Pieniä ongelmia matkassa, kone laskeutuu Helsinkiin 21.20 ja jatkolento lahtee 22.10 ja pitäisi mennä lähtöselvitys uusiksi tuossa välissä. Tuo jatkolento siis suomen sisainen, eli 25 min ennemmin pitäis olla lähtöselvitys tehtynä.
Kentällä varmaan ruuhkaa näin jouluaikaan? Pelottaa, mitä jos koneet myöhässä..
Blue1 lentoja molemmat.
Kentällä varmaan ruuhkaa näin jouluaikaan? Pelottaa, mitä jos koneet myöhässä..
Blue1 lentoja molemmat.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihmeessä täytyy tehdä uusi check-in, jos lennot on vieläpä samalla yhtiöllä. Lisätietoja tarvittaisiin, tuntuu kummalta.
Tämähän tässä eniten harmittaakin. Nämä kaksi lentoa ovat siis eri varauksilla, eri henkilöt varanneet minulle eri aikoihin. Luulin et ne onnistuis jotenkin "yhdistää", mut eipä näytä onnistuvan.
Tätä ongelmaahan ei ois jos oisin ymmärtänyt heti alkuun et kahta varausta ei voi yhdistää. Olisin pyytänyt varaamaan myöhemmän lennon että ehdin kunnolla lähtöselvitykset. Nyt todennäköisesti en ehdi :( Oma vika.
Ainakin Tampereella toimi siten, että mulla oli Finncommin lento Helsinkiin eri lipulla kuin sieltä jatkolento Finnairilla eteenpäin. Pystyi selvittämään niin matkatavarat kuin matkustajatkin suoraan määränpäähän. Jos ei pysty niin tuntihan on täysin riittävä aika jos kone ei ole myöhässä. Eihän sun mihinkään tuloaulaan tarvi mennä jonottamaan, vaan transit-check-in:iin