Hesburgerin vieressä Eerikinkadun ja Ursininkadun kulmassa on nyt purettu jokin rakennus.Kaivinkonekin paikalla. Tuleeko siihen uusi kerrostalo vai laajentaako se kioski siihen?
Ursininkadulle rakennetaan?
jurpsiks
5437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tai lue Turun Sanomien verkkolehteä. Tuosta asiasta oli siellä viime viikolla juttu. En muista enää mikä siihen tulee, koska aihe ei kiinnostanut henk.koht.
Ei ole vielä mitään tulossa ko. tontille. Kaupungin omassa käytössä ollut homeinen 60-luvun parakki puretaan kun siellä majaillut siivouslaitos muutti kaupunginhallinnon muihin tiloihin.
rakennuksessa ollut hometta. Oli vetoinen, muttei homeessa. Samaisessa lehtijutussa sanottiin, ettei tilalle tule nyt mitään vaan tontti jää odottamaan jotakin arvokasta rakennuskohdetta.
Otetaanko sekuntikellolla aikaa, miten kauan kestää että joku kaupungin "nimimiehistä" ilmaantuu "kehitys"ideoineen?
Voidaan ottaa. Se tapahtuu varmaan nopeasti.
Mutta koska on kyseessa Turku ja sen päättäjät, täytyy tämän "nimimiehen" ja mahdollisten rakentajien välinen aika todentaa radiohiiliajoituksella, koska kukaan ei jaksa eikä pysty ottamaan niin kauan aikaa kellolla.
Tontti on säilynyt rakentamattomana näihin päiviin asti, koska sille on jo puoli vuosisataa, ellei pidempäänkin kaavailtu kaupungin omaa virastotaloa. Nyt kun Turku sai edullisella vaihtoaupalla virastoilleen uudet, kalliit tilat vakuutusyhtiön epäkuranteiksi vanhentuneista taloista, voidaankin tarjouksia tontin myymiseksi mielihyvillään jäädä odottelemaan. Ja kaupungin kukkaro kilisee taas iloisesti?