Eli siis saavatko ekaluokan opet nyt huonompaa palkkaa kuin ennen? Vai korvattiinko alkuopetuslisä jolakin muulla maksulla? Eräs ystäväni valitsi mm. sen vuoksi sivuaineeksi esi- ja alkuopetuksen, että silloin saa parempaa palkkaa.
Mitkä muut opinnot vaikuttavat palkkaan kuin tuo ja koulun hallinto -opinnot? Paljonko palkka kohoaa, jos on tehnyt koulun hallinnon appron?
Mitkä muut opinnot vaikuttavat palkkaan kuin tuo ja koulun hallinto -opinnot? Paljonko palkka kohoaa, jos on tehnyt koulun hallinnon appron?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tässä omia mutuja, mutta en mene takuuseen siitä että olisin oikeassa.
Eli ei kai palkka nouse ollenkaan, vaikka appron opetushallinnosta olisi tehnytkin? Onhan niitä muitakin approja, ja ei niistäkään palkka nouse.
Sitten saat lisiä, jos hyödynnät noita hallinnon opintoja jotenkin, eli olet esim apulaisreksinä tms.
En tiedä onko esi-ja alkuopetuslisä poistunut, minusta tulee kaksoispätevä ja menetän sen joka tapauksessa, koska olen eri palkkaryhmässä (palkkaluokat eivät ole enää luokkia, mutta mitä ne ovat?)
Tuostakaan en osaa sanoa, että saako pelkillä esi-ja alkuopetuksen sivuaineella parempaa palkkaa, en usko. Jokainen sai ainakin ennemmin (paitsi kaksoispätevät) sen esi-ja alkuopetuslisän, huolimatta siitä oliko erikoistunut siihen vai ei.
TVA eli työn vaativuuden arviointi tuo - jos tuo - pikkuisen lisää palkkaukseen. Riippuu sitten kunnasta, minkälaisia sopimuksia on tehty ja kuinka paljon mistäkin vaativuustekijästä maksetaan.
Kouluhallinnon approsta ei ole mitään lisäpalkkaa saanutkaan, sehän kuuluu pätevyysvaatimuksiin!
paitsi tietenkin niillä, jotka opettivat keväällä 2007 alkuopetuksen piirissä ja he saavat sitä loppuelämänsä, kun kunta ja työ alkuopetusluokassa säilyy.
Turha toitottaa tuosta TVA:sta !!
Meidän kunnassa alkuopetus, iso ryhmä, HOJKS oppilas ei ole peruste.
TERVETULOA REILUUN KERHOON TE VASTAVALMISTUNEET !!
Me Vakituisessa virassa olevat otamme teidänkin korotukset !!!
ps. OAJ:n pojille terkkuja ! Taas meni meitille !! Ja maksetaan ne jäsenmaksut !!!!
mutta en voi olla sanomatta, että kyllä meitä kokeneita opettajia on jo pitkään harmittanut se, että palkankorotukset on suunnattu jo pidemmän aikaa vastavalmistuneille opettajille. Kyllä meidän työpanoksemme on kuitenkin paljon tasokkaampaa kuin vasta työnsä aloittaneen opettajan. Työkokemuksen tulee näkyä palkassa!
Pidetään vastavalmistuneiden palkat alhaalla !!!
Ei tule naisten töihin niitä hölmöjä miesopettajia , koska ovat aika inhottavia:
* sotkevat opettajainhuoneen vessan
* nauravat omille virheille
* ovat rentoja ja pilaavat tunnelman
* tulevat toimeen oppilaiden kanssa
* niistä tehdään aina reksejä
* eivät suunnittele 7/24 opetustyötä
* puhuvat muita asioita kun tuntisuunnitelmia
* niiden kanssa tulee toimeen
Millä tavalla tämä aihepiiri liityi miesopettajiin? Sitä paitsi miesten vessat ovat sotkuisempia vain sen takia, että ne siivotaan huonommin - ei sen takia, että miehet olisivat sen sottaisempia kuin naisetkaan.
nim, jotain sitä oppii Uutisvuodostakin ;-)
Luokanopettaja koulutukseen aloittajia eräällä
yliopistopaikkakunnalla syksyllä 2007.
Sopii pohtia kummat naisia ja kummat miehiä.
Miehet ei yksinkertaisesti hakeudu alalle, heikon
palkkauksen ja työolojen vuoksi.
Nyt 74% luokanopettajista naisia.
Pidetään vain palkat alhaalla.
Tulevaisuuden koulussa miehiä ei näy !!!