Ultraäänitutkimukset Turussa?

Tiinan ketale

Hei vaan.

Olen saanut hieman ristiriitaista tietoa asiasta, joten kyselisin, miten teillä muilla turkulaisilla odottajilla on mennyt.

Tehdäänkö siis kaikki turkulaisten odottajien ultraäänitutkimukset tuolla äitiyshuollon ultraääniyksikössä? Neuvoloissa ei ole omia ultraäänilaitteita lainkaan?

Entä millä aikataululla noihin tutkimuksiin pääsee? Itselleni on jäänyt sellainen käsitys, että raskausviikolla 12 tai sen jälkeen.

Näin pitkään on ikävä odotella, mutta yksityisillä nuo tutkimukset sitten taas maksavat maltaita. Tai pelkkä ultraäänitutkimus jää kyllä alle sadan euron, mutta siihen päälle tulee sitten useissa paikoissa kaikenlaisia lisiä, esim. erikoislääkäri- ja toimistomaksut, joiden kanssa hinta nousee reilusti yli satasen.

5

1808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupas

      Moi!

      En osaa sanoa koskeeko sama käytäntö KAIKKIA turkulaisia odottajia mutta näin meni mulla:

      Viikolla 11 6 sain ekaa kertaa kuulla sydänäänet neuvolassa eli siellä ei ultrattu. Viikolla 13 4 sain nähdä vauvan äitiyshuollon ultrassa (Luolavuorentiellä).

      Neuvolassa kuunnellaan mielestäni joka kerralla sydänäänet(paitsi tietenkään ei aivan alussa vielä) ja ultra-aikoja on yhteensä kaksi. Molemmat ultrat tehdään tuolla äitiyshuollossa. Eka ultra on tuolloin viikolla 10-14 (tms?) ja toinen eli rakenneultra sitten joskus viikon 20 tienoilla.

      Mukavaa odotusta sulle! Meillä on jännittävä kevät edessä! :)

    • näin...

      Ultrat ultraääniyksikössä kaupunginsairaalalla. Eka ultra oli n. rv 12 (niskapoimu) ja toka rakenneultra (n. rv. 20). Neuvolassa ei meillä ainakaan ultraa, sydänääniä alettiin kuuntelemaan rv 12 alkaen. Rv 27 meillä ylimääräinen ultra, eli tarpeen mukaan voi näköjään tulla useampiakin. Alkuraskauden ultraa ei ollut, mutta käytiin itse Medisonarissa rv 8, jäi maksamaan n. 85,-.

    • Äitykkä -82

      Turussa kaikki normaalin raskauden ultrat tehdään juuri siellä kaupunginsairaalan takana olevassa äitiyshuollon ultayksikössä. Niskapoimu-ultran joka on viikolla 12-14 vaiheilla tekee lääkäri(hassu setä) ja rakenneultran n.viikolla 20 tekee alaan erikoistunut hoitaja(kiva täti) Itse halusin käydä ihan alkuraskaudessa tarkistamassa että kaikki on ok ja että siellä ylipäätään on muutakin kuin ruskuaispussi niin sain sattumalta tietää että Gynekologikeskuksessä on yksi lääkäri joka ilmeisesti ihan hyvää hyvyyttään tekee noita alkuraskauden ultria ilman omaa palkkiota eli kun siellä kävin, niin lääkäri oli ensinnäkin ihan äly ihana vanha setä joka todella osasi asiansa ja antoi muutaman kuvankin mukaan(tosin vaavi näytti lähinnä riisin jyvältä) ja teki mulle jo sen äitiyskortinkin mihin laittoi löytämänsa sikiön tiedot ja näin ollen jo ekaa kertaa neuvolaan mennessäni vasta muutaman viikon päästä mulla oli jo tietoja pikkuisesta neuvolan tädille. Ja koko homma siis tuolla Gynekeskuksessa maksoi vaan 43 euroa eli todella oli sen arvoista kun sydämen sykekkin näkyi jo hyvin ja viikkoja oli kuiteskin vasta 5 6!!! Suosittelen siis soittamaan sinne ja kerrot vaan että tiedät yhden lääkärin tekevän näitä alkuraskauden ultria ilman lääkärin omaa palkkiota niin eiköhän homma seleviä!! Tulipas tästä varsinainen romaani mut toivottavasti sait tietoa jota kaipailit!!! Hyviä odotuksia sinne!!Ja ps. neuvoloissa ei tosiaan ainakaan suurimmassa osassa ole muuta kun se sydämen sykkeen kuuntelulaite!!

    • Momtop

      Moikka ,
      odottelen meidän perheen ensimmäistä vauvaa ja ekan ultraan niin haluaisin mieheni ja parhaan ystäväni. tietääkö tätä käyneet että voinko ottaa kaksi henkilöä mukaan tai se ei ole mahdollista ? kiitos etukäteen

    • liiruimlaaruin

      Ultraan voi ottaa mukaan 2 henkilöä. Mulla ainakin oli eikä ultraajatäti mitenkään kyseenalaistanut asiaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      45
      8980
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6468
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      99
      6149
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      131
      4674
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      164
      4538
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      79
      3119
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      166
      2260
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2148
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2096
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      49
      1881
    Aihe