Maailman syrjästä kii...

Pikkutyttösi

Niin kuin siinä laulussa sanotaan, me kaksi toisemme löydettiin, me saatiin maailmansyrjästä kii.

Heikoilla eväillä tähän tarinaan kyllä lähdettiin. Oltiin kai aika lailla eksyksissä kumpikin. Sinä joka olit kiusattu, unohdettu, mies ilman itsetuntoa ja uskoa huomiseen. Ja minä, joka teinivuosieni sinisilmäisinä päivinä olin uskonut vähän liikaakin, aina niihin vääriin ihmisiin, pettynyt sen seitsemän kertaa ja kerran pahastikin, ja josta pikkuhiljaa tuli kyyninen ja sairaalloisen epäluuloinen kaikkia kohtaan.

Paistoi se aurinko lopulta risukasoihinkin, vaikka helppoja eivät ole olleet nämäkään vuodet. Tänä jouluna kuitenkin, rakennellaan pikkuhiljaa jo omia kotiunelmia. On tullut sitä aitoa lämpöä ja läheisyyttä, mutta itsestäänselvyydeksi se tuskin koskaan muuttuu.

Niin että rakas, älä murehdi niitä joululahjoja. Minulle riittää, että sinä olet. Sinä teet minusta onnellisen.

Rakkaudella, *****

2

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stoori mutta

      mitä tarkoitit tolla kiusatulla, ilman itsetuntoa?

      • ...juuri sitä.

        Mieheni oli sekä koulu- että työpaikkakiusattu. Vanhemmilleenkaan ei omana itsenään kelpaa (olen kuunnellut sitä nälvimistä muutamaan otteeseen), kun ei heidän täydellistä unelmaansa toteuta. Ja meni heidän poikansa parikymppisenä sairastumaan vielä paniikkihäiriönkin. Kumma kyllä minut kuitenkin hyväksyvät, kenties "viimeisenä vaihtoehtona".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      54
      3627
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2812
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      41
      2499
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2187
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      432
      1749
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1237
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1133
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      67
      1057
    10. 45
      978
    Aihe