Paras jouluruoka?

Mikä on suosikkisi jouluruuista? Minä en ole kinkun ystävä, mutta laatikot maistuvat kyllä.
Myös joulupuuro on hyvää:)
7310964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 73

Vanhimmat

Minulla olisi montakin mieluista jouluruokaa,kinkku ehdottomasti,maksalaatikko,rosolli sekä kotikaljakyytipojaksi.
jälkiruoaksi riisipuuroa ja vielä sen päälle konvehteja,nam..

Äänestä
  • meillä syödään aina päivällä jolupuuroa ja rusinakeittoa....nami nami...ja sitten jskus 6-7 maissa kunnon ruoka....siihen sisältyy tietysti jolukinkku, peruna-,porkkana- ja lanttulaaikkoa, herneitä,lohta, ja sitten meillä on kananmunia ja majoneesia......ruuan jälkeen meillä on kaikenlaisia konvehteja ja suklaatia.......lempparia on siis lohi ja kinkku.......niin, ja tapaninpäivänä on perunamuusia ja lipeäkalaa

    Äänestä

  • nami nami kirjoitti:

    meillä syödään aina päivällä jolupuuroa ja rusinakeittoa....nami nami...ja sitten jskus 6-7 maissa kunnon ruoka....siihen sisältyy tietysti jolukinkku, peruna-,porkkana- ja lanttulaaikkoa, herneitä,lohta, ja sitten meillä on kananmunia ja majoneesia......ruuan jälkeen meillä on kaikenlaisia konvehteja ja suklaatia.......lempparia on siis lohi ja kinkku.......niin, ja tapaninpäivänä on perunamuusia ja lipeäkalaa

    Pitikö lihajalosteet pilata muuntogeeneillä?

    Äänestä

...kaikki. Kinkku on tosi hyvää, mutta sen kanssa pitää olla myös hyvää sinappia. Laatikoista lanttulaatikko on ihan ykkönen! Ja lohta ja silliä pitää olla ainakin jossakin muodossa. Kylmäsavustettu lohi... lurps.

Jälkiruokana riisipuuroa sekahedelmä-tai rusinasopan kanssa. Paaaljooon konvehteja, glögiä, pipareita, torttuja, kyllä joulu on ihanaa aikaa. =)

Äänestä
  • Muikun mätiä, sipulisilppua, smetanaa, keitettyjä perunoita, ruisleipää tai saaristolaisleipää, graavilohta, sillisalaattia, metsäsienisalaattia ja kotikaljaa... jos sitten jaksan, syön laatikoita ja vähän kinkkua... karjalanpaisti on parempaa kuin kinkku... tapanina kunnon lihapullia, muusia ja tuoreslaattia, joulupv välissä, lipeäkalaa, keit perunaa, valkokastike ja sen mausteeksi lautaselle suolaa ja maustepippuria... nyt jäisi varmaan tilaa myös riisipuurolle, sen voi nauttia kanelin, sokerin ja maidon kanssa...

    Äänestä

Laatikot,joista lemppari hämäläinen imellettu pottuloora.Rosolli,siianmäti hyydyke,sillikaviaari,kraavi- ja kylmäs.lohi,meillä ne syödään keitetyn kananmunan,herneiden ja kokonaisen perunan kanssa.Laatikoiden kanssa syömme karjalanpaistia ja kinkkua.Ja tietysti karjalanpiirakoita.Jälkkäriksi luumukiisseli kermavaahdolla.Puuro syödään jouluaamuna.

Äänestä
  • Ensimmäistä kertaa teen itse laatokot ja paistoin kinkun, silti herkkua joulu pöydässä on sienisalaatti, mäti smetana sipuli sössö.

    Äänestä

Kaikki maistuu, mutta mä tykkään kanssa laatikoista, joista suosikkini on imelletty perunalaatikko. Lisäksi pitää olla graavilohta ja sienisalaattia. Kinkku ei mulle olisi välttämätön, mutta perhe tykkää. Lipeäkalasta tykkään kovasti myös!

Äänestä

No, paras laatikko on mulle imelletty perunalaatikko, myös lanttu- ja porkkanalaatikko on itsetehtyä 5 henk. perheelle. Jouluun kuuluu myös sahti (sysmäläisittin, mies teki) saunan jälk. Ruokapöydässä herneet korvaa ruusukaalit, vakiona myös karjalanpaisti, kinkku, kalat ehkä kalkkunaa jne. Jälkiruokana hedelmäsalaatti. Aattoaamuna, omat väsäämät karjalanpiirakat kahvin kera. HYVÄÄ JOULUA KAIKILLE !!

Äänestä
  • On, jos joulupöydässä maltetaan syödä rauhassa nauttien näistä suomalaista perinteisistä jouluherkuista.

    Kauheinta on minusta, vaikka ruoka olisi kuinka hyvää, kun ihmiset hotkii kiireellä ja äkkiä pois pöydästä.

    Äänestä

melkeen kaikki käy paitsi en itse tuosta porkkanalaatikosta kyllä tykkää yhtään...
eikä lipeäkala kyllä maistu myöskään...

Äänestä

Itsetehty lanttulaatikko, mäti&smetana&sipuli

Äänestä

Lemppareita on porkkana- ja lanttulaatikko, sekä riisipuuro. Ihan viime vuosina olen alkanut pitää myös kinkusta.
Ja tietysti piparit, tortut, glögi, konvehdit.. :D

Äänestä

En kertakaikkiaan vaan pysty syömään ainoatakaan laatikkoa, kinkkua, rosollia, luumukiisseliä ym.ym.ym.ym........joulupuuro kyllä menee se on namia, ja kaikki herkut pipareista joulutorttuihin menee myös. Myös joululimppu on hyvää :))

Äänestä

mitään en jätä maistamatta meien joulupöydässä! syön muutenkin aina suunnilleen kaikkea mitä ruokapöydästä löytyy.

Äänestä

Jouluateriat ovat elintarvikkeilla leikkimistä,osa ihmisistä näkee nälkää,osa leikkii ruualla.En syö jouluna enempää kuin muulloinkaan.

Äänestä
  • se, että me syödään täällä ei afrikkaa köyhyydeltä pelasta. pitäskö meidänki nääntyä että ois hyvä mieli? seikka on saletti. meillä vaan sattuu olemaan rahaa, niillä ei. that's it

    Äänestä

  • hahahah:______ kirjoitti:

    se, että me syödään täällä ei afrikkaa köyhyydeltä pelasta. pitäskö meidänki nääntyä että ois hyvä mieli? seikka on saletti. meillä vaan sattuu olemaan rahaa, niillä ei. that's it

    Sinunkin ajatukset voivat muuttua kun,tai jos muutat äitisi helmoista omaan talouteen.

    Äänestä

  • Nähdäkseen nälkäisiä kirjoitti:

    Sinunkin ajatukset voivat muuttua kun,tai jos muutat äitisi helmoista omaan talouteen.

    viestin pointti oli se, että saadaan me syödä yms vaikka onkin köyhyyttä. ja tiedoksesi: asun jo yksin.

    Äänestä

  • niin "jouluruokaa" kuin arkiruokaakin. En leiki ruualla koskaan. Ruokailusta on leikki kaukana, ainakin meillä.
    Eikä se ketään nälkäistä auta, jos olen marttyyri hihhuli enkä syö, tarvitsen energiaa että jaksan hoitaa työni.

    Äänestä

  • Nähdäkseen nälkäisiä kirjoitti:

    Sinunkin ajatukset voivat muuttua kun,tai jos muutat äitisi helmoista omaan talouteen.

    Itse ainakin näin joulun alla käytän paljon rahaa perheeseeni ja lähipiiriini. Syön myös paljon. Vastapainona teen joulun alla enemmän vapaaehtoistyötä, lahjoitan lahjoja köyhien perheiden lapsille, annan rahaa hyväntekeväisyyteen ja lisäksi kutsun muutaman ihmisen syömään, jotka asuvat kaukana perheestään.

    Toiset syö paljon, toiset ei. On kuitenkin tärkeään muistaa mistä joulussa on kyse.
    Eiköhän anneta rauha syöjille ja ei syöjille!

    Maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto.
    =)

    Äänestä

Kinkku,graavilohi,laatikot,rosolli,karjalanpaisti,lasimestarin silli... Ainoastaan viimeinen on jäänyt omasta joulupöydästä pois,mutta porukoilla tulee syötyä kaikkea. :)
Joululeivonnaisista ja muista makeista en niinkään välitä.Puuro maistuu joskus,mutta ei ole niinkään pakollinen.Kyllä ne jouluruoat on tärkeä osa tunnelmaa,lahjat ei niinkään.

Hyvää joulua kaikille! :)

Äänestä

En voi sietää jouluruokia!!!

Äänestä

on lohikeitto ja jälkkäriksi hedelmäinen salaatti.Siinä on perinteiset jouluherkut parhaimmillaan.

Äänestä

normaali ruoka.En syö lihaa enkä broitsuparkoja.Lihaton hernekeitto saa välttää mulle.

Äänestä

Ruisleipä on Joulun parasta herkkua, tosin sitä syödään muulloinkin, lähes joka päivä.
Mitään ns jouluruokaa ei meillä ole, kaikki kelpaa.

Äänestä

Peruna, ja porkkanalaatikko, rosolli ja itsetehty perunasalaatti sekä kinkku, ai ai...

Äänestä

Minä en ole koskaan ymmärtänyt miksi jouluna täytyy tehdä karjalanpaisia kun on paistettu yli kymmenen kilon kinkku. Meidän perheessä ei karjalanpaistia syödä jouluna. Laatikot, lohi, rosolli ym salaattia ja kinkku. Myös riisipuuro on todella hyvää jonka seuraksi riihiruisleipää ja kinkkua. Todella ihanaa ! oma tekemät karjalanpiirakat ja kinkku on tosi mainio yhdistelmä.

Äänestä

pyrin pitämään lievää diettiä joulun aikaan, missään nimessä EN syö sikaa, enkä muitakaan lihoja, vihanneksia ym vast.

Äänestä
  • sitten tänä jouluna poro. Sopii.

    Äänestä

Muut jouluruuat ei oikein enään maistu kun on kolmelle perheelle vääntänyt niitä yökaudet ja sitten töissä vielä noin 70-hengelle.
Sienisalalaattia paahtoleivän päällä ja alkoholitonta glögiä siinä minun jouluherkkuni.
Tosin isänälle ja jouluvieraille pitää sitten olla täysi pötypöytä johon en itse kyllä kajoa sitten ollenkaan.
Suklaatakaan ei mene sen enenpää kun normaalisti eli kaikki konvehtirasia lahjoitan suoraan eteenpäin.

Äänestä

on meillä aina joulun syöty.

Kinkku on must, savukalaa, graavilohta, rosolli, vihersalaatti ja italiansalaatti, laatikot, perunat, murekkeet yms. löytävät tiensä pöytään.

Jälkiruoakaperinteeksi on muodostunut jäädytetty suklaajuustokakku kermavaahdolla ja pähkinärouheella. Sitten lopuksi vielä kahvi piparkakkutalon ja torttujen kanssa...suklaat tuhotaan sitten yön aikana, kun pelataan koko porukan voimin lautapelejä :)

Äänestä

meillä jouluruokana on: kalkkunafilettä, perunaa, ruskeakastike, porkkanalaatikkoa, lanttulaatikkoa.
joululimppua, johon laitetaan juustosiivu päälle.
ruokajuomana: maito. Nämä ovat siis jouluaatonruoka.
sitten joulupäivänä syömme jo ihan tavallista arkista ruokaa. esimerkiksi: lasagnea. Ei kovin monta päivää viitsi syödä jouluruokaakaan, vaikka sitä harvoin saakin.

Äänestä

Kyllähän se taitaa olla se imelletty perunalaatikko...

Ja kunnon liha kuuluu joulupöytään, joidenkin mielestä myös hyvä kala, kaikki se varmaan mihin on lapsuudessa tottunut eikö niin. Ne traditiot.

Äänestä

Minusta tässä ollaan metässä jo sanomisessa kun sanotaan "joulu ruokaa" mitä ihmettä? ssamaa sapuskaa se on ihan vain titteli annettu jos nyt sitten on mukana laatikko ruokia joita ei ihan joka päivä syödä ei silti löydy selitystä mistä ihmeestä kytkös jouluu tähän pakananoiden ja roomalaiset juhlaan?

No jokainen saa miettiä mitä miettii kunhan syö normaalia sapuskaa ja voi hyvin meillä on nytkin maailmassa ja suomessakin sellaisia joilla on vain haave päässä ruoasta syötäväksi kun ei ole edes asustoa saatikka rahaa ja yhteiskunta on hylänny jo aikoja

Tulee mieleen tämä kauppiaiden ja kaikkien markkinoiden iso juhla joulu jolloinka kauppiaat pyrkii siihen että jokainen hankkiin tavaraa sellaistakin mitä ei koskaan tarvita

Miksi muuten pitää muistaa ihmisiä vain jouluna tai sitten kun ne kuolee..miksi ei voi ostaa pikku lahjoja silloin tällöin vuoden aikaan ja viedä kukkia vaikka vanhemmilleen muutoinkin kun jouluna?

Äänestä
  • sanaa joulu. Turhuudesta saadut kalleudet vähenevät,mutta joka kädellä kokoaa,se saa karttumaan. sananlasku 13:11 Jokainen terävänäköinen toimii tiedon mukaan,mutta typerä tyhmyyttä levittelee. Sananlaskut 13:16 Huolestuneisuus miehen sydämmessä sen alas painaa,mutta hyvä sana sen ilahduttaa. Sananlaskut 12:25

    Äänestä

Minusta paras jouluruoka on rosolli. Siihen kun lisukkeeksi graavattua lohta, kinkkua ja omaa keksimää kastiketta, niin jopas maistuu. Rosolli ei saa olla mikään vegaaniversio, vaan se vanha kunnon salaatti, jossa on lenkkimakkarakin mukana.

Äänestä
  • Enpä ole ikinä kuullutkaan että rosolliin makkaraa laitetaan, silliä kylläkin. Missäs päin Suomea silleen tehdään?

    Äänestä

  • Rodion1866 kirjoitti:

    Enpä ole ikinä kuullutkaan että rosolliin makkaraa laitetaan, silliä kylläkin. Missäs päin Suomea silleen tehdään?

    Suolasilakka on rosollissa maukas kala myös. Mikähan olisi paras perunalajike rosolliin ja mitkä ovat ne vaiheet kattilasta kuutioiksi? Jäähdytys, kuorimisen ajankohta esim.

    Äänestä

  • Rodion1866 kirjoitti:

    Enpä ole ikinä kuullutkaan että rosolliin makkaraa laitetaan, silliä kylläkin. Missäs päin Suomea silleen tehdään?

    Olen Vihannista kotoisin ja kun olin lapsi, äitini laittoi aina rosolliin lenkkimakkaraa. Sitä perinnettä jatkan sitten täällä Oulaisissa oman perheeni parissa.

    Äänestä

vähän kinkkua tai en ollenkaan,paljon pipareita ja riisipuuroa

Äänestä

Maa - ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttila (kesk.)
Kiitos muuntogeeni ruoan jättämisestä vapaaehtoisen merkinnän piiriin näin perheeni kanssa voimme me nyt keskittyä viettämään myös joulua ilman muuntogeeni kinkkua ensimmäistä sellaista ilman kinkkua hyvä näin tästä on nyt erinomaisen hyvä jatkaa terveellisimmille urille.

Äänestä

Mulle ei maistu laatikot vaikka joka joulu niitä syödä yritänkin. Meillä onneks on niin paljon muutakin, esim. karjalanpaistia, paljon erilaisia kaloja ja juustoja ja mikä ehkä kaikkein parasta: siskoni tekemä kotijuusto ja mädit! Joulua siis odotellessa..

Äänestä
  • Myö syärää tänä joulun auton alle jääny kurre. Hyvää o! mistää mädeistä tiärä.

    Äänestä

Kyllä se paras ruoka on varmaan porkkanalaatikko. Joulupuurokin on perinteistä ja hyvää!

Äänestä

...kelpaa kaikki. Pakko on saada lanttulaatikkoa, muista laatikoista en niin välitä, vaikka hyviä nekin kyllä... Kinkku on ykkönen, mutta sen kanssa pitää olla hyvää sinappia. Lohta ja silliä pitää olla myös pöydässä. Graavilohi... nams.

Ja suklaakonvehdit on tietty hyviä, juustot, piparit ja Fazerin joulusuklaa... ah, niin hyvää.

Joulu on ihanaa aikaa... Ainakin ruoan suhteen. Kaikesta tykkään ja kaikkea syön ja todennäköisesti kaikkea liikaa tulee syötyä. =)

Äänestä

meillä jouluna syödään lohta,sillä,rosollia,majoneesia kananmunaa,kinkkua,porkkana-,lanttu- ja perunalaatikkoa, karjalanpaistia,karjalanpiirakoita,maksalaatikkoa,riisipuuroa ja rusinasoppaa.jälkkäriksi sitten pipari, tortut,pullat... eri vaihtoehtoja on paljon, koska meillää on joulua viettämässä n.20 hengen perhe, joista vain 6 on aikuisia. lemppariruokani on laatikot ja kinkku.

Äänestä

Sopivasti kun syö kaikkia lajeja, niin on hyvä. Kun ei syö liikaa kinkkua, niin sekin on ihan hyvää. Oletteko kokeilleet uusia ruokalajeja omien perinteisten rinnalle. Itse en ole uskaltautunut kokeilemaan lipeäkalaa, kun se ei ole kuulunut lapsuuteni joulupöytään. Toinen on mäti.

Äänestä

joulukinkku on ehdoton ykkönen. Myös piirakat munavoilla tai graavilohella maistuvat. ja laatikot ovat ihania, sekä karjalanpaisti. Jälkkäriksi luumukiisseliä-tai rahkaa. Joulussa onkin parasta ihanat ruuat!

Äänestä

En ainakaan Saarioisten, äitien tekemää...

niin kamalia tv-mainoksia.

Äänestä

Mikään ei kelpaa, kun laivan jouluruoat jäi väliin...

Ne kelpaa.

Äänestä

Herkkujamme, merilohi graavina ja loimutettuna sekä rapusillillä täytetyt uuniperunat.
Siianmäti, rapeaksi paahdetun vaalean joululeivän kera.


Tehomaatalouden kinkut, kalkkunat jätämme väliin, koska luontainen reaktio niiden kohdalla on - emme pysty syömään, eli ei mene alas ja jos menis, niin oksennus tulee!

Äänestä

Sinäänsä kaikki ruuat ovat tosi hyviä mutta pari päivää riittää...

Äänestä

kukaan tykkää muusta ku puurosta siis riisipuurosta.

Äänestä

Joulupuuro, konvehtit ja karkit

Äänestä
  • Monikkomuoto sanasta konvehti on konvehdit.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Monikkomuoto sanasta konvehti on konvehdit.

    no sori vaan etten oo täydellinen ;D

    Äänestä

Heippa ja hyvää joulua kaikille!

Äänestä

Kaikenlainen ylensyöminen on moraalitonta, mutta jos siihen yhdistyy uskonnollinen rituaali, kuten joulu, niin kyseessä on rikos.
Uskonnot ovat rikollisia aatteita ja niitä ei saa kunnioittaa millään tavalla. Joulunvieton tulisi siis loppua.
Viime aikoina on kohua herättäneet jälleen karjankasvattajien törkeät laiminlyönnit eläintenhoidossa. Siat eivät saa nykyään elinaikanaan liikkua vapaasti, vaan ovat samanalaisen kidutuksen kohteina kuin kanat ja turkiseläimet. Seuraus tästä: kinkut pois joulupöydistä! Sikalanomistajat ottavat opikseen, kun huomaavat, että kinkut eivät mene kaupaksi.
Jos joulua haluaa viettää, niin silloin tulee jättää massiivinen tavaranhamstraus pois ja auttaa köyhiä ja käydä tapaamassa vanhuksia. Liikemiesten etu ei ole tärkein.

Äänestä
  • vittu kyllin syöminen on rikos

    Äänestä

kilon lauantai makkaratanko.

Äänestä

Suurintaherkkua on kinkku, lanttulaatikko, sinappisilli, karjalanpaisti, lohirullat.. Kaikki menee paitti rosolli ja punajuurisalaatti. Ne on mun inhokit. Ihana ku saa syyä navan täyteen. Opiskelijalla tulot on melko peestä nii ei voi tollasia ostella. kotona ku käy jouluna niin voi vetää navan täyteen ja ottaa vielä kinkkua mukaanki :D

Oispa äkkiä maanantai.. heh

Äänestä

päälle litra simaa.

Äänestä

Ne maistuvat jouluna, myös kinkku on hyvää

Äänestä

Joo ihan kiwa on syödä jouluruokaa etenkin pääsiäis munia ja mämmiä. Ja juotavaksi suosittelen simaa ja cokakolaa.

Äänestä

lanttu ja imeletty perunalaatikko on tosi
ehdoton joulupöydässä. Ja tietenkin kala,
mielummin lämminsavu merilohi.Nautitaan
rakkaitten kanssa...
Siunattua joulua Teille kaikille

Äänestä

Jouluaattona kaikki, isäni tekemä italiansalaatti paras!!
Mutta Joulupäivänä hiukan pakkopullaa ja Tapanina todella pakkopullaa.
JOten sen jälkeen maistuu spagetti ja jauhelihakastike...

Äänestä

Jouluruoat nam. Odotan oikein innolla. Minulla ehkä hieman oudot herkut, mutta ne onkin minun herkut. Eli oikein kypsää joulukinkkua joka murenee, maksalaatikkoa ja porkkanalaatikkoa joiden päälle laitan teeripaistia, itse tehty sienisalaatti (sieniä, sipulia, vatkattua kuohukermaa), suolalohi riisipiirakoilla ja tietenkin kapapaisti.

Äänestä

savustettu kinkku ja lootat yms jouluruuat rulettaa. Kunnon ruuan aikaa on joulu saa vetää evästä oikeen urakalla .

Äänestä

Kinkku, peruna- ja lanttulaatikko, sekä kylmäsavulohi löytyy mun lempparilistalta. Ja maksapatee! Ei joulua ilman sitä.

Äänestä

kaikki jouluruoka,kinkku,kalat,laatikot maistuu kyllä 3-4 päivää,sen jälkeen tekee mieli jo jotain muuta ruokaa.

Äänestä
  • kun tulikin nälkä kun luki näitä :PPPPPP

    Äänestä

Mun suosikki on muikun mäti sipulisilppu, smetana, keitetyt perunat ja ruisleipää. graavilohta ja sienisalaattia. Jos vatsaan jää tilaa, otan laatikoita ja paras olisi karjalanpaisti rosollia vähän...
Lipeäkalaa tapanina perunaa ja valkokastiketta... on hyvää

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jouluinenilo kirjoitti:

Mikä on suosikkisi jouluruuista? Minä en ole kinkun ystävä, mutta laatikot maistuvat kyllä.
Myös joulupuuro on hyvää:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu