kun lukee oikean kohdan mitä siellä sanotaan eli "Yksityisen maa-alueen omistajalla, haltijalla tai näiden valtuuttamalla on oikeus päättää alueen käytöstä pysäköintitarkoituksiin ja pysäköinnille asetettavista ehdoista." Ja jos liikut ko alueella niin olet lainsuojaton ja tähän vedoten joutuu hovioikeus päättämään jutun parkkiyhtiön puolelle. Lyödäänkö vetoa etä näin käy? Ykityinen voi päättää vaikka ettei sinisiä autoja saa tulla alueelle ja ne hinataan pois. Ja sama koskee väärin pysäköityjä autoja jos näin merkillä se kerrotaan.
Ei tässä lakia tarvita
Näin siellä lukee
6758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laki koskee kaikkia alueita, myös yksityisiä. Eikä yksityisellä alueella voi Suomessa olla muuta lakia kuin Suomen laki.
Et sinäkään näköjään mikään ruudinkeksijä ole.
Yksityisen alueen haltija/omistaja tietysti voi päättää siitä, kuka alueelle tulee ja kuka ei, tai millaisilla ehdoilla.
Villakoiran ydin onkin siinä, että voiko ehtoja rikkoneen auton omistajaan/haltijaan kohdistaa ehtojen rikkomisesta maksu, vaikka pysäköijä olisi ollut aivan muu.
kohdistaa, kunhan lapun kirjoittaa virallinen valvoja, eikä mikään kotipoliisi tai parkkipave.
"Villakoiran ydin onkin siinä, että voiko ehtoja rikkoneen auton omistajaan/haltijaan kohdistaa ehtojen rikkomisesta maksu, vaikka pysäköijä olisi ollut aivan muu"
Tottakai maanomistaja päättää, kuka saa alueelle parkkeerata tai muuten käyttää, Siitähän ei ole ollutkaan kyse. Kyse onkin siitä, onko omistajalla omankäden oikeus rankaista virheen tehnyttä, vai onko se oikeus vain viranomaisella.
Suomen lain mukaan se on vain viranomaisella. Piste.
Eihän missään ole ollut esillä, että maanomistaja rankaisee, vaan sopimuksenvastaisesta pysäköinnistä perii maksun.
Kun menet elokuviin, niin elokuvan katsomisesta sinulta peritään maksu.
Kun pysäköit, niin määrätyin ehdoin se on maksuton, mutta ehdot rikkovalta maksullista.
Eikös oikeus sen katsonut olevan rankaisutyyppinen "maksu" vai onko sattumaa, että maksu (40€) on sama kuin pysäköintivirhemaksu?
Toiseksi, ei taida mennä maanomistajalle se maksu tästä "sopimuksenvastaisesta pysäköinnistä", vaan valvovalle firmalle..
Tontin omistajan hyöty.. hmm.. menetetyt asiakkaat.. no mutta pääasia on, että parkkialueilla on tilaa jotta sinne mahtuu joku joka saattaa unohtaa kiekon tai pysäköidä parkkiruudun viivan päälle.. ; )
Vielä kysymys näille parkkifirmojen omistajille/edustajille, jotka näitä puolustavia kommentteja kirjoittavat:
Miksei se maksu voisi olla esimerkiksi 20 000 euroa, luulisi olevan kannattavampaa..? varsinkin kun mielestänne sen pyytäminen on laillista?
Toisaalta 5 euroakin voisi olla hyvä, kukaan ei sen takia jaksaisi valittaa, mutta valvoja joutuisi vähän enemmän sykkimään..
Mikäli laitan auton ikkunaan näkyviin tekstin:
Muilta kuin poliisilta ja viralliselta pysäköinninvalvojilta kaikenlaisten maksulappujen kiinnittäminen kielletty, ehtojen rikkojaa rankaistaan 4000 euron maksulla. Asiasta on syntynyt äänetön sopimus silloin kun pyyhkijänsulkaan kosketaan.
Mitenkäs silloin edetään?