Hei! Ajatuksenani on korjata 55-vuotias rimakangaskajakki. Rimarunko on täysin ehjä, mutta kangas on repeillyt. Mikä kävisi kankaaksi ja millä olisi paras maalata/käsitellä.
vanha rimakangaskajakki
3
1014
Vastaukset
- olkoon
Sinullapa on kiva projekti. About 1/2 vuotta sitten tuli televisiosta dokkari, missä tehtiin tanskalais/grönlantilaista kajakkia. Laittoivat siinä rungon päälle pellavakankaan ja kyllästivät sen vesitiiviiksi jollakin valkoisella maalimaisella aineella, mutta en parhaalla tahdollakaan muista mitä se oli.
- puuvillakankaaseen
"Sotien jälkeisenä pula-aikana oli ollut käytössä vernissalla vedenpitäviksi käsitellyt kankaiset (puuruoteet) kajakit."
(http://www.ymparisto.fi/default.asp?node=7127&lan=fi) MIten onnistui.
Jos et kerkeä / jaksa / halua korjata niin möisitkö? Kajakki päätyisi hyvään kotiin, olen rakentanut itse rimakanootin ja voisin korjata sen itselleni. auvoryynanen(a)hotmail.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291323
- 100841
- 75650
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11481ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40454Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m150422Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30397Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368