Tiesittekö, että Rantapohjan uusi päätoimittaja, entinen mainostoimiston työntekijä, harrastajanäyttelijä Juha Virranniemi oli myös Mirja Vehkaperän tukiryhmässä. Tukiryhmä lienee saanut rahoitusta paikalliselta miljonääriltä.
Valituksi tultuaan Mirja Vehkaperä kertoi ajavansa yrittäjien asiaa.
Päätoimittajaksi olisi voitu valita myös joku lehden pitkäaikaisista ja pätevistä toimittajista.
Alan kyllä ymmärtää, miksi Virranniemi valittiiin. Kunnanhallituksen puheenjohtajalla on nyt oma kansanedustaja ja oma lehti. Kunnallisasioista kertomisessa alkaa todellisuus olla aika kaukana. Katsokaapa vaikka ti18.12. Rantapohjan kuvausta Haukiputaan valtuuston talousarviokokouksesta. Uutisesta ei ilmennyt yksikään 22 - 21 äänestys, joilla vietiin kunnan sivistys- ja perusturvapalveluilta matto alta. Uutinen ei ollut kokouksen kulun mukainen.
Rantapohja oli entisen päätoimittajan aikana luotettava oikeistolehti.
Taidan keskeyttää lehden tilauksen.
Valituksi tultuaan Mirja Vehkaperä kertoi ajavansa yrittäjien asiaa.
Päätoimittajaksi olisi voitu valita myös joku lehden pitkäaikaisista ja pätevistä toimittajista.
Alan kyllä ymmärtää, miksi Virranniemi valittiiin. Kunnanhallituksen puheenjohtajalla on nyt oma kansanedustaja ja oma lehti. Kunnallisasioista kertomisessa alkaa todellisuus olla aika kaukana. Katsokaapa vaikka ti18.12. Rantapohjan kuvausta Haukiputaan valtuuston talousarviokokouksesta. Uutisesta ei ilmennyt yksikään 22 - 21 äänestys, joilla vietiin kunnan sivistys- ja perusturvapalveluilta matto alta. Uutinen ei ollut kokouksen kulun mukainen.
Rantapohja oli entisen päätoimittajan aikana luotettava oikeistolehti.
Taidan keskeyttää lehden tilauksen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tilaamisen. Arka ja puolueellinen lehti ei kiinnosta
kyllä on huomattu lehden tason alentuneen,eikö siihen olle muuta laittaa kuin tv ohjelmat,vai eikö siihen saa asioita kirjoittaa niin kuin ne todella on.
lehti ja ei tietenkään lehti esitä asioita kuin keskustan mukaisesti. Mitään muuta ei voi odottaakaan.
Jos Rantapohjaa vertaa muihin pohjoissuomalaisiin paikallislehtiin, se on laadultaan keskitasoa. Sivumäärä on ilmoitusmäärään suhteutettuna pieni. Esim. Iijokiseudulla joka on levikiltään ja ilmoitusvolyymiltään huomattavasti suppeampi on enemmän sivuja.
Lehden toimituspolitiikka on ollut aina arkaileva. On yritetty miellyttää kaikkia ja siinä Väliahteen aikana onnistuttiin. Ikävät asiat lakaistiin maton alle, niistä ei kirjoitettu tai kirjoitettiin hyssytellen.
Lehden levikki on todella suuri. Se johtuu suuresta väestöpohjasta ja kilpailijan puuttumisesta , ei lehden laadusta.
Olisi toivonut että lehti olisi ja sivumöärää olisi kasvatettu uuden päätoimittajan tultua taloon.
lehtikonsernia? Vai mikä on sen omistuspohja?
levikkialueen ihmiset. viimeisimmässä lehdessä lukee väliahteen haastattelussa että rantapohjan osakkeet on aikanaan myyty levikkialueen ihmisille kuntien asukasmäärän mukaisessa suhteessa. ei siis minkään konsernin omistuksessa.
jo myyneet osakkeensa. Ja voivat tietenkin olla esim Suomenmaa yhtiön hallussa.
ovat oikeita medioita kertomaan kapuloinneista ja noista itsestäänselvista 22-21 äänestyksistä.
Rantapohja on piristynyt todella myönteiseen suuntaan ja keskittyy asioihin eikä asioiden vierustoihin. Virranniemellä hyvä alku. Menestystä!
Propagandaa minun käsittäkseni on tahallisesti vääristelevä ja yksisilmäinen tiedottaminen.
"Pormestarin" mieleinen Rantapohjan "virkistäytynyt linja" muistuttaa lähinnä epädemokratioissa käytettyä propagandaa!
Kun valtuusto toistuvasti äänesti 22 -21 sivistytoimen ja perusturvan kurjistamisesta 15.12. kokouksessa, virkistäytynyt Rantapohja kertoo: "Yksittäiset valtuutetut tavoittelivat isompaa siivua perusturvan ja sivistyspalveluiden puolelle.--"
Onkin selvää, että kuntalaiset Rantapohjaa ja sen uuden päätoimittajan juttuja lukemalla saavat vaillinaisen ja harhaisen kuvan tästäkin kokouksesta. - Ja tietoa ei tule muualtakaan; esimerkiksi Kaleva ei uutisoinut ollenkaan talousarviokokousta.
Virkistäytynyt Rantapohja, päätoimittajana Eero Halosen laivahallissa Vehkaperän vaalivalvojaisissa riemuinnut Juha Virranniemi, oli ainoa median edustaja Haukiputaan talousarviokokouksessa.
Sääli! Sääli kuntademokratiaa! Sääli huolenpidon ja välittämisen kuntaa!
En tilaa enään niin höpöä lehteä. Monta vuotta sitten lopetin kun totesin sen lehdeksi joka tehdään huolimattomasti. Virheitä virheiden perään. Minulle se lehti teki niin suuren ja erittäin harmittavan virheen etten unohda sitä koskaan!
Taas sielä komeili sana "korjaus" miten voi tulla niin paljon virheitä, jopa kuolinilmoituksissa??
päätoimittajan rooliin ei kuulu antaa "toispuoleista" kuvaa asioiden kulusta ja asettua jonkin ryhmittymän taakse. Toki jokaisella on omat mielipiteet asioista ja ideologiansa, mutta kyseisessä tehtävässä oleva ihminen ei saisi liikaa tuoda omaa kantaansa esille. Eihän hän sitä nytkään suoraan ilmaissut, mutta rivienvälistä sen pystyi kyllä lukemaan. Aiemmin asiat on esitetty "puolueettomasti".
Meilläkin harkitaan lehden tilauksen lopettamista jos meno jatkuu samanlaisena!!
Päätoimittaja mainos-alalla ollut, varmasti tulee uusia ideoita. Olet osittain oikeassa,mutta mistä toisesta lehdestä löydät juttuja kuvia erikoisista porkkanoista varsinkin syksyisin, taikka missäkin navetassa on lehmä poikinut erikoisen vasikan j.n.e. Sinun pitää suhtautua erilailla,kun päivänlehtiin, Kalevakin kopioi Helsingin Sanomia 1-2 pv myöhässä lyhennettynä. Odottele rauhassa "hermoilematta" katsotaan, jos vaikka jutut paranee.
miksi Haukiputaalaisena pitää laskea kaikki kiimingin poikivat lehmät.
Kestotilaajana vuosia olleena taidan lopettaa lehden tilauksen,samat jutut ja enemmänkin saan lukea Kalevasta.
Paikallislehdessä uutiskynnys on hyvin alhaalla. Se näkyy mukavalla tavalla sisällössä. Rantapohja on suht hyvä lehti mutta sivuja on ilmoitusten määrään nähden liian vähän.
paikka nyt. Tilasin Rantapohjan heti muutettuani Haukiputaalle 80-luvulla. Tykkäsin lehdestä ja kehuin toisillekkin. Mutta tämän vuosikymmenen aikana taso on laskenut ja lopetin lehden. Mutta yllätys yllätys lehti tulee 100% jakeluna todella useasti. Miten ne tilaajat jotka maksavat täyden hinnan lehdestään, saavatko hyvitystä näistä ilmaisista kaikille jaettavista lehdistä?
Itselleni tulee ehkä 3-4 ilmaisnumeroa vuodessa, joten ei rasita tilaajien kukkaroa. Ilmaisjakelun tarkoitus lienee saada uusia tilaajia. Ei ole lehti todellakaan uudistunut vuosien varrella, jospa nyt kun uusia voimia on mukana...