Meitä vl-homoja, nykyisiä ja entisiä, on aika paljon. Ongelma on se, ettei meitä oikein tapaa missään, kaikki elävät matalalla profiililla. Toki tunnen muutamia, mutta tutustuisin mielelläni uusiin kohtalotovereihin. Yhteinen tausta yhdistää todella voimakkaasti. Gaymaailman pintapaikoissa pyörivien kanssa ei ole kovinkaan paljoa yhteistä. Suomen Kuvalehden artikkeli herätti minut etsimään kaltaisiani.
Rohkeasti meiliä osoitteeseen
[email protected]
Rohkeasti meiliä osoitteeseen
[email protected]
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ry:t ovat tunnetusti väärällään yksinäisiä naisia. Siinäpä teille valinnanvaraa!
miksi näitä yksinäisiä naisia on niin paljon.
Vl-perheissä kasvaa homomiehiä.
Täällähän on puhuttu tutkimuksesta, että suurissa perheissä kasvaa homomiehiä.
Ja lesboista.
Kun heille kertoo olevansa hetero, niin juttuun on helppo tulla ja asioita voi keskustella hyvinkin syvällisellä tasolla.
Kummankaan ei tarvitse pelätä, että on vikittelemässä heidän ystäväänsä tai mahdollista puolisoansa.
jos harrastuksesi on homoilu. Sydämenuskovainen ei homoile. Se on syntiä.
Sanoo vl.
Feikki saatat olla.
Jo sillä että käytit termiä "et ole uskossa", paljastit ettet ole VL. VLt sanoisivat "et ole uskomassa". Ja homoilu ei ole mikään harrastus, samaan sukupuoleen tuntemani vetovoima ja kiintymys on osa sukupuoli-identiteettiäni. Harrastatko sinä heteroilua esim joka maanantai klo 19-20?
Jos olet homo, et voi olla uskovainen.
eli Suomen kuvalehti, siinä kerrotaan, että Voittonenkin hyväksyy homot.
Mutta Raamatun mukaan homoilu on syntiä. Haetko homoilusynnille hyväksyntää?
Synti, mikä synti.
Tässä Roomalaiskirjeen kohdassa se selvästi synniksi sanotaan: Room. 1:26
Room. 1:
"21 koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
22 Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
23 ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
24 Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
25 nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
26 Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
28 Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia."
- olivatpa ne sitten ns.luonnollisia tai vähemmän luonnollisia - on ylitettävä matkalla ihmisen päämäärään, jumaluuteen. Mutta niitä ei ylitetä tukahduttamalla, vaan tulemalla kerran kylläisiksi niistä siten, että ne menettävät merkityksensä.
Ihmisen energia virtaa aina suurinta mahdollista onnea kohti. Niin kauan kuin onni näyttäytyy seksissä, energia suuntautuu siihen. Kun ihminen kokee jotain vielä autuaallisempaa, seksuaalisuus rauhoittuu itsestään.
Täällä mitä o.v. sanonut linkin takana
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000031385414
Juttu oli monta sivua pitkä.
Olen myös lukenut SK:n kirjoituksen tai pikemminkin jutun vl-homosta. Koko ilmaisu on mielestäni jokseenkin alentava, mutta ilmeisen hyväksytty niin siellä, kuin täälläkin...
Lehden juttu nuoresta, aikuisesta miehestä oli varsin koskettava kokonaisuudessaan, varsinkin kun tunnen tai tiedän tunteen, jollainen velloo päähenkilön ja monen muunkin vl-homon tai ex vl:n sisimmässä ko. asiayhteydestä puhuttaessa ja siinä osallisena eläessään.
Itse jaan tuon tunteen ja kokemuksen lähes samanlaisena, pienin poikkeuksin. Itseäni alkoi myös askarruttaa asian yleisyys ja kuitenkin sen "salaisuus", koska en tiedä ketään "virallisesti" julkista vl-homoa tai entistä sellaista eli nykyistä "maailman homoa". Minä nuorempana huomasin olevani milloin keneenkin ihguun tai muutoin vaan niin söpöön ja fantsuun poikaan ihastunut ja aivan luonnollisena minä pidin sitä siihen asti kunnes tulin murrosikään ja "tajusin", ettei se kai ihan normaalia ollutkaan. Erilaisten vaiheiden jälkeen päädyin valintaan ja ajauduin ulos vl-piireistä, ulos vapaampaan ilmapiiriin.
