"Arafatin aikana oli paremmin"

Teeveeseiskan ohjelmassa "Leo Meller ja ystävät" Mellerin oppipoika Pasi Turunen haastatteli äsken kahta lähetystyön asiantuntijaa Juhani Huotaria ja Aaron Ibrahimia.

Aaron keroi, että tilanne Gazassa oli Jasser Arafatin aikana kristittyjen kannalta kohtuullisen hyvä. Oli harvoin mitään kristinuskoon liittyviä rähinöitä. Arafat ja PLA eivät vainonneet kristittyjä. Olihan Jasserin vaimokin kristitty, veli puolestaan Mellerin yhteyshenkilö Tukholmassa ja itse Jasser kävi säännöllisesti joulukirkossa. Hamasin noustua valtaan ja Al Qaidan soluttauduttua alueelle, kristittyjen tilanne on huonontunut.

Taitaa kohta tulla Arafattia ikävä...;0)

1

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen kuullut että Jasserin avoituminen oli kulissi ja lapsi tehty koeputki systeemillä. itse jasser olisi ollut miestenmies?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      116
      9708
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      95
      9407
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7891
    4. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      32
      7255
    5. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6274
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5418
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      8
      4768
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4385
    9. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      29
      4356
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4313
    Aihe