Mikä IV-kone tai järjestelmä on paras allergiselle OK-taloon? Riittääkö tavallinen LTO vai onko parempia ratkaisuja olemassa?
Ilmanvaihto allergiselle?
10
1915
Vastaukset
- kunhan oikein mitoitettu
No, ihan heti kärkeen voi unohtaa painoivoimaisen (korvausilmaa ei saa suodatettua) ja koneellisen poiston (ja poistoilmalämpöpumput), jota kiskoo väistämättä ilmaa sisään myös rakenteiden läpi, vaikka talossa olisikin (suodattimilla varustetut) korvausilmaventtiilit.
Siis järjestelmäksi koneellinen tulo&poisto LTO:lla. Tulopuolella on syytä olla F7-luokan suodatin, mutta tämä alkaa jo olla vakioratkaisu. Kone ja kanavat kannattaa mitoittaa väljiksi varustaa kunnon äänenvaimentimilla (ei niitä pienimpiä ja halvimpia), jolloin
- ilmanvaihtoa saa tehostettua (olettaen, että olet allerginen siitepölylle eikä ikkunatuuletus tule tiettyyn vuodenaikaan kyseeseen) tarvittaessa
- ei tule kiusausta tiputtaa konetta melun takia pienimmälle (poissa kotoa) teholle -> huono ilma makuuhuoneessa / tuuletustarvetta
Tehokkaan ilmanvaihdon kääntöpuolena on sisäilman kuivuminen talvella. Tähän auttaa (jos allergiasi antaa myöten) viherhasvit, akvaario (aika tehokas haihdutin) tai (jonkin verran) ns. LTO-kiekkoon perustuva ilmanvaihtokone.
Ja varman päälle pelattaessa pölynimuriksi keskuspölynimuri ilmanvaihtokoneeseen ns. takkakytkintoiminto, jolla saadaan syötettyä imurin tarvitsema korvausilma suodatettuna eikä rakenteiden läpi revittynä.
PS. Kannattaa selvittää etukäteen, mitä ilmanvaihtokoneen suodattimet maksavat & hankkia niitä läjä, niin ei "tosipaikan tullen" tule kiusausta alkaa pihistelemään. Otolllisimmat vaihtoajankohdat ovat yleensä
- alkukesällä, pahimman katu&siitepölykauden jälkeen (paljon moskaa ilmassa -> suodattimet tukkeutuvat nopeasti)
- loppusyksystä / talvea vasten, koska syksyllä on jälleen paljon sieni-itiöitä yms. eloperäistä tavaraa ilmassa- fct
Sähkösuodatin olisi koneessa hyvä olla niin ei tarvitse pihistellä eikä myöskään tulla riistetyksi.
- korppukäsi
Tuo ilman kuivuminen kiinnostaa, sillä olen huomannut sen käytännössä. Huoneilma on kuiva, kädet karheat ja hiukset sähköiset. Miksi ja miten tehokas koneellinen ilmanvaihto kuivattaa ilmaa?
- noissa
on suodatin..hienosuodatin..hienompi kuin tuo f7:n pistäisin..tosin mitä hienompi sitä kalliimpi..joten karkea suodatin on syytä olla, niin pisempi käyttöaika hienosuodattimella,sellainen lisäys vielä että kostuttajan noihin saa lisättyä,niin ei tarvi akvaariota ostaa.
- on kuivaa
korppukäsi kirjoitti:
Tuo ilman kuivuminen kiinnostaa, sillä olen huomannut sen käytännössä. Huoneilma on kuiva, kädet karheat ja hiukset sähköiset. Miksi ja miten tehokas koneellinen ilmanvaihto kuivattaa ilmaa?
Pakkasella ulkoa tulee kuivaa ilmaa sisälle riippumatta ilmanvaihtotavasta, koneellinen vaan vaihtaa ilmaa enemmän kuin painovoimainen.
fct kirjoitti:
Sähkösuodatin olisi koneessa hyvä olla niin ei tarvitse pihistellä eikä myöskään tulla riistetyksi.
Lisäsin oman taloni IV-järjestelmään sähkösuodattimen Elixairilta ja nakkasin vakion eu7 suodattimen mäkeen. En tehnyt tätä allergian takia, vaan siksi että kyllästyin jatkuvasti tukkon menevään hienosuodattimeen. Suodattimia sai vaihtaa uuteen 3 kertaa vuodessa, sillä puhdistus ei jurikaan auttanut.
Nyt sähkösuodin on ollut vuoden päivät. Suodatusteho on todella hyvä, eikä virtausvastus kasva suotimen likaantumisen johdosta. Hinta oli kova, 800 euroa, mutta toisaalta ei tarviste ostaa useaan kertaan vuodessa 40 euroa /kpl maksavia suodattimia.korppukäsi kirjoitti:
Tuo ilman kuivuminen kiinnostaa, sillä olen huomannut sen käytännössä. Huoneilma on kuiva, kädet karheat ja hiukset sähköiset. Miksi ja miten tehokas koneellinen ilmanvaihto kuivattaa ilmaa?
Ei ilman kuivumisella olemitään tekemistä ilmanvaihdon koneellisuuden kanssa. Sisäilma kuivuu tuodaan raitis ilma millä tavoin tahansa. Tässä syy:
Ulkona -10C, suhteellinen kosteus 90%, vettä ilmassa 2,03g/kg
Tämä ilma tuodaan sisälle: Kosteutta ilmassa sama 2,03 g/kg (jos ei tule muuta kosteutta), lämpötila 22C ==> suhteelinen kosteus 12,3%!!!
Kannattaa huomata että jos huonelämpötila onkin 19C, niin suhteelinen kosteus on 14,8%, Kuuma kuivattaa, ei se millä tavoin ilma tuodaan sisälle.- ei hyvä niinkään
asdfsdfgghh kirjoitti:
Lisäsin oman taloni IV-järjestelmään sähkösuodattimen Elixairilta ja nakkasin vakion eu7 suodattimen mäkeen. En tehnyt tätä allergian takia, vaan siksi että kyllästyin jatkuvasti tukkon menevään hienosuodattimeen. Suodattimia sai vaihtaa uuteen 3 kertaa vuodessa, sillä puhdistus ei jurikaan auttanut.
Nyt sähkösuodin on ollut vuoden päivät. Suodatusteho on todella hyvä, eikä virtausvastus kasva suotimen likaantumisen johdosta. Hinta oli kova, 800 euroa, mutta toisaalta ei tarviste ostaa useaan kertaan vuodessa 40 euroa /kpl maksavia suodattimia.Sähkösuodattimissa on vaan yksi, fataali, vika. Mistään ei näe, toimiiko suodatin. Jos virtalähde uuvahtaa, tulee moska 100 % läpi.
Kuitusuodattimissa suodatus ei voi mennä "rikki", mutta muita ongelmia toki on, mm. vaihtotarve ja ohivuodot (etenkin huonosti tehdyissä halpiksissa). - F7 riittää
noissa kirjoitti:
on suodatin..hienosuodatin..hienompi kuin tuo f7:n pistäisin..tosin mitä hienompi sitä kalliimpi..joten karkea suodatin on syytä olla, niin pisempi käyttöaika hienosuodattimella,sellainen lisäys vielä että kostuttajan noihin saa lisättyä,niin ei tarvi akvaariota ostaa.
Jos ongelma on siitepöly, niin sehän on karkeaa ja F7 riittää vallan mainiosti. Siis sillä edellytyksellä, että ilma menee suodattimen läpi eikä ohi (kehyksen tiiviys).
Suodattimien käyttöikäongelmaan aika hyvä ratkaisu olisi tässä eli unohdetaan ne koneen sisään tulevat 30 €/kpl laajapintasuodattimet, jotka pitää vaihtaa 2 kertaa vuodessa puhdistella hyöteisistä & muusta karkeasta roskasta parin kuukauden välein, ja laitetaan kanaviin pussisuodattimet
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6824727#comment-36072645
BTW, erillinen suodatinkotelo on aikalailla pakollinen myös silloin, kun halutaan käyttää F7-luokkaa tehokkaampia suodattimia. Koneen sisälle tulevia suodattimia ei yleensä ole tarjolla kuin F7-luokassa ja vaikka olisikin, niin tehokkaamman suodattimen painehäviö olisi liian suuri. Erilliseen koteloon asennettavasta suodattimesta voidaan tehdä niin suuri, ettei se aiheuta alkup. suodatinta enempää virtausvastusta, vaikka suodatusluokka olisikin korkeampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061