Luettuani SK:n juttu tulin tutkimaan Internetin saloja, ja keskusteluja ko. aiheesta. En aikaisemmin ole ollut kiinnostunut tai tiedostanut hodouden ilmentymää vl-piireissä. Nyt olen havahtunut ja "ilokseni" todennut, etten ollutkaan ainut, vaikka sinällään ainutkertainen olenkin. Meitä on suhteellisen paljon, yhdistävänä tekijänä vl-taustamme. Itse en siis ole enään vl, mutta olisi kuitenkin rikastuttavaa vaihtaa ajatuksia muiden samanhenkisten ja/tai kohtalotovereiden kanssa. Toinen toista tukien, toista ymmärtäen, kolmatta kannattaen. "Yhteisön" turva ja tuki voi monelle olla myös tässä kohdassa tarpeen eli apu, jota ei välttämättä saa tai ei voi lähipiiristään etsiä, jolloin ymmärtäjät ja tukijat voivat olla todella vähissä tai suorastaan hukassa...
Samassa "veneessä" jos olemme, voit kirjoittaa osoitteeseen, jonka avasin tähän tarkoitukseen, jotta voidaan käydä keskusteluja myös niiden uteliaiden ja "puskaradion toimittajilta" turvassa.
Kirjoittakaa osoitteeseen:
[email protected]
Asiallisiin viestein vastailen, muut kuitataan roskikseen... Ottakaa yhteyttä myös keskustelun avaajaan ([email protected]), koska tutustuminen ja verkottuminen kannattaa aina.
"Sudaninlipun" alla. Suviseuroissa on useita homoja jotka ei tiedä toisistaan.
Kotipaikka lestahomoille (lestadiolaislajista riippumatta): http://groups.msn.com/Lestahomot
Yhteisö on suljettu.
Pojat hei, muistakaa ny kumminki ettei
se homoilu ihan tervettä ole, vaikka vetoattekin
siihen että niin ja niin monta prosenttia ihmisistä on homoseksuaaleja. Tämä ei nyt ole millään tilastoilla ja palopuheilla kuitattavissa. Sitten kun voitte osoittaa yhteiskunnan tukevan homouttanne, niin hyväksyn puheenne mukisematta. Homoissa ei muutenkaan ole tämän maailman tulevaisuus (jos sitä nyt pitkälle riittäkään), vaan meissä heteroihmisissä. Jos nyt puhutaan homoudesta syntinä, niin aina löytyy joku joka väittää ettei se ole sitä. Ettei raamattu puhu siitä yhtään mitään, mutta jos nyt ottasitte sen silmän käteen ja tutkisitte vähän sitä raamattua:) Kovin kiihkeästi tarvitsee omaa synnittömyyttään todistella mm. vl-homon, mutta kuulostaa kyllä enemmänkin hätähuudolta tämä selittely. Vanhoillislestadiolainen uskonnäkemys ei tue homoutta millään tavalla, sen enempää kuin raamattukaan. Mikäli haluatte antaa vallan vietillenne harjoittaa homoilua, niin ehkä olisi paljon helpompaa vain erota vl-piireistä. Eivät ne vl-piirit teitä hyväksy kuitenkaan omana itsenänne.
Toki olen tajunnut lähteä liikkeestä, mutta sulle tiedoksi, mulla on lähdön jälkeen ollut useita VL-isiä partnereina, isiä, jotka edelleen kantavat uskovaisen nimeä, mutta sattuvat olemaan bi-seksuaaleja tai homoja jotka yhteisön paine on ajanut aikanaan aviolittoon. Mun puolesta saatte pitää Onnelanne, mutta muistakaa, kaikki ei ole sitä miltä se näyttää tai mitä sunnuntain iltaseurojen ihanteet antaisivat ymmärtää
etsit seuraa?