Kirkkoon kuulumisesta

Nimetön

Olen siis ymmärtänyt että lapsella tulee olla kaksi kirkkoon kuuluvaa kummia. Mitäs jos koko lähipiiristä ei löydy kirkkoon kuuluvia henkilöitä minun ja mieheni lisäksi?
Pitääkö siis meidän jättää lapsi kastamatta sen takia, ettei lapselle saatu kummeiksi kirkkoon kuuluvaa porukkaa?
Olen kyllä todella pettynyt jos näin on!

4

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mapee.

      lapsella on oltava kaksi kikkoon kuuluvaa ja konfirmoitua kummia. Ota yhteyttä seurakuntaasi kyllä ne jotakin kehittää jos tilanne on noin epätoivoinen.

      Kummiksi käy siis myös vanhempanne ja sisaruksenne vai oletteko todella joku ihme poikeus suvussannekin?

      Tavallaan ymmärrän kummivaatimuksen, mutta tavallaan en. On loogosta että yhteisö tahtoo toiminnansa osana olevan saman yhteisön jäseniä, mutta samalla se tekee ihmisten elämästä hankalaa ja sulkee mahdollisesti joitakin pois seurakunnan yhteydestä. No, toiminta pyörii verovaroin ja siksi jäsenmäärän iso koko on etu ja siitähän tässä lienee suurelta osin kyse myös. Luulisi yhden seurakunnan jäsenen riittävän ja sitten toinen joka konfirmoitu varsinkin kun väki eroaa kirkosta kiihtyvään tahtiin. Jossain vaiheessa on muutos tultava tai alkaa seurauksia tulla kun tulee näitä kastamis-kummius-ongelmia eteen useammallekin.

      • kirkon jäsen

        Ei kai nyt kummien puuttuminen estä lasta kastamasta?


      • Pappi vastaa

        "Ota yhteyttä seurakuntaasi kyllä ne jotakin kehittää"? Kyllä me emme kehitä/meillä ei ole velvollisuutta eikä aikaa kehitellä yhtään mitään. Vanhempien tehtävänä on etsiä lapselleen vähintään kaksi kummia.

        Jos kirkkoon kuuluminen on jollekin hankalaa, siitä voi erota ihan vapaasti ja pitää mieleiset nimiäiset seremoniamestareineen.

        "Luulisi yhden seurakunnan jäsenen riittävän". Yksi ei riitä, täytyy olla kaksi. Muutosta ei tähän asiaan ole tulossa nyt eikä tulevaisuudessa. Muutokseen ei ole mitään tarvetta.

        Kaikkeen sitä törmääkin, huh sanon minä.


      • Pappi vastaa
        kirkon jäsen kirjoitti:

        Ei kai nyt kummien puuttuminen estä lasta kastamasta?

        Jotta lapsensa voi liittää seurakuntaan, hänelle tulee olla vähintään kaksi kirkkoon kuuluvaa, konfirmoitua kummia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      37
      8488
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4893
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4713
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3752
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3281
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2804
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2503
    Aihe