Nokun pitäs nyt Yamariniin keksiä moottori. Kyseessä 405 tuplakuori. Onko tuo 15hp nelitahti sopiva? Nostaakohan 2 henkeä liukuun? Pääkäyttötarkotus uistelussa, mutta matkat olis mukavampi ajella vähän nopeemmin. Hondaa ajatellut. 15 hp vanhempia saa vielä kohtuuhintaan mut 20hp maksaakin jo sitten enempi. Sanokaas jotain, kiitos.
15hp ja pulpettivene
mooossikka
51903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kulkee kaksi satakiloista miestä päällä siinä 35 km/h kaasu pohjassa, matkavauhti on hieman vähemmän. Moottorina Honda 15 hv, vm. 99. Bensaa ei syö paljon mitään.
Mulla olis jäämässä ylimääräiseksi Honda BF-15 pitkärikinen vuosimalli -96, vähän ajettu. Kaukohallintalaitteet mukaan.
Itelle todettiin liian pieneksi, vene 6m avomallin puu/lasikuitu vene (painaa eri luokkaa kuin lasikuitu vermeet). Ei jaksa nousta pintaan.
Kuvia ja hintatiedeusteluja sähköpostitse. Pitää keskustella hinta vielä toisen osakkaan kanssa, mutta jossain 1500e kaukohallinnan kanssa?
[email protected]
moottori tuohon Yamariiniin. Yksin saattaa nousta jotenkin liukuun mutta kaksi päällä ei kyllä nouse vaikka vaihtaisi potkurin loivempaankin.
Ajaminen on tuskaa tuolla yhdistelmällä.
Pohjan V-kulma on ratkaiseva veneessäsi koon ja painon lisäksi.
Jos 15 hp moottori on kunnossa ja oikein asennettu, (kavitaatiolevyn korkeus pohjaan nähden) niin kyllä kulkee kahden hengen kuormalla. Ei mikään raketti mutta kyllä eteenpäin pääsee. Ei tarvitse vaihtaa potkuria mihinkään
Se se on. Tuota venettä ei ole suunniteltu noin pienelle koneelle.
Voi nousta ns. liukuun, mutta ei nouse kunnolla pintaan tuolla teholla. Eli kyntää syvällä.
Polttoaineen kulutus on isompi kun isommalla moottorilla kun kone joutuu tekemään töitä täysillä.
Mitä hyötyä tuosta yhdistelmästä on muuta kuin että suotuisissa olissa sen saa ns. plaaniin?
Ei sen isomman moottorin hintaero ole niin suuri että sitä kannattaisi 15 hp. moottorilla kurittaa.
Orkkiskyssärin esittäjä kuitenkin maksaa jos koneen hankkii.
Minä olen sitä mieltä että unohda se 15 hp tai vaihda venettä esim. Rönkky 15. Se toimii tuolla 15 hp moottorilla. Sen pohjan muoto on ihan erilainen.
Nimimerkki. Kokemusta on.