Thaimaassa suomalainen turisti saa olla ilman viisumia 30 vrk...
No, jos käyn välillä Laosissa pari päivää...siis maasta ulos...onko minulla takaisin tullessa uusi 30 vrk oleskeluaika?
Näin voisi hieman pidentää oleskelua, kun joka tapauksessa on menossa retkelle.
Joku rajoitus siinä taitaa olla...ettei 6 kk aikana saa olla 90 vrk pitempään ta jotain....
No, jos käyn välillä Laosissa pari päivää...siis maasta ulos...onko minulla takaisin tullessa uusi 30 vrk oleskeluaika?
Näin voisi hieman pidentää oleskelua, kun joka tapauksessa on menossa retkelle.
Joku rajoitus siinä taitaa olla...ettei 6 kk aikana saa olla 90 vrk pitempään ta jotain....
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ota tästäkin selvää: http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtopic.php?t=21864&highlight=viisumi
Voisiko joku asiaan käytännössä perehtynyt kertoa aivan konkreettisin esimerkein viisumikäsitteiden (maahan tulon, lähdön maasta, ym. aikojen, saapumisten, poistumisten jne,,) vaikutukset matkailijan lailliseen matkailuarkeen Thaimaassa.
Jos matkailija aikoa viipyä maassa alle 90 vrk, niin mitään viisumia ei tarvitse hankkia (mutta lippu jolla pääsee pois Thaimaasta 30vrkn sisällä saapumisesta kannattaa hankkia, koska esim. Finnair voi vaatia sitä). Riittää siis, että käy 30 päivän välein ulkomailla, kun tulee takaisin maahan, saa uuden 30 päivän leiman.
Sitten jos meinaa oleskella yli 90 vrk, pitää hankkia turistiviisumi. Turistiviisumeja voi hankkia useilla maahantuloilla ja esimerkit maahantulokertojen vaikutuksesta maassaoloaikaan löytyvät tuon linkin takaa.
"No, jos käyn välillä Laosissa pari päivää...siis maasta ulos...onko minulla takaisin tullessa uusi 30 vrk oleskeluaika? "
Saat 30vrk lisää oleskeluaikaa.
"Joku rajoitus siinä taitaa olla...ettei 6 kk aikana saa olla 90 vrk pitempään ta jotain...."
Joo, näillä 30vrk:n leimoilla ei saa oleskella maassa kuin 90vrk/6kk:n aikana. Viisumeja nämä rajoitukset eivät koske.
Let's make it simple.
Hanki jo Suomessa konsulaatista turistiviisumi! Saat olla 2 kk maassa ja se maksaa 20 euroa. Sen jälkeen voit Thaimaassa mennä rajalle kahdesti, jolloin saat kulloinkin 1 kk oleskeluaikaa. Siis tyhteensä 4 kk. Sitten voit menna naapurimaan (Malesia, Laos) Thaimaan lähetystoon ja ostaa 2 kk turistiviisumi. Ja niin edelleen. Voit edelleenkin olla pitkiä aikoja Thaimaassa, mutta sinun täytyy vain silloin tälloin käydä Malesiassa, Laosissa, Kambodjassa, Burman rajalla jne.