Ompelukone n. 200 €urolla

aloitteleva ompelija

Etsin ompelukonetta hintaluokasta 199-250 euroa. Vaikea itse vertailla koneita kun en ompelemisesta tiedä yhtikäs mitään. Vaikuttaisi siltä että tuolla hinnalla saisi jo aika monipuolisia koneita, mutta tietysti mietityttää että onko niistä mihinkään.

NetAnttilassa olisi Brother ES2020, joka on elektroninen ja siinä on 40 erilaista ommelta.
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=349541&shopId=10007&findPath=true&compartmentId=10058&categoryId=10254&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay


Hobby Hallissa puolestaan Husqvarnan Huskystar E20 hieman vähemmillä ompeleilla (ilmeisesti mekaanisena)50€ halvemmalla.
http://www.hobbyhall.fi/product_view.asp?productid=25499&uid=5W7CDFF94XRJ9K99MFWC39MKPN9H9EP0&shopid=0&lid=1&sk_1=202&sk_2=278&un=&uc=08&orderid=&orderst=&

Kaiken huippuna Lidl myy jotain Veritas 649 elektronista ompelukonetta 229€.

Mitä eroja näillä on ja mitä muita hyväksi koettuja vaihtoehtoja olisi. Nuo ominaisuuslistat sekoittavat pääni kun en niistä mitään ymmärrä. Tietysti ominaisuuksia enemmänn on varmaan parempi mutta mistä on tingitty jos halvassa koneessa on paljon ominaisuuksia.

En tosiaan ole ennen ommellut, mutta taitoni todennäköisesti karttuvat nopeasti joten mihin olisi syytä kiinnittää humiota ettei tarvitse puolen vuoden päästä mennä ostamaan uutta. Toki ymmärrän että jos ompelemisesta minulle ammatti tulee, niin myöhemmin tarvitsen koneen toisenlaisesta hintaluokasta. Nyt pitäisi siis saada kone jolla tulee toimeen ja on kuitenkin laadukas omassa hintaluokassaan.

Tuosta Brotherista taidan olla erityisen kiinnostunut, mutta mitä muuta suosittelisitte.

Kiitos...

7

4629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      ompeleita ei minun mielestäni tarvitse olla montaakaan. riittää kun on suora, siksak, kolmiaskelsiksak ja jousto-ommel trikoolle.

      minulla on ollut kohta kymmenen vuotta suht aktiivisessa käytössä singer conserto 2, siis ihan peruskone, ja silti siinä on ompeleita, mitä en oo vieläkään tarvinnut!

    • *****

      Kun kaselet ompelukonetta itsellesi, niin ota mukaasi erilaatuisia kangastilkkuja ja kokeile liikkeessä ommella niille. Ohuista kankaista ehkä vaativimpia ovat liukas satiini ja sifonki. Mutta valitse siis niistä kankaista ja neuloksista, tilkkuja mitä aiot koneellasi ommella ja katso liikkeessä, miten hyvin eri koneet niitä ompelevat. Ja myöskin se, että miten mukavalta sinusta kone tuntuu käyttää. Ja erilaisten ompeleiden määrä ei minustakaan ole tärkeä, yleensä riittää suora- ja siksak ommel, monipistosiksak ja jousto-ommel. Ei niitä muita juuri tule käytettyä. Käytetty merkkikone on myös varteenotettava vaihtoehto.

    • sewsew

      Ostin hobbyhallista tuon huskystarin muutama kuukausi sitten, ja en ole oikein tykännyt. Kone on kovin muovisen oloinen. Ompeleita on kyllä tarpeeksi. Erilaisia paininjalkojakin tulee mukana, mutta ei piilovetoketjujen ompeluun sopivaa, eikä myöskään kaksoisneulaa joustavien kankaiden ompeluun. (en tosin tiedä kuuluvatko yleensä muidenkaan peruskoneiden varusteluun).

    • muoviamuovia

      Halvat koneet ovat usein heppoista tekoa, rupeavat krenkkaamaan nopeasti ja ovat äkkiä korjauskelvottomia. Jos et vielä ole ommellut, et luultavasti tarvitse puoliakaan koneen ominaisuuksista...

      Kudottuja kankaita ommellessa tärkeintä on, että kone ompelee siististi suoraa ommelta ja siksakia ja että se ompelee nämä siististi myös peruutettaessa.
      Jos neulekankaita (esim. college-neulos) tulee koneella ommeltavaksi enemmälti eikä ole saumuria käytössä, voi ns. jousto-ommel tulla tarpeeseen. Toki automaattinen napinläpikin on kiva, mutta kunnollista sellaista ei taida kyllä tuossa hintaluokassa saada, vasta 400-500 euron koneet osaavat ihan oikeasti.



      Melkein suosittelisin, että menet ostamaan konetta sellaiseen palvelevaan ompelukoneliikkeeseen, jossa pääset kokeilemaan erilaisia koneita ennen ostamista. Sitten tiedät myöskin, kenen puoleen kääntyä, jos tulee ongelmia.

      Tuolla budjetilla ja kokemuksella harkitsisin sinuna myös vakavasti käytetyn koneen hankkimista ompelukone/huoltoliikkeestä. 200 eurolla saa hyvän, huolletun peruskoneen ja moni liike antaa tuon hintaluokan käytetyille jo vuoden tai kahden huolto- ja takaisinostotakuun (eli ostavat samalla tai tietyllä prosenttimäärällä alennetulla hinnalla takaisin). Voit taas pyytää, että saat kokeilla konetta ennen ostamista - ja osta sellainen, jossa on jonkin sortin käsikirja mukana! Kaikissa huolletuissa ei ole, mutta aika monessa on. Ja tässäkin on taas se etu, että jos kone krenkkaa, voit soittaa liikkeeseen, josta sen ostit, ja pyytää apua - aika monestihan kyse on vain jostain huonosta säädöstä...


      Ai niin, kun kokeilet koneita tai edes vertaat niiden ominaisuuksia, testaa nyt ainakin nämä:
      - suora ommel eteen ja taakse
      - tiheä ja väljä siksak eteen ja taakse
      - mahdollinen jousto-ommel eteen ja taakse
      - ylä- ja alalangan langoittaminen; kuinka helppoa/vaikeata, kuinka selkeä reitti
      - miten alalanka puolataan, kuinka helppo puolaus on tehdä ja muistaa, voiko puolata eri rullalta kuin ompelee (eli voiko puolata toiselta rullalta ilman, että tarvitsee ottaa ylälankaa pois; tämä nopeuttaa kummasti...)

      Tarkista myös tämä: mitkä ovat käyttäjän tekemät huoltotoimenpiteet eli mistä pitää harjata nöyhdät pois ja mihin reikiin öljyä pitää tiputella. Tarkista myös, että sinulla on koneen öljyämiseen sopiva öljypullo; jos ei tule koneen mukana, osta ihmeessä, sitä ahkera ompelija tarvitsee! Niin ja käytetyssä koneessa on muutenkin syytä katsoa, että siinä on tuohon perushoitoon tarvittavat välineet mukana (harja, ruuvimeisseli jne) ja jos ei ole, niin tiedät, minkälaiset hankkia.


      Myös: olen itse huomannut, että alapuolia kannattaa ostaa lisää, jos niitä ikinä liikkeestä saa; jos ompelee paljon eriväristä, on mukava, kun ei aina tarvitse tyhjennellä ja täyttää puolia. Lisäksi tietysti kun olet ostamassa ensimmäistä konettasi, muista ostaa siihen lisäneuloja paketti tai pari, niitä menee ajoittain - jos ompelet eripaksuisia kankaita, osta myös eripaksuisia neuloja (70 voileelle, 80 yleiskäyttöön, 90 ja 100 paksummille kankaille, pallopäiset neuleille ja nahkaneula, jos sille tulee tarvetta).



      Onnea uudelle uralle!

    • aiska

      Kyllä halvallakin saa hyvää. Ostin viimejouluksi Liddlistä koneen alle 80 euroa. Samoja koneita oli myynnissä tänäkin vuonna ja samaan hintaan. Onhan minulla ykköskoneena 30 vuotias BERNINA, mutta halusin toisen koneen ja tässä halvassa oli myös sellaisia ompeleita, mitä ei vanhasta löytynyt. Olen ollut ihan tyytyväinen, joten uskallan suositella myös muillekin.

      • Anonyymi

        Lidlin koneilla ei kyllä tee yhtään mitään!!


    • Anonyymi

      kyllä tällähetkellä halvimmat koneet jotka kandee ostaa lähtee siitä 250 e. ja liikkeessä 300 e jos on tarjous. ne halvemmat on silkkaa haaskausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1106
    4. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      919
    5. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      234
      907
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      890
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      873
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      750
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      683
    Aihe