Kokemuksia C32AMG:sta

Jobe.

Kiinnostaisi kyseinen auto. Kiitän.

5

5142

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden omistaja

      mulla on vm -02 C32 AMG Mersu farmarina, ja autolla nyt ajettu vähän reilu 95tkm. Itse olen tuosta sen 20tkm ajanut ja suurempia ongelmia ei ole ollut.

      Auto on todella makea ajettava, mutta ei niin raaserimainen kuin esim. E46 M3:nen, koska C32:nen on kuitenkin enemmän mukavuuspainotteinen vaikka ärhäkän luonteen omaakin. Jos edelleen verrataan M3:seen, mikä kuitenkin on tavallaan se lähin kilpailija luokassaan, niin itse en niin hirveästi pidä MB:n ESP ratkaisusta.

      ESP on todella herkkä eikä sen herkkyyteen pysty itse mitenkään vaikuttamaan. Jos sen kytkee päältä, niin autosta ei löydy kunnon lukkoperää ja tuolla 450Nm väännöllä pitoa ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi tarjolla. Paikoiltaan täyskaasulla lähdettäessä ESP ei periaatteessa juurikaan salli sutimista, mistä seuraa ikävä nyykähtäminen ESP:n puuttuessa peliin. Tästä aiheutuu kaasupohjassa kiihdytettäessä semmoinen holtiton ja repivä vaikutelma.

      No siihen ne haukut sitten oikeastaan jäävätkin. Muuten auto on loistava. Minulla on tuossa AMG:ssä Brabuksen alusta, mikä on jäykähkö mutta todella makea mutkatiellä. Vakio alustasta ei ole kokemuksia, mutta tuskin on juurikaan huonompi kuin tuo Brabuksen tekele. Brabus toki on noin 30mm vakio AMG:tä matalampi.

      Huoltaminen tuntuu olevan ainakin Veholla tyyristä hommaa, ja minullakin tuo suurin B-huolto (90tkm) tuli kaikkineen maksamaan 2100€. Huolto-ohjelman ulkopuolella vaihdettiin jarrupalat, koiranluut ja tehtiin nelipyöräsuuntaus. Seuraavat huollot ovatkin sitten halvempia ns. öljyhuoltoja.

      Vänkärin sähkösäätöisestä kolmen muitipaikan penkistä on CAN-ohjausmoduuli sillä tavalla hajalla, että penkin säädöt kyllä toimii, mutta ko. moduli jää hereille vaikka auto sammutetaan ja syö sen takia virtaa kunnes akku on tyhjä. Uusi moduli asennettuna maksaa noin 300€, mutta en ole sitä vielä vaihdattunut, koska vänkärinpenkin siirtelylle on niin vähän tarvetta ja modulista saa virtajohdon parissa sekunnissa irti/kiinni jos tarve vaatii.

      Suorituskyky on huima tuommoiseksi perhefarmariksi ja auto onkin parhaimillaan matka-ajossa ja ohitustilanteissa. Kiihtyvyys ohituksissa on todella ripeää, ja tuo AMG:n SpeedShift vaihteisto toimii loistavasti.

      Kulutus on kohtuu kova, eli maantiellä menee pääsääntöisesti reippaasti ajettaessa ja ohitellessa se 11l/100km ja kaupungissa on kulunut jollain keskinopudella 26km/h noin 15l/100km. Varmaan pääsee alle kympin kulutuksiin, jos vakkariin laittaa 90km/h ja suoraa tietä on edessä.

      lisäkyssäreihin vastailen mielelläni. Onnea autokaupoille!

    • sami3

      Ei se 15L oikein kaupunkiin riitä...

    • Anonyymi

      Tämä vanha juttu sartui silmään, niin pakko kanssa kommentoida yhden vastaavan kokemuksen pohjalta. Jos etsit jonkinlaista ylihinnoiteltua(ostohinta osat/huollot) statusautoa etkä tee muuta kuin ajelet kovaa moottoritiellä ja haluat ohittaa nopeasti, tämä on juuri siihen sopiva auto.
      Jos taas etsit autoa jolla on hauska ajaa, eikä ajonvakautus(kuten aiempikin kommentoija mainitsi) tapa joka kaasun painallusta, osta M-bmw tai vanhempi V8 mese.

      Kyllähän C32:senkin sutimaan saa loistavasti kun kytkee päälle dynomoden(joka siis pitää ohjelmoida joka käynnistyksen yhteydessä), mutta perän jos yrittää saada sivulle niin silloin ESP iskee heti kiinni, myöskin ns pakkovaihde ei toimi kuten sen olettaisi vaan vaihtaa isommalle heti kun kierrokset nousee vaikka väkisin pidät vaihdekepistä. Lukkoperän on joku insinöörin perkele jättänyt tehtaalla jo pois mikä olis aivan ehdoton tähän.

      Kenelle auto sitten sopii?

      Olen sitä mieltä, että ihmiselle jolla on ylimääräistä rahaa, joka ei tykkää pelleillä liikenteessä tai herättää huomiota, mutta haluaa kuitenkin päästä paikasta A paikkaan B tarvittaessa nopeasti. Peniksen koosta en sano mitään.

      • Anonyymi

        Kenelle auto sitten sopii?

        "Olen sitä mieltä, että ihmiselle jolla on ylimääräistä rahaa, joka ei tykkää pelleillä liikenteessä tai herättää huomiota, mutta haluaa kuitenkin päästä paikasta A paikkaan B tarvittaessa nopeasti. Peniksen koosta en sano mitään."

        Audi Quattro on siihen huomattavasti parempi vaihtoehto. Ja ekstrana vielä se, ettei Audin omistajan tarvitse liikennesäännöistä, ja nopeusrajoituksista välittää.

        Audi King.
        -Teiden King-


    • Anonyymi

      Saksalaista kuraa koko rahalla, osta ja omista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1482
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      92
      436
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe