Salaatti ohjeita?

strategia

Kertokaa teidän lempi saalaattiohjeita. Mitä kannattaa laittaa salaattiin ja mitä ei?
Onko esim. fetajuustossa paljon kaloreita ?
Kaikki salaattiohjeet käyvät ja kiitos vastanneille :D

5

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salaaaatteja

      Kanasalaatti: salaattia, kurkkua, tomaattia, raejuustoa(rasvaton), kananmunaa, ja broilerin sisäfilettä paistat pannulla ja lisäät mausteita maun mukaan:)

      Tonnikalasalaatti: salaattia, kurkkua, tomaattia, tilliä, tonnikalaa(vedessä) kananmunaa, tummaa pasta-makaroonia, rasvaton raejuusto.

      Ps, kannattaa etsiä vaikka netistä hyviä ohjeita varmasti löytyy vaikka kuinka. Tai sitten käyttää omaa mielikuvitusta ja samalla miettii mitä salaattiin voisi/kannattaisi laittaa :)

    • Anonyymi

      Tässä herkullinen varsisellerisalaatti!

      Hyviä rapeita sellerinvarsia nippu kaupasta. Mehukasta omenaa, kevätsipulia, kiivi, vilaus valkosipulia. Sitruunamehua, tilkka öljyä, sokeria. Jäävuorisalaattia puolikas kerä tai vähemmänkin, jollei enemmän.

      Sellerinvarret huuhtaistan. Pari kplme vartta pilkotaan aika pieneksi. Ensin veitsellä halkomaviiltoja ja sitten poikittain silpuksi. Iso mehukas makea omena tai kaksi pienempää pilkotaan pikkuisiksi paloiksi. Kannattaa kuoria tuontiomenat.
      Vaikkapa yksi kevätsipulinvarsi samoin pienitään mukaan. Valkosipulin lohkolla voi sipaista salaattiastian.

      Sitruunasta puristetaan mehua mukaan kastikkeeksi. Puolikas tai koko sitruuna. Hieman öljyä. Siis hieman! Aika reipas lusikallinen hienoa sokeria myös. Sokeri on aika ratkaiseva kokoamaan maut!
      Kaikki sekoitetaan ja pannaan salaatti vaikkapa pakasterasiaan ja jääkaappiin mehustumaan ja maustumaan tunneiksi tai yön yli, mikäli malttaa!

      Salaatin pitää maistua makealle, hyvälle. Ei ole tarkoitus mitään pahaa salaattia tehdä kidutusruoaksi. Sellaisia smoothie-reseptejä on likkaakin.
      Ihmisellä on yleensä hampaat, joten ei kaikkea pidä mössätä smoothieiksi.
      Kiivi sopii joukkoon, jos sattuu olemaan. Ei banaaneja. Ainakaan en ole laittanut niitä. Ei oikein tunnu sopivan.

    • Anonyymi

      Salaattiin voi oikeastaan laittaa mitä tahansa. Harvemmin teen itselleni salaattilounaan viikonloppuna. Pistän yleensä pohjaksi jotain perusvihannesta7juuresta, ja lisäilen vähän mutuna sinne sekaan sitä sun tuota. Esimerkki: kurkku pohjana. Raejuustoa, aurinkokuivattua tomaattia, persiljasilppua.
      Porkkanaraaste pohjana: appelsiinia ja rusinoita sekaan.(tuon lisäksi ateriaan kuuluu munavoi ja piirakka)
      Välillä teen ihan hetken mielijohteesta sekosalaattia, esimerkiksi pastaa, sipulia, tomaattia, ties mitä muuta: mutta sepä onkin ihan tukeva ateria.
      Ei salaatin tarvitse olla aina kevyt: jos se on ateria. Kevyt sopii välipalaksi, ja kesähelteellä tuomaan menetetyn tilalle suoloja, ja nesteitä.

    • Anonyymi

      Laita mistä tykkäät!
      Mutta monissa juustoissa on paljon kaloreita kuten just toi feta. Rasvattomassa raejuustossa ei oo paljoo kaloreita ja siinä on paljon proteinia. Kannattaa laittaa proteinia aina salaattiin. Esim kananmunan valkuainen ja raejuusto

    • Anonyymi

      Hedelmiä ja kasviksia ei mitään juustoja tai lihoja, niissä on rasvaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      42
      1472
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      305
      1313
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1125
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1081
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      66
      1068
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1039
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      177
      892
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe