nyt kun hehkutetaan

uutta lastensuojelulakia, muistakaa, että se sisältää myös tiukemmat ohjeet lasten parissa työskenteleville, tarkoittaa sitä että ilmoituskynnys epäilyttävistä asioista alenee ja tulee velvollisuudeksi.

Eli missä sen jälkeen kulkee raja perusteettoman ja aiheellisen epäilyksen välillä, se onkin jo vaikeampi juttu.
Teet niin tai näin, voi mennä väärinpäin.

Älkää vanhemmat sitten hermostuko jos hoitopaikoissa puututaan asioihin joihin aiemmin ei ole puututtu.
5348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lisää syrjäseudut työllistyy.

Äänestä

tähän astikaan on hermostuttu. Eihän näissä mitään kohtuutta ole ollut ennenkään ls-ilmoituksissa.

Lapsen vaatetus on merkittävä asia, josta saadaan aina jotain väännetyksi, kun vain halutaan. Vaatteet on liian isot tai liian pienet, on liian paksut vaatteet ja on liian ohuet vaatteet ja ei ole riittäviä varavaatteita just sinä päivänä kun kaikki kastuu!

Ja jos lapsi ei syö tavanomaisesti, niin voi herra jestas! Ja entäs jos ei nuku päiväunia tai sitten ei meinaa herätä kun nukkuu, eikö se ole saanut kotona nukkuakaan! Näyttää olevan ryhmään sopeutumisvaikeuksiakin kaiken kukkuraksi! Ja onhan se villi ja kaatuilee ja kiipeilee koko ajan, mutta miten ne nuo jalat noin mustelmaiset on? Me vain vähän ihmeteltiin, että tuleeko ne tosiaan tuosta kaatuilusta kaikki nuo mustalmat?

Ja tätä samaa rataa kaikesta mahdollisesta päivähoidossa. Jotkut päiväkodit ovat parempia kuin toiset, mutta joistakin aina jotkut äidit lähtevät itkien lasten kanssa kotiinsa.

Äänestä
  • voi johtaa ls-ilmoitukseen. Nimimerkki kokemusta omaava. Huomasin lakin olevan inohtunut mutta sanoin että päiväkodilla on varalakkeja myöhästyn töistä jos palaan sitä hakemaan (oltiin jo myöhässä) seuraus: ls-ilmoitus (nyt on muotia aktivoitua "uraäitejä" vastaan , itse en sellainen ollut kävin van töissä ja unohdin lapsen lakin.

    Äänestä

  • kotiin ( ei pakkanen) kirjoitti:

    voi johtaa ls-ilmoitukseen. Nimimerkki kokemusta omaava. Huomasin lakin olevan inohtunut mutta sanoin että päiväkodilla on varalakkeja myöhästyn töistä jos palaan sitä hakemaan (oltiin jo myöhässä) seuraus: ls-ilmoitus (nyt on muotia aktivoitua "uraäitejä" vastaan , itse en sellainen ollut kävin van töissä ja unohdin lapsen lakin.

    tarkistettavia ls-ilmoituksia.
    Naurettavaa ja täysin vääränlaista verorahojen tuhlausta!
    (no voivathan taas sossussa valittaa kun on niiiiiiiin kiire ja liian vähän väkeä ja ....)
    Samalla sellaiset perheet ja lapset jäävät avun ulkopuolelle ja tuen tavoittamattomiin
    ketkä sitä todella tarvitsisivat.
    Mutta tätä sitä on haluttu
    niin nyt sitä sitten saadaan oikein kunnolla
    vuoden 2008 alusta .....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


yksi minä vaan kirjoitti:

uutta lastensuojelulakia, muistakaa, että se sisältää myös tiukemmat ohjeet lasten parissa työskenteleville, tarkoittaa sitä että ilmoituskynnys epäilyttävistä asioista alenee ja tulee velvollisuudeksi.

Eli missä sen jälkeen kulkee raja perusteettoman ja aiheellisen epäilyksen välillä, se onkin jo vaikeampi juttu.
Teet niin tai näin, voi mennä väärinpäin.

Älkää vanhemmat sitten hermostuko jos hoitopaikoissa puututaan asioihin joihin aiemmin ei ole puututtu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu