minulla on hieman sama vika kuin suivaantuneella, eli internet pätkii muutamia kertoja päivässä kerrostalossa.
olen ollut yhteydessä taloni muihin asukkaisiin ja olen saanut tietää että että viidellä on kaapeli kaista ja mikä pahinta niin naapurilla on juuri sama modeemi ja sama konfigurointi, olen kehottanut naapuria vaihtamaan asetuksia mutta hän ei tee asialle mitään koska ei ongelmat häntä vaivanneet.
nyt kuitenkin tänään naapuri tuli soittamaan ovikelloa ja aneli että voisinko tulla nyt muuttamaan niitä asetuksia kun hänellä on ruvennut pätkimään. no no, ei se ole enää minun ongelma sillä vaihdoin itselleni uudet kanavat ja asetukset.
tämän tarinan opetus on se että jos ei itse auta toista kun toinen on hädässä niin eipä sitten se toinenkaan auta sinua kun sinä olet hädässä.
naapuri voi olla myös pulassa :)
5
555
Vastaukset
- sonera UP
vaikka naapurisi ei halunnut vaihtaa kanavaa silloin kun sinulla pätki, niin ei tarvitse antaa samalla mitalla takaisin vaan voisit hyvin käydä sen vaihtamassa jotta kaikilla olisi taas hyvä olla eikä operaattorin tarvitsisi tulla paikanpäälle katsomaan että missä se vika on.
operaattoreilla on paljon tärkeämpiäkin asioita selvitettävänä ja jos sinä voit tehdä jotain jotain säästääksesi operaattoria niin tee se ihmeessä ja näin ollen kaikilla on parempi olla. - luigi
naapurisi oli todella törkeä kun ei vaihtanut kanavaa pyynnösäsi ja silloin et myöskään sinä ole velvoitettu vaihtamaan hänen kanavaa.
antaa naapurilla pätkiä niin että tuntuu. - pepantteenia tänne
pepantteenia
- on vaikea
nyhjästä kaikille oma kanava...
- tukiasemia ja clienteja
5 GHz kaistalla on paremmin tilaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342755Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362591Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962094Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401961Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3131742- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271123