Nokia 120 ilmoitti päivittäneensä kanavalistaa ja painoin OK.Kanavien väliin 1-2 oli tullut uusia kanavia joista ei näy mitään, sekä muita muualle listassa ja haittaavat kanavien katselua.kone asensi seuraavat kanavat:
Svt 1 Tal TXT
Svt 2 Tal
Svt Extra
Svt 2 ABC
Barn/Kunska
Kalev Sport
ETV
Miltään kanavalta ei näy mitään, millä voi estää näitä kanavia asentumasta koneelle, kun ei tiedä mitä kanavia kone päivittää, ettei kanavajärjestys menisi sekaisin.
Svt 1 Tal TXT
Svt 2 Tal
Svt Extra
Svt 2 ABC
Barn/Kunska
Kalev Sport
ETV
Miltään kanavalta ei näy mitään, millä voi estää näitä kanavia asentumasta koneelle, kun ei tiedä mitä kanavia kone päivittää, ettei kanavajärjestys menisi sekaisin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eilen illalla tuntuivat digisignaalit olevan tosissaan karkuteillä. Meillä meni kuvat kaikista kolmesta laitteesta pimeäksi. No, minä "insinöörinä" heti virittelemään koneita uudelleen, tehdasasetuksia palauttelemaan jne. Koneet löysivät yllättäviä kanavia, myös noita yo. viestin kanavia oli löytyvinään. Joistakin näkyi jopa kuva, mm ilmeisesti Götänmaalta Ruotsista. SVT 2 näkyi myös. Illan mittaan viritin manuaalisesti koneet uudelleen niille kanavanipuille, joita olemme normaalisti katselleet. Kanavat löytyivat ja ilta oli pelastettu. En ole keksinyt vielä muuta selitystä asialle kuin sen, että ilmat oli jouluisia ja bitit karussa.
Nyt aamulla tarkistin asian ja kanavat ja kuva ovat taas kohdallaan ja bitit rauhoittuneet.
Liekkö muilla vastaavia kokemuksia.
Näin on
Oliskohan ollut suotuisat radiokelit, joiden aikaan voi antennin kautta vastaanottimeen kantautua normaalista poikkeavia asemia?
Tämä on ajoittain ihan tavallista, mutta ennen vanhaan homman havaitsi vain alan harrastajat tai pahassa tapauksessa tavikset häiriöinä kuvassa (ja tv-kuulluttajan valittelusta, että nyt on vähän huonot radiokelit - sori jos kuvassa on häiriöitä).