APUAAAAAAAAAA!!!

kasvi-ihanne

Moikka... mulla on ongelma.. olen suunitellut Kasviakvaariota.. minulla on jo kilppari ja koira. kasveilla olisi tilaa noin 80 l ja sinne paljon kasveja tekniikka on valaistus..en meinannu suodatinta laittaa.. mutta nyt kysymys... millainen pohja hiekka?? millaiset kasvit?? mietin sinne myös jotain kiviä..?? oisko hyvä?? kotiloita muuta mahdollisesti... mitä tulis hintaa kasveille kotiloille ja hiekalle?? sitte entäs sammakot jos ei kotiloita vaan mitä pientä elämää sinne kasvien joukkoon ja ehotukset ja noin suunnilleen hinnat tänne koska tarvin apuaoikeasti enkä leikisti... ja sitte vielä mitä sukupuolta sammakoitten kanttis olla??

3

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Pohjahiekaksi valitsisin kaikesta huolimatta 0.5-1.2mm raekokoa, siellä pysyy ravinteet hyvin juuristoilla eikä leviä akvan veteen, jota myös voit lannoittaa PMDD kasvilannoitteella sekä CO2 hiilidioksidi lisällä.

      Kasveiksi voit itse valita ihan mitä itse haluat.
      - muista pestä ja huuhdella ne ennen istuttamista

      Kivet ja koristeet vaan täydentää kokonaisuutta.

      Ei sammakoita noin pieneen, sukarapuja vaikkas.

      Muista kypsytellä akva ensin; lue asia 1 juttuni!

      Varaudu n. 200€gen rahan menoon...

      • kasvi-ihanne

        tartteeko noi kääpiökynsisammakot muka enemmän ko 80 l ko soitin eläinkaupaan ja se sano että 2 sammakkoa 50 l


      • Rihma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6802
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5131
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      171
      4879
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      66
      3330
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2933
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2389
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      23
      2232
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2052
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1950
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe