kuntoilu

auttaako kuntoilu mitenkään taisteluun finnejä vastaan. mä pyöräilen paljon, se ei oo mun mielestä auttanu ja mä saisin mun serkult nyrkkeilysäkin. voisko se auttaa (kuntoilu mielessä)
3491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä urheilusta varmasti on ainakin jonkunverran hyötyä. Ihon puhdistaminen, hyvä ruokavalio ja liikuntahan ovat perus lähtökohdat ihon hoitoon. Mutta eivät ne tietenkään kokonaan finnejä poista mutta auttavat asiaan. Finneilläkin on vain aikansa joten kärsivällisyyttä vain. :)

Äänestä

Liikunta lisää ja nopeuttaa kuonan eritystä, mikä ilmenee mm. hikoiluna (bakteereja hien mukana), joten on tärkeää käydä suihkussa ja pestä huolellisesti kasvot mahdollisimman pian urheilusuorituksen jälkeen. Yksi asia ihon terveyden kannalta on erityisen tärkeä, juo paljon VETTÄ urheilusuorituksen aikana ja jälkeen, se kirkastaa ja puhdistaa ihoa. Siis puhdasta vettä! Vettä kannattaa muulloinkin juoda, jos finnit vaivaavat.
Älä ihmeessä luovu kuntoilu ajatuksistasi, vaikka ne eivät ihoa varsinaisesti paranna, sillä niin paljon on kuntoilussa muita hyviä puolia!!

Äänestä

joo, kyllähän urheilu ja hiki antaa finneille kyytiä, jos vain pesee naaman kunnolla ennen treeniä ja treenin jälkeen.
Kannattaa kokeilla myös säännöllistä saunassa käyntiä. Se on tosi tehokasta, koska siinä hiki on erilaista, vielä puhdistavampaa kuin treenihiki.
Jos akne ei vaan suostu parantumaan, kannattaa miettiä käyvänsä ihan lääkärillä, koska kyse voi olla parantumattomasta aknesta. Itselläni oli melko lievän näköinen akne, joka ei kuitenkaan suostunut paranemaan ja lääkäri sanoikin, ettei se olisi parantunut minulla vielä 3-kymppisenäkään. Muista, että akne on sairaus, joka johtuu ärtyneeestä tai tulehtuneesta ihosta,jota vastaan saa lääkekuurin.
Söin lääkkeitä puoli vuotta (kela maksaa kalliit lääkkeet)ja nyt ihoni on sellainen, mistä myös babyface-kaverini ovat kateellisia! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


finniboy kirjoitti:

auttaako kuntoilu mitenkään taisteluun finnejä vastaan. mä pyöräilen paljon, se ei oo mun mielestä auttanu ja mä saisin mun serkult nyrkkeilysäkin. voisko se auttaa (kuntoilu mielessä)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu