Miksi minä en kelpaa kummiksi

Jaa-na2

Veljeni sai vauvan. Miksi minä en kelvannut kummiksi vaikka olemme läheiset. Olisin niin halunnut.

5

1851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvailija

      EHkä hän ajatteli, että pidätte yhteyttä ilmankin, että olet hänen lapsen kummi, kun kerta olette läheiset. Ehkä hän haluaa valittujen kummien kanssa myöskin läheiset välit, ja turvata lapsen ympärille paljon läheisiä ihmisiä.

      Ehkä hänellä on aikomus saada useampia lapsia eikä halua asettaa sinua sen tärkeämmäksi kenellekään noista lapsista.

    • kyse on kelpaamisesta

      Veljesi tod.näk. luottaa siihen, että olet lapselle tärkeä aikuinen ilman kummin "valtakirjaakin". Lueppa näitä viestejä eteenpäin niin huomaat ett koko kummius on aika isoa harhaa. Suhteita menee poikki milloin vanhemmista ja milloin kummista johtuen.

      Itse en pyytänyt veljeäni poikani kummiksi ja jostain kumman syystä hän on jopa tärkein "vieras" aikuinen pojalleni :)

    • ole tarpeeksi

      varakashhh?

    • äiti*3

      Meillä ei ole yhdenkään lapsen kummeina kummankaan sisaruksia. Täsmälleen siitä syystä, mitä muutama kirjoittaja aiemmin totesi.

      Eli haluamme, että enot, sedät ja tädit ovat kaikille yhtä tärkeitä ja rakkaita ilman mitään erikoisasemaa, esim. kummina. Kummeiksi olemme valinneet muita tärkeitä ihmisiä, esim. ystäviä.

      Pidämme itsestään selvänä, että sisaruksemme ovat tärkeitä lapsille ja lapsemme ovat tärkeitä heille. Myös meille sisarukset ja sisarusten lapset ovat tärkeitä.

      Eihän tämä ajattelu tietenkään kaikille sovi. Meille se on nyt vaan sattunut passaamaan.

      Olet ihan varmasti tärkeä ihminen veljellesi ja olet vaavin täti. Tädin asema on loistava. Siinä ei ole mitään eroa, olisitko kummitäti vai "tavallinen" täti; tärkeä olet joka tapauksessa.

      • kaksi lasta

        elikkä minulla on kaksi veljeä joista toisen valitsin esikoisen kummiksi ihan vain siksi että halusin kolme kummia ja kolmatta ei sukulaista ei ollut saatavilla. nyt lapsia on kaksi ja veljeni edelleen on tämän yhden kummi mutta molemmat lapset saavat nimppari/synttäri lahjat ja kortit ja lapset ovat hänelle yhtä tärkeitä, samoin toinen veljeni hän käyttäytyy aivan samoin kuin veljensä, eli oikeastaan se kummi titteli on aika yhdentekevä. meilläkin lapsilla on ne tärkeimmät aikuiset näitä "ei"kummeja jotka eivät ole sukua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4438
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      38
      1795
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1772
    Aihe