Kanin ruokinta

mulla on noin 1,5 kk ikäinen kani,sen tiedän että kuivaa heinää on oltava aina saatavilla. mutta entäs nuo muut ruuat,esim siemenseokset, onko hyväksi että ne on aina tarjolla? kun kanini syö aika paljon, et pitäsköhän ne siemenseokset ja kaikki muut ruuat, esim salaatit olla tarjolla vain tiettyinä aikoina?
6240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

moi!
kanille kannattaa mielummin syöttää sille tarkoitettua pellettiä.moni kyllä syöttää noita siemensekoituksia,mutta kani ei ole alunperin siemensyöjä,ja siemenistä tulee sellainen "pussi",josta menee näyttelyissä pisteitä.
jos nyt kuitenkin haluat siemensekoituksia syöttää,niin se on todella lihottavaa ruokaa. :D
jotkut antavat kaks kertaa päivässä,jotkut kerran.voithan antaa esimerkiksi aamulla siemensekoitusta/pellettejä,ja illalla porkkanaa,omenaa tms.älä anna salaattia,siitä voi tulla ripulia.
lisäksi tietysti kovaa purtavaa,raikasta vettä ja vihreää(totutettava VAROVASTI,ripulin vaara)
no toivottavsti tuossa oli jotain apua=)

Äänestä

kanihan ei ole vielä edes luovutus iässä.mistä olet kyseisen kaniinin hankkinut?
on eri jos sinulla on kotona myös sen emä,mutta muuten..
yleensä kanin rukintaankin perehdytään ennen hankintaa..

Äänestä
  • eikös kanit ole luovutusikäisiä kuukauden ikäisinä ? ainakin meidän otukset on sen ikäsinä tullu...

    Äänestä

  • sara kirjoitti:

    eikös kanit ole luovutusikäisiä kuukauden ikäisinä ? ainakin meidän otukset on sen ikäsinä tullu...

    Sormet toimii nopeemmin ku aivot..joo unoha koko kommentti..kahden kuukauden ikäsinä ne on tullu :)

    Äänestä

  • sara kirjoitti:

    eikös kanit ole luovutusikäisiä kuukauden ikäisinä ? ainakin meidän otukset on sen ikäsinä tullu...

    Sormet toimii nopeemmin ku aivot..joo unoha koko kommentti..kahden kuukauden ikäsinä ne on tullu :)

    Äänestä

Riippuu kanista, siis miten paljon se tosiaan syö ja lihoaako helposti. Tosin noin nuorella kanilla en vielä huolehtisi liikaa sitä. Siemenseoksia en kanille syöttäisi, ne eivät oikeasti ole terveellisiä. Ne ovat rasvaisia, ja kanit syövät usein vain parhaat palat eivätkä siten saa kaikkea tarpeellista ruoastaan.

Pelletit sen sijaan ovat mainio vaihtoehto, ja puolen vuoden ikään asti niitä pitäisi olla vapaasti kanin saatavilla. Sen jälkeen voi olla hyvä säännöstellä hiukan, eli esim. aamulla tietty määrä pellettejä ja tuoreruokaa, illalla sama juttu. Ja sitä heinää koko ajan saatavilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iines kirjoitti:

mulla on noin 1,5 kk ikäinen kani,sen tiedän että kuivaa heinää on oltava aina saatavilla. mutta entäs nuo muut ruuat,esim siemenseokset, onko hyväksi että ne on aina tarjolla? kun kanini syö aika paljon, et pitäsköhän ne siemenseokset ja kaikki muut ruuat, esim salaatit olla tarjolla vain tiettyinä aikoina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu