Olen siis ymmärtänyt että lapsella tulee olla kaksi kirkkoon kuuluvaa kummia. Mitäs jos koko lähipiiristä ei löydy kirkkoon kuuluvia henkilöitä minun ja mieheni lisäksi?
Pitääkö siis meidän jättää lapsi kastamatta sen takia, ettei lapselle saatu kummeiksi kirkkoon kuuluvaa porukkaa?
Olen kyllä todella pettynyt jos näin on!
Kirkkoon kuulumisesta
4
573
Vastaukset
- mapee.
lapsella on oltava kaksi kikkoon kuuluvaa ja konfirmoitua kummia. Ota yhteyttä seurakuntaasi kyllä ne jotakin kehittää jos tilanne on noin epätoivoinen.
Kummiksi käy siis myös vanhempanne ja sisaruksenne vai oletteko todella joku ihme poikeus suvussannekin?
Tavallaan ymmärrän kummivaatimuksen, mutta tavallaan en. On loogosta että yhteisö tahtoo toiminnansa osana olevan saman yhteisön jäseniä, mutta samalla se tekee ihmisten elämästä hankalaa ja sulkee mahdollisesti joitakin pois seurakunnan yhteydestä. No, toiminta pyörii verovaroin ja siksi jäsenmäärän iso koko on etu ja siitähän tässä lienee suurelta osin kyse myös. Luulisi yhden seurakunnan jäsenen riittävän ja sitten toinen joka konfirmoitu varsinkin kun väki eroaa kirkosta kiihtyvään tahtiin. Jossain vaiheessa on muutos tultava tai alkaa seurauksia tulla kun tulee näitä kastamis-kummius-ongelmia eteen useammallekin.- kirkon jäsen
Ei kai nyt kummien puuttuminen estä lasta kastamasta?
- Pappi vastaa
"Ota yhteyttä seurakuntaasi kyllä ne jotakin kehittää"? Kyllä me emme kehitä/meillä ei ole velvollisuutta eikä aikaa kehitellä yhtään mitään. Vanhempien tehtävänä on etsiä lapselleen vähintään kaksi kummia.
Jos kirkkoon kuuluminen on jollekin hankalaa, siitä voi erota ihan vapaasti ja pitää mieleiset nimiäiset seremoniamestareineen.
"Luulisi yhden seurakunnan jäsenen riittävän". Yksi ei riitä, täytyy olla kaksi. Muutosta ei tähän asiaan ole tulossa nyt eikä tulevaisuudessa. Muutokseen ei ole mitään tarvetta.
Kaikkeen sitä törmääkin, huh sanon minä. - Pappi vastaa
kirkon jäsen kirjoitti:
Ei kai nyt kummien puuttuminen estä lasta kastamasta?
Jotta lapsensa voi liittää seurakuntaan, hänelle tulee olla vähintään kaksi kirkkoon kuuluvaa, konfirmoitua kummia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2456184Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.565016KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa114317Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123051Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1243042Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,812517Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1232470Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901699- 461659
- 691476