Ultraäänitutkimukset Turussa?

Tiinan ketale

Hei vaan.

Olen saanut hieman ristiriitaista tietoa asiasta, joten kyselisin, miten teillä muilla turkulaisilla odottajilla on mennyt.

Tehdäänkö siis kaikki turkulaisten odottajien ultraäänitutkimukset tuolla äitiyshuollon ultraääniyksikössä? Neuvoloissa ei ole omia ultraäänilaitteita lainkaan?

Entä millä aikataululla noihin tutkimuksiin pääsee? Itselleni on jäänyt sellainen käsitys, että raskausviikolla 12 tai sen jälkeen.

Näin pitkään on ikävä odotella, mutta yksityisillä nuo tutkimukset sitten taas maksavat maltaita. Tai pelkkä ultraäänitutkimus jää kyllä alle sadan euron, mutta siihen päälle tulee sitten useissa paikoissa kaikenlaisia lisiä, esim. erikoislääkäri- ja toimistomaksut, joiden kanssa hinta nousee reilusti yli satasen.

5

1735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupas

      Moi!

      En osaa sanoa koskeeko sama käytäntö KAIKKIA turkulaisia odottajia mutta näin meni mulla:

      Viikolla 11 6 sain ekaa kertaa kuulla sydänäänet neuvolassa eli siellä ei ultrattu. Viikolla 13 4 sain nähdä vauvan äitiyshuollon ultrassa (Luolavuorentiellä).

      Neuvolassa kuunnellaan mielestäni joka kerralla sydänäänet(paitsi tietenkään ei aivan alussa vielä) ja ultra-aikoja on yhteensä kaksi. Molemmat ultrat tehdään tuolla äitiyshuollossa. Eka ultra on tuolloin viikolla 10-14 (tms?) ja toinen eli rakenneultra sitten joskus viikon 20 tienoilla.

      Mukavaa odotusta sulle! Meillä on jännittävä kevät edessä! :)

    • näin...

      Ultrat ultraääniyksikössä kaupunginsairaalalla. Eka ultra oli n. rv 12 (niskapoimu) ja toka rakenneultra (n. rv. 20). Neuvolassa ei meillä ainakaan ultraa, sydänääniä alettiin kuuntelemaan rv 12 alkaen. Rv 27 meillä ylimääräinen ultra, eli tarpeen mukaan voi näköjään tulla useampiakin. Alkuraskauden ultraa ei ollut, mutta käytiin itse Medisonarissa rv 8, jäi maksamaan n. 85,-.

    • Äitykkä -82

      Turussa kaikki normaalin raskauden ultrat tehdään juuri siellä kaupunginsairaalan takana olevassa äitiyshuollon ultayksikössä. Niskapoimu-ultran joka on viikolla 12-14 vaiheilla tekee lääkäri(hassu setä) ja rakenneultran n.viikolla 20 tekee alaan erikoistunut hoitaja(kiva täti) Itse halusin käydä ihan alkuraskaudessa tarkistamassa että kaikki on ok ja että siellä ylipäätään on muutakin kuin ruskuaispussi niin sain sattumalta tietää että Gynekologikeskuksessä on yksi lääkäri joka ilmeisesti ihan hyvää hyvyyttään tekee noita alkuraskauden ultria ilman omaa palkkiota eli kun siellä kävin, niin lääkäri oli ensinnäkin ihan äly ihana vanha setä joka todella osasi asiansa ja antoi muutaman kuvankin mukaan(tosin vaavi näytti lähinnä riisin jyvältä) ja teki mulle jo sen äitiyskortinkin mihin laittoi löytämänsa sikiön tiedot ja näin ollen jo ekaa kertaa neuvolaan mennessäni vasta muutaman viikon päästä mulla oli jo tietoja pikkuisesta neuvolan tädille. Ja koko homma siis tuolla Gynekeskuksessa maksoi vaan 43 euroa eli todella oli sen arvoista kun sydämen sykekkin näkyi jo hyvin ja viikkoja oli kuiteskin vasta 5 6!!! Suosittelen siis soittamaan sinne ja kerrot vaan että tiedät yhden lääkärin tekevän näitä alkuraskauden ultria ilman lääkärin omaa palkkiota niin eiköhän homma seleviä!! Tulipas tästä varsinainen romaani mut toivottavasti sait tietoa jota kaipailit!!! Hyviä odotuksia sinne!!Ja ps. neuvoloissa ei tosiaan ainakaan suurimmassa osassa ole muuta kun se sydämen sykkeen kuuntelulaite!!

    • Momtop

      Moikka ,
      odottelen meidän perheen ensimmäistä vauvaa ja ekan ultraan niin haluaisin mieheni ja parhaan ystäväni. tietääkö tätä käyneet että voinko ottaa kaksi henkilöä mukaan tai se ei ole mahdollista ? kiitos etukäteen

    • liiruimlaaruin

      Ultraan voi ottaa mukaan 2 henkilöä. Mulla ainakin oli eikä ultraajatäti mitenkään kyseenalaistanut asiaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6659
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5723
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      90
      4345
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      139
      4161
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      379
      1368
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1298
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1287
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1064
    Aihe