Miksi ei olla huolissaan Kotkassa kaikista valtutetuista, kuin vain Jorma Kalevi Merivirrasta. 4 vuoden aikana suurin osa valtuutetuista ei saa sanottua valtuusto kauden aikana mitään merkittävää Kotkan asukkaiden hyväksi. Vain muutama valtuutettu tulee merkittävästi esille ja saman arvoiseksi ryhmien puheenjohtajien pakollisten puheen vuorojen jälkeen.(Pakollinen) ryhmäkuri pitää massa puolueiden rivivaltuutetut hiljaisina vaikka heillä olisi painavaa asiaa sanottavana. Massapuolueiden rivivaltuutetut ovat vaalikarjaa, joita muutama itseään ylitse muiden parempana pitävä ryhmanjojtaja alistaa tahtonsa alle muka yhteiseksi hyväksi. PeruSuomalaiset ovat lukeneet kunnallislain valtuutetujen osalta niin, kuin se on kirjoitettu. Eli kaikilla valtutetuilla on samat oikeudet vaikutta asioiden hoidossa oman kykynsä mukaan. Siksi PerusSuomalaiset ovat nouseet merkittäväksi mielipide vaikuttajaksi, joita on mollattava keinoja kahhtamatta. Kyllä Kansa Tietää.
Kotkassa 51 kaupunginvaltuutettua
Arto Hirvonen
8413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mertsu kaikista pikkuvioistaan huolimatta on kieltämättä saanut paljon hyvää aikaan. Mutta eihän hän ole valtuustossa Perussuomalainen, vaan Wanhan Kymin edustaja. Vai pitääkö paikkansa huhu että kun Wanha Kymi hajoaa, niin ne kaikki tulevat Pesun riviin?
hyvää on saanut aikaan?
Onhan hän saanut kopioitua muiden kirjoitukset omikseen... siinä hänen saavutuksensa.Puuta heinää tulee suusta, niin valtuustossa kuin muuallakin.
minulle tärkeiden asioiden puolesta/ vastaan. Miksi Mertsua kiusataan vaikka hän pitää yllä tärkeitä asioita, kuten tämän päivän kirjoitus Ankkurissa. Aika hieno idea viedä rekkaparkit Venäjän puolelle! Ei ketään muuta tällä lailla haukuta.
..mitä tarkoittaa :" paljon hyvää aikaan??????
Voitko täsmentää?
Vetäsee fiilis pohjalta:
Äänestää hallituksessa ja sitten valtuustossa samasta asiasta eri tavalla.Olikohan veroprosentti asia sinulle miten tärkeä? En tiedä kumman kannalla sinä olit, Mertsu kun oli molempia!
Ylistäkäämme herraa,Sai pitkästä aikaa omatekoisen sepustuksen aikaan! Miten toteutetaan ja millä aikataululla? Tuulimyllyn maalaustalkoot
ovat hieman erisarjan asioita järjestellä, kuin rekkajono-ongelma.Asiat eivät ratkea käden käänteessä varsinkaan,kun toisena osapuolena on Venäjä. Luulisi Merivirran tietävän, miten asiat etenevät valtion koneistossa. Se on vielä huomattavasti hitaampaa, kuin kaupungin organisaatiossa. Uimarappuja mattolaitureihin- ja töyssyjä Tiutiseen aloitteisiinkin saa odottaa vastausta pirun kauan. Meininki oli varmaan,että kun Ankkuriin laittaa yleisönosastoon 90-vuotis itsenäisyyspäivään hyvin olennaisesti liittyvän kirjoitelman, Arkadian mäellä alkaa tapahtua.
Ja Venäjällä!Kyllä puntit tutisee, kun paikallinen "eliittipoliitikko" tuo jämerät kommenttinsa Tuppukylän Sanomiin.
En usko ryhmäkuriin tai "soo soo" -meininkiin. Kyllä se on edustajasta kiinni jos ei uskalla puhua tuolla. Sananvapaus se on muillakin kuin "pesuilla"
Toisaalta tuolla ei kannata myöskään "räyhätä" suuna päänä kuten eräs nimeltä mainitsematon edustaja tekee...tekee vaalihallaa omalle puolueelleen enemmän kuin "huikeaa vaalivoittoa ensivaaleihin"
Selvästi vastustajilla puntit väpättää, pelkäävät ehkäpä vallan vaihtumista ja suojatyöpaikkojen menettämistä nämä demarin retaleet!
rahat pois kaupungilta!