Suolasilakat kuoriperunoilla

Nimetön

Isoisäni (Fafa synt stadissa 1892) kaipaili ruokapöytään aina suolasilakoita keitettynä kuoriperunoiden päällä. Tuo toive ei meikäläisen ikäpolven tuottamana onnistunut ja en sitä ymmärtänytkään. Nyt Waltarin "Tähdet kertovat komissario Palmu" kirja käsittelee useaan otteeseen ko ruokalajia Helsingin poliisilaitoksen ruokalan spesiaalina.
Onko kellään tiedossa valmistusohjetta? Suolasilakat slumppasin jo inkoolaiselta fiskarilta!
t nimim Stadin safkaa

6

563

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuoripäälliset perunat melkein kypsiksi ja laita hetkeksi silakat kiehumaan niiden päälle.
      Sitten vaan voinokare aina jokaisen peruna/silakka haarukan päälle ja hyvää on.

      • namisuku

        ...ruoka on tod. Herkkuni, monista=)
        Annoit ykkösohjeen:)


    • pikku-myy

      Ei siihen mitään ihme ohjetta ole, äitini keitti hyvin pestyjä perunoita n.(talvi aikaan) vajaa puolentuntia ja latoi silakkatiinusta haettuja silakoita niiden perunoiden päälle, vähän kuin ristikkoa tehden ja kansi kiinni ja annettiin kiehua kunnes perunat oli kypsiä. Muistan etten koskaan pitänyt, vaan syötävä oli.

    • jartsev

      Meillä mun lapsuudessani oli suolasilakoita ja kuoriperunoita.
      Kun silakoita suolattiin runsaasti ja niitä käytettiin pitkin syksyä. Lopulta aina viimeiset olivat suolassa kuukausia niin niiden suolaisuus oli todella vahvaa. Suolasilakoita laitettiin perunoita keitettäessä kattilaan hautumaan perunoiden päälle. Perunoiden kiehuessa silakat kypsyivät samalla ja niiden suolaisuus väheni sopivaksi, samalla perunoihin tuli silakoista suolaisuutta ja oma arominsa josta vanhemmat ihmiset pitivät. Samaa tehtiin kuivatulle suolakalalle, särjille ja lahnan parkeille.
      Aterioitaessa perunoiden kanssa käytettiin pehmennyt kala särpimenä.

    • Lapsena ainakin yökötti jo se hajukin, kun niitä keitettiin.
      Muuta kalaa meillä ei ollut kuin silakkaa, sitä kävi joku kiertävä kauppias myymässä ja pesuvatiin niitä aina ostettiin.

    • Pirre*

      suolasilakoita milloinkaan, on kai rannikon evästä enempi.
      Sensijaan suolamuikkuja oli, ja oikein tonkkösuolattuja; niitä syötiin sipulin kanssa ihan sinällään leivän päällä.
      Ne olivat hyvää huikopalaa..

      Kapakalaakaan ei meilläpäin syötö, niinkuin esim. mieheni kotipuolessa kuulemma kälävittivät kevätahavassa suolattuja lahnoja ja särkiä..ja ne kuulemma keitettiin ja sitten syötiin suolastuksena..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1616
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      133
      924
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe