Oletteko koskaan kuulleet, että ssri-masennuslääkkeitä voidaan käyttää myös sosiaalisten jännitysten hoitamiseen? Minä en ole tuollaisesta kuullut, vaikka oman masennus- ja jännityshistoriani vuoksi tiedän mielialalääkkeistä yhtä ja toista. Ja eilen kuitenkin ilta-sanomissa kerrottiin, että Pekka-Eric Auvinen -se Jokelan kouluampuja- oli käyttänyt ssri-masennuslääkkeitä paitsi masennukseen, myös jännitykseen ja tilannepelkoihin. "Tällainen stressaava tilanne saattoi olla esim. koulutunnilla vastaaminen", paljasti Jokelan tapauksen tutkinnasta vastaava Von Hertzen.
Mikä ihmeen masennuslääke mahtoi olla kyseessä? Minäkin haluan kyseistä lääkettä, ettei tarvitse käyttää päällekkäin lääkkeitä sekä masennukseen että jännittämiseen.
Mikä ihmeen masennuslääke mahtoi olla kyseessä? Minäkin haluan kyseistä lääkettä, ettei tarvitse käyttää päällekkäin lääkkeitä sekä masennukseen että jännittämiseen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
muiden joukossa, on sos.fobia, mm. paroxetinilla on saatu hyviä tuloksia sos.fobian hoidossa (kauppanimiä mm. Seroxar, Optipar, Patroxetin), sama koskee essitalopramia, Cipralexia, citalopramia, kauppanim. mm. Cipramil, Sepram jne.
Fluoxetinia käytetään sos.fobiaan, kauppan. mm. Seronil, Seromex jne.
Samoin Efexoria, Zoloftia ym.
Eihän antidepressantti ole pelkästään depressioon onhan niillä useita eri indikaatioita, esim. syömishäiriöt, paniikkihäiriö, sos.fobia, depressio, GAD jne.jne.
Keskustele hoitavan psykiatrisi kanssa omasta lääkityksestäsi.
kannata unohtaa terapian osuutta!!!
siis mä en usko ssriden vähentävän, mitään psyk. oireita alussa ne monesti tappaa.
myöhemmin ne tappaa myös kaikki tunteet seksuaalisuuden , itku, naurun= käveleviä zombeja kaikki.
jossain määrin jeessa mutta tekee kaiken edellä mainitun, sopiva bentsodiatsepiini on paljon parenpi, tarkkailun alla.
saa nähä mitä ne jenkit seuraavaksi keksivät, kun ei keksittykkään onnellisuuspilleriä
jaaha. minulla ainakin halut kasvaneet huomattavasti SSRI-lääkityksen jälkeen. kokoajan tekisi mieli seksiä ja saatan itkeä helpommin.
Omat vanhempani oli kasvaneet koko ikänsä metsänkeskellä. Maanviljelyselinkeino. Veteraareille järjestettiin virkistyslomia huippuhyviin hotelleihin, niin vanhempani eivät uskalataneet niihin mennä. Kerran sain kovalla paatistuksella, niin huomasin miten paljon heillä oli pelkoja sosiaalisissa tilanteissa. Aamupalalla, lounaalla ja päivällisillä istuivat tuppisuina ja seurasuivat mitä muut ottivat lautaselle? Itse istuivat ja katselivat jäykkänä.
Möyhemmin illalla tuli nälkä, niin pientä purtavaa hakivat huoneeseen mutusteltavaksi. Samoin vieraitten ihmisten kanssa eivät osanneet keskustella edes ilmoista, JÄNNITTI, PELKOTILAT.klo 19.00 olivat jo peittojen alla nukkumassa, kun yksinkertaisesti eivät olleet tottuneet tällaiseen.
Onkohan tämä oikeesti jännitystä, sosiaalista pelkoa vain jo sairautta?
Minulla aloitettiin monta vuotta sitten SSRI-lääkitys sosiaalisten tilanteiden fobian ja paniikkihäiriön hoitoon. Nämä lääkkeet eivät auttaneet, vaan ne pahensivat ahdistustani.
Jokin aika sitten sain neurolepti-lääkityksen, joka on poistanut ahdistuksen, fobiat ja ph:n. :) Elämä hymyilee jälleen.
Joo mulla on hyvin samankaltaisia kokemuksia.
Sain sertalin hexalia kaksisuuntaisen mieli-ala häriön hoitoon oireet vaan paheni,ja väsymys vaan lisääntyi.
Nämä lääkitys asiat on aika yksilöllisiä,ja toisilla toimii yksi lääke ja toisilla ei toisilla lääkkeet voi vaan pahentaa oireita jne.
Bentsot ovat ihan jees lyhyt aikaisena mutta pysyvänä lääkityksenä edoton ei niinkuin kaikissa lääkkeissä.
Mitä tulee ssri ja bentso lääkitykseen niin molemmat on pahasta siinä mielessä että ne ovat keinotekoisia kemikaaleja,ja kemikaalithan tunnetusti vaikuttavat pääkoppaan ajan myötä.
Mutta pitää muistaa että on ihmisiä jotka eivät pystyisi minkäänlaiseen sosiaaliseen kanssa käyntiin ilman lääkkeitä.
Kun ottaa lääkkeitä kannattaa itseltä kysyä tarvitseeko niitä oikeasti,jos pystyy olemaan ilman aina parempi.
Normaali fobiat ja ahdistukset kuuluvat elämään niitten kanssa pitäisi vaan oppia elämään.
ensisijainen kaksisuuntaisen hoitolääke. Millainen psykiatri sinulla oikein on ollut?! Todella outo lääkevalinta. Kait sinulla edes tasaava oli siinä rinnalla?
No ei oikeastaan mitään pelkkiä mietoja bentsoja...
Ja nekin oikeastaan eri oireisiin.
Bentsoista ei ollut juurikaan mitään hyotyä kun ssri lääkitys vahvisti mielentilat uusiin mitta-kaavoihin.
Maanis-depressiiviset oireet vaan pahentui.
Tunsin ajoittain raivoa,ilman järkevää syytä.
Surua,vihaa,pelkoa.
Kun taas maaninen vaihe lähti päälle sekin oli kuin vahvistettu olotila.
En ollut oma itseni olin joku muu,mutta ymmärsin itse että olen vain matkustaja jos en ota kontrollia...
Lopetin itse ssri lääkkeiden ottamisen koska ilman on paljon helpompi olla.
Ps.MTT:lle on vuoden jonot ja arvauskeskuksen lääkärit vain arvailee...
Suurimman osan ajasta olen passiivinen ja masentunut joten omasta mielestäni tarvitsisin jotain piristävää sen sijaan että saisin jotain sellaista mikä tekee minut entistä masentuneemmaksi.
Mä syön Cipralexiä yleiseen ahdistukseen ja sosiaalisiin pelkoihin, oireet on poistunut lähes tyystin joten ainakin itse voin allekirjoittaa SSRI-lääkityksen tehon.
Haittapuoliakin kyllä on, esim. paino on noussut, tai oikeastaan oon vaan enempi plösähtäny kuin kerännyt massaa :/ Mutta tähän auttaa enempi liikunta.