Lue tämä ELISASTA!!!!

Entinen asiakas.

Elisa oyj on vitsi kun keskustellaan asiakkaitten kohtelusta.
Perustelut:
Elisalla on ollut laskutusjärjestelmän uusiminen käynnissä jo vuoden, vai peräti kaksi... Tuona aikana ei ole ollut mahdollista asioida puhelinpalvelussa ilman noin 30-100min jonotusta. Laskutus on ollut ihan persiillään, ja laskuja on tullut jopa 3kk liittymän lopetuksen jälkeen.
Jos asiakas on ollut vuosia Elisan asiakkaana ja hoitanut kaikki asiansa hyvin, niin miksi Elisa palkitsee asiakassuhteen päätyttyä asiakkaan iskemällä häntä suoraan kasvoihin.
Itselläni oli ensin suuria ongelmia tavoittaa asiakaspalvelun henkilöitä puhelimitse. Sitten alkoivat laskut viivästyä. Sitten alkoi tulla epämääräisiä laskuja. Ja kun niitä aloin selvitellä puhelimitse, niin eipä saanut ketään vastaamaan puhelimeen.
Ja Heinäkuussa 2007 mitta täyttyi ja päätin irtisanoa liittymän. Ajattelin että nyt ovat sitten ongelmat ohi... ja HATUT!!! Lokakuussa tuli suuri puhelinlasku jonka laskutuskausi sanottiin olevan kesäkuu 2007??? :-) Onpas Elisalla hyvin organisoitu laskutusjärjestelmä... No eihän siinä voinut muuta kun tehdä maksusuunnitelma (Elisan kanssa) ja maksaa lasku kolmessa erässä.
Sitten kävi kuitenkin niin, että sovittuna ensimmäisen eräpäivän aikana huomasinkin että rahatilanteeni oli aika heikko. Päätin soittaa Elisan asiakaspalveluun (laskutuspuolelle) ja neuvotella semmoisesta asiasta, josko saisin muuteltua sovittuja maksupäiviä niin että ensimmäinen lasku viivästyy, MUTTA VIIMEINEN ERÄ MAKSETTAISIIN KUITENKIN AJALLAAN.
No, kaikkihan jo tiedämme että kyseessä on ELISA (kirosana) joten mitenkäs minä saan laskutukselle ilmoituksen ehdotuksestani kun PUHELIMIIN EI VASTATA. *Laskutukseen on tullut niin paljon puheluita että jono on täysi. Pyydämme soittamaan hetken kuluttua uudelleen*
TÄTÄ TOISTAA NAUHA ASIAKASPALVELUUN SOITETTAESSA.
No, kuitenkin kävi niin että eilen paukahti postiluukusta PERINTÄTOIMISTON LASKU!!!!
No voi sun helewata... Vielä ei ole edes sen viimeisen laskun sovittu päivämäärä mennyt edes umpeen ja nää loiset on jo laittanut perintään sen laskun vaikka siitä on ½ maksettu. Ajatelkaas... KAKSI VIIKKOA (TEORIASSA) ON VASTA LASKUSTA 15€ MYÖHÄSSÄ JA ELISA LAITTOI LASKUN PERINTÄÄN?????

Millainen yritys kohtelee asiakkaita tällä tavalla??? Suomalainen Elisa Oyj!

Kuin kohtalon ivana sain kuin sainkin tänä aamuna yhteyden laskutukseen, JUURI KUN ASIAKASPALVELU OLI AUENNUT. Esitin laskutuksen tytölle asiani, että Elisa ottaisi laskun perinnästä pois ja odottaisi että se sopimusaika menisi umpeen, jolloin olisin maksanut kokonaisuudessaan tämän laskun. Kiva laskutustyöntekijä sanoi että hänellä ei ole valtuuksia peruuttaa laskua, mutta lupasi kysyä esimieheltään, kuitenkin varoittaen että ehdotukseni EI menisi läpi. …eikä mennyt!
No niinhän siinä kävi että lasku pysyy perintätoimistossa ja kasvaa korkoa ja perintäkuluja kunnes maksan sen pois.
Tietenkin hermostuin asiasta, ja jätin soittopyynnön "luotonvalvojan" esimiehelle saadakseni oikeutta asiaan. Meinasin tippua penkiltä kun kuulin että LUOTONVALVOJAN ESIMIEHILLE JÄTETTYJEN SOITTOPYYNTIEN MÄÄRÄ ON NIIN SUURI ETTÄ YHTEYDENOTTOA VOI ODOTTAA AIKAISINTAAN 3-4 VIIKON KULUTTUA??????????????????

Taitaa olla muutama tuhat saman laskutusfiaskon kokenutta ENTISTÄ Elisan asiakasta.

Suomen kansa! Miettikää mihin rahanne laitatte!!!

Kaltoin kohdeltu Elisan ENTINEN asiakas!

8

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dht

      Irtisanokaa hyvät ihmiset kaikki sopimuksenne Elisan kanssa. Edellisessä viestissä olevaa kohtelua ei tarvitse sietää.

      • viestiin

        ..sellaista, että ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä viranomaisiin, jos yrityksen toiminnassa on vikaa!

        Nää jutut ei korjaannu ikinä, jos vain kiristellään hampaita.


      • elisasta eroon....
        viestiin kirjoitti:

        ..sellaista, että ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä viranomaisiin, jos yrityksen toiminnassa on vikaa!

        Nää jutut ei korjaannu ikinä, jos vain kiristellään hampaita.

        Lasku tulevat tosiaan kuukausien viiveellä. Aikoinaan tulleista puheaikaeduista ei ota laskusta pirullakaan selvää. Asiakaspalvelussa, pitkän jonotuksen jälkeen ei asia selvene. Eri "palvelijat" antavat erilaisia vastauksia.
        Jos on erehtynyt solmimaan etuiltasopimuksen, ei littymää saakaan poikki. Irtisanominen olisi pitänyt tehdä kolme kuukauden sisällä ennen erääntymistä, muuten jatkuu automaattisesti.

        Oli kyllä viimeiset liittymät elisan kanssa, on toiminta nin hanurista.


      • Sama konserni...
        elisasta eroon.... kirjoitti:

        Lasku tulevat tosiaan kuukausien viiveellä. Aikoinaan tulleista puheaikaeduista ei ota laskusta pirullakaan selvää. Asiakaspalvelussa, pitkän jonotuksen jälkeen ei asia selvene. Eri "palvelijat" antavat erilaisia vastauksia.
        Jos on erehtynyt solmimaan etuiltasopimuksen, ei littymää saakaan poikki. Irtisanominen olisi pitänyt tehdä kolme kuukauden sisällä ennen erääntymistä, muuten jatkuu automaattisesti.

        Oli kyllä viimeiset liittymät elisan kanssa, on toiminta nin hanurista.

        ...eli samaa paskaa, eri kuorrutuksella. :-)


      • syystä
        Sama konserni... kirjoitti:

        ...eli samaa paskaa, eri kuorrutuksella. :-)

        saunalahden laskutus on pelannut moitteetta - olen hämmästynyt koska elisan laskutus on täyttä sotkua, sellaista ettei sitä oikeasti voi hyväksyä. ihmettelen kuinka kuluttajasuojaviranomaiset eivät kykene puuttumaan. voisivat edes varoittaa julkisesti kuluttajia, jos laki ei anna mahdollisuutta uhkasakkoon ym.


    • Hansun eräs petetyistä

      Jos on tarpeeksi viisas niin laki ei pysy mukana Petetyt eivät voi muuta kuin varoittaa muita ihmisiä .Velvollisuus on esimerkiksi poistaa tieltä vaarallinen este .Hansun as.satoja joukkomuuttaneet liittymät,Ennustan että iso E kerää pelimerkit ennen ensi kesää VILKUTTAKAA LAPSET

      • alkanut Elisalla

        Aika yllättävää että noinkin iso firma jolla on ollut laaja asiakaskunta voi vähitellen joutua rapakuntoon.

        Asiakkaiden syytä se ei ole ollut, ovat kantaneet firmaan pitkämielisesti rahaa minkä ovat kerenneet mutta firmassa itsessään on pahasti vikaa joka on tuhonnut sen sisältäpäin.


    • -ärsyyntynyt-

      Olen täysin samaa mieltä.

      Minulle tuli elisalta 200 euron edestä puhelinlaskuja, joita koitin maksaa. Kenellä on jälkikäteen varaa maksaa sellaisia laskuja! Tein maksusopimuksia, mutta silti ne meni perintään. Eikä elisalla pysty edes netissä seuraamaan omaa tilannettaan! Sitten ne laittaa liittymän kiinni kun omaa huomaamattomuuttaan eivät ole huomanneet lähettää laskua tai sitä ei näy niiden päässä.

      Koitan nyt päästä elisasta eroon, pähkäilen miten kytkystä pääsee eroon.

      Älkää ottako elisalta kytkyä tai mitään liittymää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe