Kun pääsi unohtumaan

Olinpa kesällä Turussa ja menossa museoon Aurajoen rannalla. Ajelin sitä rantatietä ja kurvasin museon nurkalta ylöspäin ja kuin ollakaan siellä sadan metrin päästä löytyi tienvarresta auton kokoinen paikka. Siihenpä jätin auton ja lähdin kävelemään takaisin päin kevyen liikenteen väylän oikeaa laitaa niin kuin mielestäni pitää aina kulkea.
Takaa tuli polkupyöräilijä, joka jarrutti rinnalle ja sanoi, "pöljä, kävelet pyörätiellä". Kuinka niin, minä kysyin, eihän tässä ole mitään merkkejä. "Onhan siinä eriväriset kaistat" ja varmuuden vuoksi vielä "pöljä".
Voisiko nyt joku turkulainen auttaa, kun en muista enkä ole löytänyt tuolta liikennelain puoleltakaan apua, että minkä värinen on turkulainen polkupyörätie, että seuraavan kerran käydessäni tietäisin, eikä pöljäksi kutsuttaisi.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • on hiukkasebn matkaa Kuopiosta,Vaasaan vievällä tiellä.
        Upeaa muuten ajella siitä läpi Suomen...nähdä Suomen maisemien suurenmoisuus,Ilomantsista Vaasaan.


      • niin on
        susmorsian kirjoitti:

        on hiukkasebn matkaa Kuopiosta,Vaasaan vievällä tiellä.
        Upeaa muuten ajella siitä läpi Suomen...nähdä Suomen maisemien suurenmoisuus,Ilomantsista Vaasaan.

        totta turiset.


      • näsäviisas
        susmorsian kirjoitti:

        on hiukkasebn matkaa Kuopiosta,Vaasaan vievällä tiellä.
        Upeaa muuten ajella siitä läpi Suomen...nähdä Suomen maisemien suurenmoisuus,Ilomantsista Vaasaan.

        http://www.polja.fi/, 5 tien varrella, no peösööhän tietä pitki vaekka Vaasaa, mutta ite pittää ajjoo, ee se tie vie!


      • Kiitos olipa hyvää materiaalia, vaan ei vastannut kysymykseeni.
        Jos olisi ollut pp:n kuva siinä tien pinnassa, niin olisihan tuon tiennyt, vaan kun ei muistaakseni ollut. Ei autolla ajaja katsele pyörätien peltimerkkejä risteyksistä, on vähän muutakin katseltavaa.
        Turusta muualle.
        Nuo pyörätiehen maalatut merkit ovat sikäli ongelmallisia, että ne kuluvat pois ja kevyenliikenteen väylien uudelleen maalaukseen tulee varoja vain jos mihinkään muualle ei enää tarvita. Ainakin täällä minun kotipaikkakunnallani, (ei muuten ole Pöljä) jossa ajelen paljon pp:llä on noita kuluneita väylämerkintöjä runsaasti ja monesti pitää vain arvailla, mikähän liikennemalli tällä väylällä on käytössä. Lisäksi tuo kapean väylän kahtiajako kaventaa kummankin osan niin kapeaksi että ongelmia tulee.
        Kävelin tänään tuonne ostarille. Pyöräilijöitä on tietysti nyt vähemmän, mutta on kuitenkin. Jouluostoksille kävellen meneviä sitäkin enemmän, joten kävelijät levittäytyvät pyörätielle ja ongelmia tulee.
        Paljon parempi olisi, jos olisi normaali oikean puoleinen liikenne. Valkoinen katkoviiva vain keskelle jne. Tilaa olisi silloin kaksin verroin enemmän.
        Jotkut kävelijät pelkäävät, että pyöräilijä ajaa kävelijän päälle, mutta turha pelko.
        Kaikkien pitäisi tietää, että jos pyöräilijä ja kävelijä törmäävät, niin kävelijään voi sattua niin kuin pyöräilijäänkin, mutta vakavan loukkaantumisen riski pyöräilijällä on paljon suurempi. Siksi kukaan pyöräilijä ei tahallaan aja kenenkään päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe