Au! Se puree

Ihana yllätys joo tuli tänään kun tyttö, vajaa 6kk puri imettäessä:( Toistikin mokomaa vaikka väkisinkin vähän reagoin.. siitäpä sitten poru tuli. Kertokaapas kanssasisaret, kai tämä on ohimenevää? Kun oikein pelottaa seuraava imetyskerta kivun pelossa. Hampaita on alhaalla kaksi terävää ja ilmeisesti lisääkin tulossa.
12798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

juttu silloin kun imetettiin vielä. Juuri noita samoja ikiä oli kun ekan kerran puras,oli hampaita silloin jo kuusi. Aika harvakseltaan puri muutaman kuukauden ajan mutta sitten kun neiti 9kk niin puri aika lailla aina kun imetin. Alkoi olla aika pelottavaa koko imetys mutta sitten tyttö päättikin että ei halua enää rintaa ollenkaan niin lopetettiin imetys sitten siinä 9,5 kk iässä. Olin ajatellut että imettäisin ainakin vuoden ikään saakka mutta neiti päättikin sitten toisin..Toisaalta ihan hyvä asia niin ei tullut mitään ongelmia tissistä vierotuksessa.

Äänestä
  • tissistä vierotettaessa. :)

    Äänestä

tai eihän sitä koskaan tiedä ;) Mutta meillä on kyllä mennyt ohi, mitä nyt saattaa silloin tällöin pikkasen järsästä (ei edes pahemmin satu) jos ei enää halua maitoa. Kieltämättä mikäs sen mukavampaa kun yöllä puoliunessa imettäessä muksu iskee hampaat syvälle nahkaan :(

Äänestä

Meidänkin puolivuotias tyttö alkanut puremaan. Alaalla kaksi hammasta ja kyllä ottaa kipeetä.

Äänestä

Tuo porun tuleminen oli aika hyvä (siis jos tuli lapselle), ainakin meillä tyttö suorastaan loukkaantui ilkeälle rinnalle, joka kiljahti hänelle rumasti... ;) Seuraavalla kerralla sitten poru tulikin kun ilkeä kiljuva rinta ilmaantui näköpiiriin, neiti muisti että tuo oli viimeksi tyly, ja eipä siitä mitään syöty. Mutta kun tarpeeksi väsyneelle tytölle tarjottiin, meni se ilkeäkin taas ja suhde palautui normaaliksi. :) Ei tuossa varmaan paljon tolkkua ollut, mutta lapset purevat, ei tahallaan vaan vahingossa, ja saattavat toki kokeilla, voisiko ikenien kutinaa lievittää myös nännin avulla. Ohimenevää on, ja itse ainakin olen rääkäissyt aina niin, että lapsi oppii yhdistämään puremisen ja negatiivisen palautteen. Lisäksi huomasin, että omaa tyhmyyttäni sain parit puraisut osakseni: tarjosin rintaa tavan mukaan, kelloon katsoen, mutta lapsella ei ollutkaan erityisesti nälkä sillä hetkellä, kun olikin alettu syödä kiinteitä vähän enemmän samoihin aikoihin. Joten, älä tyrkytä rintaa soseen päälle jos se lietsoo puremista, ja lohduttaudu sillä, että pureminen ei jää päälle. Olen imettänyt melkein 2-vuotiasta, jonka hampaista on jäänyt jäljet nännin ympärille, mutta purtu niillä ei siltikään ole. Eli vaikka suu on täynnä hampaita, lapsi osaa olla puremattakin. :)

Äänestä
  • Tosiaan, ollaan aloteltu kiinteitä ja myönnän tarjonneeni rintaa kellon mukaan kun on jo niin tottunut siihen että ruokailuväli on max. 2 tuntia päivisin! Eilen olinkin sitten ihmeissäni kun puoli viiden aikaan iltapäivällä oltiin tissitelty vasta kaks kertaa heräämisen jälkeen. Harmi vaan kun puree myös ruokailun "päätteeksi", toivottavasti näykkiminen loppuu pian;)

    Hyvä kuulla että menee ohi, eihän tää oo kivaa kummallekkaan kun äiti ei uskalla syöttää ja vauva ei uskalla syödä pian kun tulee todellakin sitä negatiivista palautetta:D Kaikenlaista tuleekin eteen.. Kiitos vastauksista!

    Äänestä

Anna sille pennulle sitten korviketta jos puree.

Äänestä
  • Samoista syistä kuin en itsellenikään osta kaupasta valmista pinaattikeittoa en lopeta imetystä ja siirry korvikkeisiin, tiedoksi vaan sinulle edellinen;) Ja sen lisäksi imetys on paljon muutakin kuin ruokailua.

    Tosiaan, eipähän tarvinnut kuin eilen muutama kerta älähtää.. Tänään sitten jo vähän lakkoiltiinkin mutta kun kerta kaikkiaan tuli nälkä jo 6 tunnin päästä niin tisusta tuli taas kaveri:D Eikä ole purrut koko päivänä.

    Äänestä

  • on ongelma ja paha sellanen

    Äänestä

Joo. Mut siis rintaruokinta on parempi vaihtoehto, (halvempikin :D) ja jo sitä maitoo tulee nii turha ostaa korviketta.

Äänestä

Mitä tehdä?

* Puremiskausi menee yleensä nopeasti ohi, välttämättä ei tarvitse tehdä mitään. Ole hetken aikaa sankariäiti, joka imettää hampaat irvessä jos tarvis.
* On kahta koulukuntaa siitä, miten opettaa lasta olemaan purematta. Toisen mukaan äidin kannattaa lapsen purressa kiljaista kunnolla, jos se kiljaisu luontevasti lähtee, ehkä lapsi oppii säikähtämällä. Varoituksen sana: tiedetään joidenkin pahojen imemislakkojen alkaneen tällaisesta säikähdyksestä!
* Toisen koulukunnan mukaan pysytään rauhallisena ja vain irroitetaan lapsen ote rinnasta. Otteen voi irroittaa joko työntämällä sormen ikenien väliin tai lempeästi painamalla lapsen pään kokonaan rintaa vasten niin, että hengitys estyy ja lapsi irroittaa itse. Jälkimmäistä tapaa en tosin itse ole saanut toimimaan koskaan. Eräällä äidillä toimi, kun hän heti otti lasta kiinni nenästä tämän purressa.
* Syötä vain, kun lapsi on todella nälkäinen (isommalla lapsella voit siis vähän luistaa lapsentahtisuudesta ja pidentää syöttövälejä hyvässä tarkoituksessa) ja opettele toisaalta tunnistamaan milloin lapsi on syönyt tarpeekseen ja aikoo siirtyä leikittelemään rinnalla.
* Tarjoa ennen imetystä hammaskipuihin viilentävää purtavaa, esimerkiksi jääkaappikylmää kurkkua tai sideharsoon käärittyä jäänpalasta. Jos imettäessä saat juuri ja juuri estetyksi puremisen, tarjoa lapselle heti jotain hyväksyttävää purtavaa, jotta hän oppii mitä saa purra ja mitä ei.
* Voit suihkuttaa maitoa ensin suuhun vähän kauempaa, ja kun kun vauva alkaa niellä, antaa rinnan suuhun.
* Keskity vauvaan imettämisen aikana. Anna "jakamatonta huomiota" (katsele silmiin, koskettele ja juttele), jolloin vauvan ei tarvitse purra saadakseen huomiosi. Vauvaa ei tarvitse aina tuijotella imettäessä, mutta pururiskin aikana se kannattaa.
* Kiinnitä erityisesti huomiota asentoon ja imuotteeseen. Hyvä ote ärsyttää vähiten vauvan mahdollisesti kipeitä ikeniä. Tämän kirjoituksen lopussa on ohjeita imemisotteen tarkistamiseen ja korjaamiseen.
* Pidä maidon määrä runsaana. Vauva voi turhautua vähään maitomäärään ja saattaa siksi pureskella. Aikaisin aloitettu kiinteä ruoka ja muu neste voivat vähentää maidon määrää, jolloin seurauksena voi olla puremistakin.
* Anna vauvalle positiivista palautetta silloin, kun hän ei ole purrut. Kiitä ja kehu, halaa ja suukottele.
* Rintakumi suojaa rintaa, mutta isompi lapsi ei ehkä enää totu sitä käyttämään ja jos tottuukin, voi pureskella outoa kumia entistä innokkaammin ja oppia näin todella pahaksi rinnanpurijaksi.
* Joillakin vauvoilla on paha tapa purra äidin nänniä vaikkei vielä olisi ikeniä kummempaa purukalustoakaan. Lapsi saattaa jäystää rintaa leukojen välissä tai kiskoa nänniä päätään viskoen. Tästä ei onneksi voi suoraan päätellä, että sama meno jatkuisi entistä pahempana, kunhan hampaita tulee. Toki lasta voi yrittää tästäkin pahasta tavasta koulia pois heti, olemalla valmiina irroittamaan otteen jolloin vauva oppii, että menettää otteen rinnasta jos alkaa leikkiä sillä.
* Nokkamuki, ehkä myös huvitutti voivat lisätä riskiä että vauva puraisee nänniäkin.

Äänestä
  • Meidän neiti 7 kk, on myös alkanut purra ainoalla hampaallaan niin lujaa, että äidiltä tulee itku!
    Mies sitten vieressä toruu minua, kun huudahdan kivusta.
    Sanoin miehelle, että puren häntä "siihen", jotta tietää miten kipeää ottaa!
    Lähetin miehen äsken ostamaan Tuttelia, mutta nyt kun luin näitä neuvoja, aion yrittää vielä kestää. En haluaisi vielä lopettaa imetystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kookospähkinä81 kirjoitti:

Ihana yllätys joo tuli tänään kun tyttö, vajaa 6kk puri imettäessä:( Toistikin mokomaa vaikka väkisinkin vähän reagoin.. siitäpä sitten poru tuli. Kertokaapas kanssasisaret, kai tämä on ohimenevää? Kun oikein pelottaa seuraava imetyskerta kivun pelossa. Hampaita on alhaalla kaksi terävää ja ilmeisesti lisääkin tulossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu