Kuinka monella on ollut mies mukana ensimmäisessä ultrassa? tai myöhemmissä? en tiedä kuinka yleistä on ottaa mies mukaan joten minä en häntä mukaan pyytänyt mutta ajattelin pyytää mukaan rakenneultraan joka on vkolla 19. Mites muilla?
vko 12 1.
vko 12 1.
Vastaukset 15
Vanhimmat
täällä mies itse halusi mukaan, kun kysyin tuohon 12 rv ultraan, lisäksi varattiin yksityiselle aika huomiselle ja sinne myös on lähdössä mukaan varmaan suuremmalla innolla kuin itse ;) Kysy ihmeessä mukaan, varmaan saat vielä paremmin isätulokkaan vierellesi!
Meillä ainakin mies ihan omasta tahdosta ollut mukana joka ultrassa. Onhan se miehen mukava nähdä vauva, kun muuten siihen ei niin ole "kosketuksissa" kuin äiti :)
mukana molemmissa ultrissa sekä myös ekalla lääkärikäynnillä millon kuultiin vauvan sydänäänet ekan kerran. kyllä se on miehelle myös tärkeää olla mukana. ainakin meillä.
Meillä on mies ollut mukana kaikissa ultrissa. Eikä kyllä edes suostuisi jättämään väliin...
aina mukana.Sekä ultrassa että neuvolassa.Halusin tai en *nauraa*
Viikkoja nyt 21 0
Itse otin mukaan, suorastaan raahasin hänet..
Toisella kerralla jouduin yksin, kun mies ei päässyt, ja oli oikein inhottava olo kun olin ainut jolla EI miestä mukana. Kyllä kaikki miehet sinne vastaanotolle lampsivat ilman että kukaan kysyi tuletko..
Olen huomannut myös, että mies ainakin meillä on päässyt lähemmäksi vauvaa kun ollut mukana, ja tuntenut olonsa enemmän tulevaksi isäksi..
Minun mieheni ei tullut mukaan ultriin. Ensimmäiseen hän ei tullut sen takia että se tehtiin sisäkautta ja hänellä on hirveet ongelmat sen kanssa että joku työntelee jotain sisääni. Toiseen hän olisi tullut mutta ei töittensä takia päässyt.
Minulle se oli aivan sama oliko hän mukana vai ei. Minä menin sinne tulevaa vauvaani katsomaan, ja se oli yhtä ihana kokemus yksin kun mitä se olisi ollut miehen kanssa. Ja sainhan siitä kuvat mukaan joita näytin hänelle kotona.
molempien lapsien kohdalla ollut mukana molemmissa ja neuvolassa mahdollisuuksien mukaan.
Mulla mies oli vain rakenneultrassa mukana.
Mä niin jännäsin sitä np ultraa, ja kun se tehtiin vielä alakautta, niin mies jäi odottelemaan käytävälle. Vaikka kyllähän se tulee synnytykseen mukaan, niin siellähän varmaan näkee "pahempia" juttuja. Jälkeenpäin otti päähän, kun hannasin sen np ultran kanssa.
Onnellista odotusta! Ilmeisesti myös esikoista odotat.
t. jo rv 35 1
Ensimmäinen ja ainoa ultra oli viikolla 11 ja mies tottakai tuli mukaan. Kyllähän sekin halusi nähdä miten vauva liikkuu siellä. Nyt on menossa viikko 23 eikä ultria ole ollut eikä tule enempää kuin tuo alkuraskauden ultra, jossa ei mitattu edes sitä niskaturvotusta. Tässä kunnassa on jotenkin ihmeellinen käytäntö. Jos haluaa myöhemmin ultraan niin yksityiselle on mentävä. Ei nähdä miltä vauva näyttää ennenkuin se syntyy, ei tässä ole varaa yksityisille mennä...
...Siis tehdäänkö 12 vkon ultra alakautta? Jos niin on niin en todellakaan ota miestä mukaan. Muutenki inhottavaa hommaa niin en halua että ukko töllistelee vieressä! Ei kiva!!!
paha, jos mies on mukana vaikka tehdään alakautta. Mä ainakin pyysin sellasen suojan tohon alapään ja jalkojen päälle ettei niin alaston olo ole. Ja mies istui mun vieressä niin ei varmaan nähnyt mitää.. ja ku lääkäri niitä vekottimia sun muita siinä otti niin mies katteli muualle. :) oli kans mies siinä kun otettiin papa näyte, se oli kieltämättä kiusallista ku vaikeroin siinä kivusta ja mies yritti katella muualle jne. :D mut parempi kun on mukana!
onko teidän lapset saatettu alulle pimeässä, peiton alla... Kai teidän miehet on teidät joskus mahdollisesti alasti nähnyt... Melkoisen lapsekasta jos ei mies voi osallistua oman lapsensa ultraan vain koska "äitiä" hävettää... Miten aikanaan synnytys, se se vasta näky miehelle on... Jääkö teidän puolisot synnytyksestäkin pois?? Ja tuskin sen miehen sielä ultrassa tarvitsee naisen jalkovälissä istua.... Huh,Huh...
ihan ku mun suusta:D täällä on porukka vissiin sellasta seksiä pimeässä peiton alla ja VAIN lähetyssaarnaaja-asennossa:D
ja perkele! mistä tollasia miehiä löytää? oisin hihkunut onnesta jos ukko ois ultraan halunnut tulla mukaan. yksin kävin, mutta eipä se kyllä mikään maatajärisyttävä kokemus ollut siltikään..
Hyvin kommentoitu! Ihan suu auki itekin ihmettelin kun noita viestejä luin, että onko oikeesti nykyaikana tollasta porukkaa olemassa?? Aika outoo jos äitiä hävettää kun mies näkee hänet puolialasti lääkärin tutkimuksissa..? Ja sitten sanotaan että synnytys on eri asia? Onhan se joo, siinä näkyy vielä vähän enemmän kaikkee ja vähän pitemmän aikaa ja ehkä siinä äiti kiemurtelee kivuissaan vielä vähän enemmän kuin papa-koetta otettaessa..? Korjatkaa jos olen väärässä. En ole vielä nimittäin itse synnyttänyt.
Mut noista ultrista... ei täälläkään ole kuin se yksi alkuraskauden ultra tarjolla. Niskapoimu-ultran sai valita lisäksi jos ikää yli 30, kun riskit alkaa kasvaan. Ja noi molemmat tehdään meillä mahanpäältä, joten käytännössä on eroja paikkakunnittain. Meillä mies ei tullu noihin mukaan.
Käytiin kyllä lisäksi yksityisellä rakenneultrassa johon mies tuli mukaan, sekin tehtiin mahan päältä ja ei olisi tullu kyllä mieleenkään pistää sitä käytävälle odottaan vaikka oiskin ollu alakautta tehtävä...!