Kysyttävää ... :)

aaddad

mikä on maksimi aika pitää hamsteria häkissä?

5

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei...

      Suositella häkkiä, vaan terraariota joka on lasista, tai plekistä, tai sitten duna

    • Onpa erikoinen kysymys. :D

      Noh, hamsterihan elää koko elämänsä häkissä, joten se on siellä niin kauan kuin se on elossa. Jos hamsteri on halukas pääsemään ulos häkistä (puree pinnoja, pyrkii luukusta ulos tms.), sen voi päästää valvotusti huoneeseen vapaaksi. Tällöin kaikki sähköjohdot ja lattiaan asti ulottuvat kankaat, kuten verhot, sängynpeitot yms., pitää nostaa hamsterin ulottumattomiin, ettei se aiheuta itselleen hengenvaaraa.

    • <3

      meillä päästetään hamsut joka ilta vähän jalottelemaan isonpaan tilaan, joko huoneeseen tai sitten isonpaan tilaan (johonkin sankoon ym.) kannattaa pitää kunnolla silmällä vapaata hamsteria (varsinkin jos se on kääpiö), kokemusta löytyy xD

      • hmmmm.....

        Olin aika yllättyny kun luin vastauksia. Meillä hamsteri on aina automaattiesti päästetty isoon huoneeseen joka on sille täysin turvallinen. Siellä se juoksee joskus kello kuudesta kello kahteentoista, en tiedä onko se ihan järkevää, mutta hamsumme ainakin on tosi iloinen!
        Luulisin että suositusaika pitää häkissä yhteenmenoon on muutama päivä, riippuen vähän hamsterin vilkkaudesta ja häkin koosta. Ja kuten joku jo sanoi, mikäli hamsteri halajaa ulos häkistä, se on hyvä päästääkkin juoksentelemaan - siis tietenkin valvotusti ;)


      • taasen

        Sanko ei ole riittävän tilava, eihän se eläin saa yhtään liikkua jossain sangossa tai laatikossa, miettikää nyt hyvät lapset kuinka monta kilometriä ne luonnossa vipeltävät, jokin pieni sanko tai typerä pahvilaatikko ei todellakaan korvaa kunnon vapaana juoksua turvallisessa huoneessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4888
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3329
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2558
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1643
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1259
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1017
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      952
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe