Saako koira olla vapaana kerrostalon pihalla, jos itse olet sielä myös, vaikka esim. kesäsin naapureiden kanssa kahvilla?
Kerrostalon piha
tiamaria50
7771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä siitä sille koiralle iloa ole ja se on kauhistus koirapelkoisille ja vaara jos koira lähtee liikenteen sekaan/toisen koiran perään. Ja luulen että se on kielletty muutenkin koska piha ei ole omasi vaan yleistä taloyhtiön aluetta. En mä ainakaan halua petoa irralleen pihaan kun itsellä on pieni koira joka voi provosoida sen pedon nirhimään itsensä hengiltä. Meidän terrieri ei nimittäin antaudu vaikka henki lähtisi. Yhden rottiksen kanssa jo melkein lähti, toista kertaa en haluaisi... ja jos mulla olisi pieni lapsi niin pelkäisin sen puolesta. Nyt tietysti sanot että koira on kiltti, mutta: Ei vieraasta koirasta voi tietää!! Rottiksissa on sen verta hulluja seassa ettei voi tietää onko se yksilö hullu vai ei. Itsellä on niin negativiisia kokemuksia nykyajan jalostuksen tuloksista vaikka olen itse aikoinani omistanut kiltin rottiksen.
Meidän taloon muutti uusi perhe ja heillä on pittbull. Olen joutunut tämän perheen emännän kohteeksi, hän on hyppinyt silmilleni jopa kunnan omstamalla maalla ja kertoi että pelkää koiraani kovasti. Kertoi että on tehnyt poliisille ilmoituksen, kun koirani on kulkenut vapaana vierelläni ja siinä myös on pysynnyt. Talon pihalla on meillä matkaa metsään noin 10 m, ja tästä on tehty ilmoitus taloyhtiölle, että koirani juoksentelee vapaana joka paikassa.
Minkä ihmeen takia ihminen jolla on oma koira joka ei voi sietää muita koiria alkaa tälläisseen terrorisomiseen? Pidän silmällä koiraani koko ajan ja se on erittäin hyvä kuuloinen ja tottelevainen. Ei mene muiden koirien luokse, vaan uskoo mitä sanon sille.
Nyt kumminkin olen saanut kirjeen taloyhtiöltä että koirani juoksentelee sinne sun tänne ilman omistajaa, se ei pidä paikkaansa, sillä ei koira yksin käy lenkeillä, olen aina mukana. Miten minun pitäisi suhtautua asiaan? Olen kirjeen jälkeen pitänyt koiraa kiinni nämä 10 metriä ja sitten päästänyt irti, mikä on mielestäni vähän hölmöä.
Saattaa se tuntua hullulta pitää koiraa 10 metriä hihnassa ja sitten laskea se irti, mutta kun on olemassa ne säännöt joita noudattamalla ei tulisi niin paljon negatiivista palautetta koirista ja niiden omistajista, että olisi ihan kiva kun niitä noudatettaisiin.
koirat on pidettävä kiinni taajama-alueella. Sekä varsinkin yleisillä paikoilla (tämä ei ole mikään laki pykälä) ja taloyhtiöiden piha-alueet ovat yleisiä paikkoja.
Vaikka koirasi tottelee sinua ja on hallinnassasi, ei kukaan muu voi sitä tietää ja vaikka sanot niin, mieti kuinka moni sanoo myös samanlailla vaikka se koira ei sitten todellisuudessa olekkaan hallinnassa.
On paljon ihmisiä jotka pelkää koiria, mielestäni heitä kohtaan olisi ihan reilua pitää koira kiinni vaikka se olisi kuinka tottelevainen tahansa ja kuitenkin se on aina eläin joka toimii vaistojensa varassa, koskaa ei kukaan voi olla 100% varma että se koira tottelee joka tilanteessa vaikka se olisi niin tähän asti tehnyt.
Itselläni on koira joka myös tottelee ja voisin pitää sitä irti kävelyttäessäni muttä se talutushihna ei niin paljon paina etten sitä jaksaisi kädessäni kantaa ja koiraani se ei haittaa vaikka se on kiinni.
Ei koira saa olla missään ilman lupaa vapaana. Ei myöskään lähimetsässä jos se ei ole erikseen osoitettu koirametsäksi jossa koiria voi pitää vapaana.
Miksi on niin vaikeaa olla toimimatta oman käden oikeudella ja noudattaa yhteisiä sääntöjä?
"Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilymiseksi koiran omistajan tai haltijan on:
1) pidettävä koira taajamassa kytkettynä"
"Mitä 1 momentin 1 kohdassa säädetään, ei koske suljettua pihaa"
"Koiran tulee kuitenkin näissäkin paikoissa olla omistajansa tai haltijansa valvonnassa. "
http://www.intermin.fi/intermin/hankkeet/jarjestyslaki/home.nsf/pages/D9B46FA3F995D376C2256D9B00252534
Me olemme pitäneet pihakokouksen ja tulimme siihen tulokseen, että kun olen paikan päällä ja silmieni kohde pysyttelee koirassani, niin se on OK, kaikille naapureille, koira saa olla vapaana.Jos joudun poistumaan paikalta, niin joku toinen pitää hauvasta huolen.
Hauskaa Uutta Vuotta 2008!
Meidän talon Pj kyttäilee kadun toisella puolella ja vahtii että jätökset korjataan.. hassua sinänsä koska kuitenkin aina siivotaan koiran jätteet, toisin kuin naapuri kerrostalon fifien omistaja.
Niinpä,kun löytyy neuvottelijoita niin pystyy sumplimaan yhteiset pelisäännöt,menisipä aina niin.