Missä vaiheessa vaavin voi laittaa sitteriin...siis voiko ihan vastasyntyneen laittaa?
Me ei olla hankittu sitteriä (tai saadaan sellainen lainaksi, mutta sitä ei vielä meillä ole), kun ajattelin ettei sillä heti ole käyttöä. Mutta taisin olla väärässä?
Me ei olla hankittu sitteriä (tai saadaan sellainen lainaksi, mutta sitä ei vielä meillä ole), kun ajattelin ettei sillä heti ole käyttöä. Mutta taisin olla väärässä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitteriin, kunhan sitteri on sellainen, jossa vauva on todellakin makuuasennossa:) Meillä ainakin sitteri oli käytössä alusta asti.. ja vaikka tiskatessa molemmat vauvat ovat viihtyneet siinä kun itse samalla jutteli, lauleskeli ja jalalla heijasi sitteriä..
meidän neiti ei misään viihtynyt 6kk ikään asti niin hyvin kuin sitterissä, eli tosiaan jos vaaka-asentoon saa, niin hyvä on!!!!
okei, kiitoksia vastauksista. täytyypä siis ruinata se sitteri hetimiten meille, kun vaavi tulee syntymään ihan pian (rv 41!).
"Vauva liikkuu"- nimisessä kirjassa kielletään kaikenlaisten sitterien käyttö liian pienellä lapsella, koska niissä kaikissa on jonkinasteinen kulma. Tämän vuoksi lapsen paino keskittyy erityisesti ristiselkään, mikä taas voi haitata selän kehitystä.
Meillä itsellämme oli sitteri alusta alkaen käytössä, koska koliikkivauvamme rauhottui sen kiikutteluun. Muussa tapauksessa en olisi varmaan sitteriä käyttänyt ennen kuin vasta "isommalla" lapsella.