uusi kirja tuli juuri postissa ja aloin sitä vähän tuossa silmäillä. Alueelle 1 saa nyt kohdan 701.55 mukaan asentaa mm. valaisimia, eli tämän mukaan suoraan suihkun suuttimen alapuolelle saa asentaa ipx4-luokan valaisimen, vvsk:lla suojattuna. Onko tosiaan näin?
SFS600, alue 1 ja valaisin
no höh
81827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä se menisi liian pitkälle, jos asia pitäisi tarkistaa jostain muuta opuksesta.
Se on standardi ja sen mukaan tehtynä täyttyy sähkölain vaatimukset.
Saunassa alueelle 1 ei saa laittaa mitään muita sähkölaitteita kuin kiuas. Tulkitsisin että led kiuaslinssi on standardin vastainen...eikä taida johtimetkaan läpäistä standardia..
Mites siinä kirjassa on asia tarkalleen saunan osalta mainittu? Itse vain vilasin pikasesti opusta, ja ei ole kunniaa omistaa kyseistä raamattua.
Taas saa pulittaa vajaa 200 euroa uudesta tiiliskivestä, jossa muutama hassu muutos siellä täällä. Ah, no johan 144:n ostosta ehtikin vierähtää pari vuotta.
on siellä ihan koko rahan edestä... Pitää vain malttaa lukea opus kunnolla.
mukaan on. Faktisesti tilanne on sama aiemmankin painoksen mukaisesti.
Tähän saattaa kuitenkin tulla vielä jokin korjaus tällä kertaa.
En ole vielä tutustunu standardiin mutta epäilisin kyseessä olevan kiukaissa olevat halogen valaisimet
että alueelle 1 sai asentaa "muita laitteita" mikäli asennus oli muuten mahdoton tehdä. Nyt ei tarvitse enää perustella.
Minkälaista muutosta tuohon arvelet mahdollisesti tulevan?
että myöskin alueluokitukset ovat muuttuneet!
" Kylpy- ja suihkutilojen asennusvaatimukset perustuvat alueluokitteluun. Luokittelua on standardissa yksinkertaistettu siten, että alueita on suihkutiloissa kaksi (alueet 0 ja 1) ja kylpyammetiloissa kolme (alueet 0, 1 ja 2). Myös alueiden ulkopuolisille tiloille on annettu lisävaatimuksia.
Suihkutiloissa on aiemmin edellytetty enintään 30 mA vikavirtasuojan käyttöä pistorasioiden suojana. Vaatimus on voimassa edelleen, ja pistorasian tulee sijaita vähintään 120 cm etäisyydellä kiinteän suihkun suuttimesta taikka kiinteästä vesipisteestä. Tämän lisäksi kiinteästi asennetut sähkölaitteet tulee suojata enintään 30 mA vikavirtasuojalla, ellei suojaukseen käytetä SELV-järjestelmää tai suojaerotusta. Kiinteitä laitteita voi asentaa myös lähemmäksi kuin 120 cm suihkusta. "
teksti lainattu täältä:
http://www.sahkoala.fi/ajankohtaista/artikkeleita/saadokset_ja_maaraykset/fi_FI/standardien_muutokset/