnalta pois. Siksi vedenvaihdon yhteydessä, että jos limaskaa on paljon, laskee vedenpinta aika kivasti ja lasin reunaan tulee näkyvä vesiraja.
Täytyypä kokeilla, kiitos. Limaskaa rupean välttämään kyllä kunnolla ja katson että sitä ei enään tule mistään ja aijon ottaa viimeistä myöten pois. Muutenkin "pimentää" inhottavasti akvaariota.
Sain joskus kans sitä altaaseen puolivahingossa...perr....
Se peitti tosi äkkiä koko altaan pinnan mutta sitkeesti vaan sitä haavilla pyydystelin viimeiseen limaskaan ..ja vihdoin onnistuin ei yhtään enään altaassa sitä..JESSSS