Skoda matkii BMW:tä

Verratkaapa kahta kuvaa ja sanokaa mielipiteenne, onko Skoda tehnyt virheen ja matkinut BMW:n jo ennestään rumaa muotoilua?

http://img.netcarshow.com/Skoda-Superb_2009_800x600_wallpaper_02.jpg

http://image.automotive.com/f/miscellaneous/bmws-looks-to-a-possible-volvo-purchase-for-future-growth/6393137 w640 cr1 re0 ar1/2008-bmw-5-series-front-left-roadjpg.jpg

Onhan noissa paljon eri piirteitä, mutta on kyllä samaakin?
31455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laittamasi linkki näytti vähän kuuseen, mutta kaivoin sen Superbin kuvankin esiin ja laitoin ne oikein rinnakkain vertaillakseni niitä. Toden totta, kuvat on otettu samasta kuvakulmasta, molemmissa autoissa on ajovalot, konepelti, tuulilasi, ja kaikki muukin mitä yleensä autoissa on. Siihen ne yhtäläisyydet sitten loppuvatkin. Skodan maski on muotoilultaan omaleimainen, samanlainen kuin uudessa Fabiassa, ajovalot taas - no ne nyt ovat miltei kaikissa autoissa samannäköiset. sumuvalotkin ovat kaikissa autoissa puskurin alapuolella, Superbissa ne ovat sukunäköä Octavian valoille, Bemarissa taas bemarin näköiset.

Eli heitit tuon herjan vaan ihan lämpimiksesi, yhtäläisyyksiä näkee, jos haluaa nähdä, vaikka minkä auton kanssa. Tarkemmin katsoen autot ovat kaikki kuitenkin omia mallejaan.

Äänestä

Todella tehnyt virheen. Mielestäni Superbin pitäisi muistuttaa enemmän Maseraratia.

Äänestä
  • Minun mielestänikin Superbin pitäisi muistuttaa maseratia. Myös Lada kelpaisi, sillä molemmat ovat aivan *elvetin ruman näköisiä autoja!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Superb 2009 kirjoitti:

Verratkaapa kahta kuvaa ja sanokaa mielipiteenne, onko Skoda tehnyt virheen ja matkinut BMW:n jo ennestään rumaa muotoilua?

http://img.netcarshow.com/Skoda-Superb_2009_800x600_wallpaper_02.jpg

http://image.automotive.com/f/miscellaneous/bmws-looks-to-a-possible-volvo-purchase-for-future-growth/6393137 w640 cr1 re0 ar1/2008-bmw-5-series-front-left-roadjpg.jpg

Onhan noissa paljon eri piirteitä, mutta on kyllä samaakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu