Olen ollut kauan pois täältä.Syystä.Ja on ollut omassa elossani surua...En jaksa ottaa kantaa noihin kirjotuksiin,en vaan voi käsittää miksi ihmiset ovat aikas julmia,jotkut,toisiaan kohtaan,mitä olen lukenut,näiltä sivuilta. Jokainen meistä kokee välillä kovia.Vaikiat asiat on vaan kohdattava ja elettävä yli. Muistakaa rakastaa läheisiänne,niinkauan kun he ovat olemassa.Miksikähän on niin vaikeaa osoittaa rakkautta,maailman halvinta lääkettä ?
Muistakaa tänä jouluna olla jollekkin se läheinen. Tuttu raam.paikka : Niinkuin tahdotte ihmisten teille tekevän,tehkää te samoin heille. Noita akkasen oma käännös sanoo: sitä saa ,mitä tilaa. Jostain luin : Kun ystävä tulee luoksesi,hän tulee lähteäkseen,ei jäädäkseen.Sillä elämä antaa-ei omaksi-vaan lainaksi.Mutta.Kaikille kaaleille ja kaajeille MAHOTTOMAN HYVÄÄ JOULUA !!!!!!
Muistakaa tänä jouluna olla jollekkin se läheinen. Tuttu raam.paikka : Niinkuin tahdotte ihmisten teille tekevän,tehkää te samoin heille. Noita akkasen oma käännös sanoo: sitä saa ,mitä tilaa. Jostain luin : Kun ystävä tulee luoksesi,hän tulee lähteäkseen,ei jäädäkseen.Sillä elämä antaa-ei omaksi-vaan lainaksi.Mutta.Kaikille kaaleille ja kaajeille MAHOTTOMAN HYVÄÄ JOULUA !!!!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
myös Sulle. En tiedä, mitä surua olet joutunut kokemaan, mutta otan sydämestäni osaa. Mahtoivatko ne enteesi silloin tietää juuri näitä tapahtumia, joita olet nyt joutunut kokemaan? Yritä jaksaa, olemme menossa kevättä ja valoa kohti. Joulun valosanoma on myös hyvä lohduttaja. Toivon, että Sulla on läheiset ympärilläsi jouluna.
Täällä palstalla on tosiaan meno nykyään sellaista, että oikein kilpaillaan, kuka pahemmin toiselle sanoo. Toivottavasti annetaan kaikki toisillemme Joulurauha, että ainakaan silloin kenenkään mieltä pahoiteta. Itse painun Lapin rauhaan, pois kaikesta hälinästä ja tohinasta. Kauheasti kirjoja mukaan, ja toivottavasti palavat revontulet.
Ei muuta kuin palaillaan Uuden Vuoden jälkeen. Toivottavasti mielialasi on silloin parempi.
Hyvää Joulua ja Siunattua Uutta Vuotta kaikille.
toivottaa
Mankkaan Mirkku
Hyvää joulua ja joulun jälkeistä elämää myös sinulle! Parhaimmat lahjat ovat tosiaan vain lainassa elämässämme. Jos sen muistaisi, mahtaisikohan oma käytöksemme muuttua? Ehkä, ehkä ei. Rakkauden osoittaminen on vaikeaa, mutta tuntuu että sen vastaanottaminen vielä vaikeampaa. Siinä sitä opiskeltavaa seuraavaksikin vuodeksi.
olipa ihanaa kuula jotain niin tavalista ja kaunista ihmisestä joka haluaa vain aivan tavalista keskinäistä rakkautaa ja niin edeleen siunausta sinulle ja hyvää joulua
mä ajattelin,
just, sellainen mä oon...
jos olisit tullut, olisin katsonut ohitsesi,,,
(kiireessäni)
viimeiset sanani olisivat jääneet
kuulematta, sinulta. (hukkasin avaimeni) enkä oikeasti ole tehnyt mitään tärkeää. sinua vain kaipasin niin että sielu murtui-
oveni olin sulkenut, en päästänyt vapaaksi lentoon. sieluraukkaa minussa.
Toiveeni laukkaa,sieltä turhuuden mailta, kas niin se sanoo, ovelasti, eihän ollutkaan mitään
toivoa. synkkeni tie, oli kuin olisin takaaajettu.
pidin ajatukseni visusti tietonani, olin kulkenut
ohi itsenikin, solminnut silmukat ja ottanut sanat mykkäkouluun, kaikille lähes kaikille.
sinua nyt sitten niin, talvieni aurinko, kesieni vesi, valkea musta ja taivaan sinisen pilvien kauneus,,, sitä vaan, olis ollut vaikea kohdata,
fiilikseni olivat menneet
alamäkeen,
ketä minä luulin rakkaudellani tavoittavani,
voi että minä viheliäinen, olen antanut toivon tulla, toverinasi kaukaa moikannut, nyt olen jäässä ja elämä sekamelskassa.
tästä joulua!
rakas, ole vähän matkan päässä- niin vielä palaan
"tulen taas, kun jaksan siipiäni oikoa"
yritettään armahtaa, ihminen väsyy tempoon, tarpoon ja toivottomuuteensa.
PS. emmehän ryypiskele ,otetaan yhdessä joulu
etsi numeroni ole tulossa,. anna anteeksi.
rakas elämä, kannattaa,
MINÄ "JUOSTEN TULEN"