Jälkiehkäisystä....

En tiiä kuuluuko tää tänne, mutta onko olemassa 72h jälkiehkäsypillereitä...siis jotka voi ottaa 72 tuntia yhdynnän jälkeen?!? Vastatkaa...pakko saada tietää....tyhmästä päästä kärsii koko ruumis :'(
5342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta teho ei ole varma. Pillerit tulisi ottaa mahdollisimman nopeasti suojaamattoman yhdynnän jälkeen ja toinen satsi 12 tunnin kuluttua.Jos olisit vuorokauden kuluessa ottanut satsin niin tulos olisi hyvä, mutta voithan silti vielä yrittää ottaa, ja toivoa parasta. Muista kondomi seuraavalla kerralla ja huolehdi myös ettet saa mitään tautia joka haittaa koko loppuelämän. Jälkiehkäisyllä niitä ei hoideta. Muista myös että kondomikaan ei suojaa kaikilta taudeilta!

Äänestä
  • Kyllä se oikein käytettynä kaikilta sukupuolitaudeilta suojaa, vaikka flunssa saattaakin tarttua.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    Kyllä se oikein käytettynä kaikilta sukupuolitaudeilta suojaa, vaikka flunssa saattaakin tarttua.

    sen suojaavan satiaisia, herpestä tai kondyloomaa vastaan? Valitettavasti ovat tarttuneet kortsusta huolimatta!

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    sen suojaavan satiaisia, herpestä tai kondyloomaa vastaan? Valitettavasti ovat tarttuneet kortsusta huolimatta!

    Satiaiset eivät ole sukupuolitauti, ne voivat tarttua vaikka lakanoista tai vaikka pyyhkeestä ja en tiedä mistä saat tietosi mutta kondomi kyllä suojaa oikein käytettynä sukuelinherpestä (ei siis huuliherpestä) ja kondyloomaa vastaan.

    Äänestä

on niitä,
Esim. NorLevo..maksaa 13.70..mitä aikasemmin ottaa niin suurempi mahdollisuus että pillerit vaikuttaa..jos ottaa 12h:n sisään niin mahollisuudet jotai 0.5% ja jos yli 48n h:n aikana niin 3%
Todellakin,tyhmästä päästä kärsii koko ruumis..itellä oli sama tilanne jotai kuukausi sitte :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lissu kirjoitti:

En tiiä kuuluuko tää tänne, mutta onko olemassa 72h jälkiehkäsypillereitä...siis jotka voi ottaa 72 tuntia yhdynnän jälkeen?!? Vastatkaa...pakko saada tietää....tyhmästä päästä kärsii koko ruumis :'(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu