Mistähän johtuu, että mies on usein niin väsyneen ja turpean näköinen kun lukee uutisia? Onko tullut syötyä liian suolaista ruokaa?
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Matti Rönkä palkittiin Pohjoismaiden parhaasta rikosromaanista/1135227499933
YLe Matti Rönkä
19
1803
Vastaukset
- itsekkin
Kun teet romaaneja yö kauden, miettien kirjan juonta .Niin kyllä se jossain näkyy.
- elämän jäljet
Olisikohan vaan normaalia keski-ikäistymistä ? Ihminen ei enää nelikymppisenä ole kaksikymppinen ja elämän jäljet alkavat aina vaan helpommin.
Hyvinhän Matti työnsä hoitaa ja asiallisesti uutiset meille katselijoille välittää. - kiiltokuvpoikia
on mainoksissa tarpeeksi. Uskottavaa ja turvallista uutistenlukua.
- terveisiä naisilta
Juu, nämä kirjailevat uutistenlukijat Matti Rönkä ja Keijo Leppänen, ne on ihan oikeita miehiä. Niistä vois kaikenmaailman poikaset ottaa miehen mallia. Voihan se olla, että Matti syö hiukan liian suolasta tai on tullut herkuteltua vähän liikaa, mutta mitäs siitä. Kirjatkaan ei synny ihan itsestään ja saattaa aiheuttaa luomisen tuskassa unettomia öitä. Keksa on kyllä pysynyt hyvässä kuosissa.
- kokemus rulettaa
terveisiä naisilta kirjoitti:
Juu, nämä kirjailevat uutistenlukijat Matti Rönkä ja Keijo Leppänen, ne on ihan oikeita miehiä. Niistä vois kaikenmaailman poikaset ottaa miehen mallia. Voihan se olla, että Matti syö hiukan liian suolasta tai on tullut herkuteltua vähän liikaa, mutta mitäs siitä. Kirjatkaan ei synny ihan itsestään ja saattaa aiheuttaa luomisen tuskassa unettomia öitä. Keksa on kyllä pysynyt hyvässä kuosissa.
Minusta on hienoa, että YLE on pitänyt uutistenlukijat ammattitaitoisina ja asiallisina.
Jopa keski-ikäinen ja elämää nähnyt toimittaja saa pysyä ruudussa ja välittää uutistapahtumia meille television ääressä istuville katsojille. Esimerkkinä vaikka juuri puheena oleva Matti Rönkä ja toinen suosikkini Eeva Polttila.
Toista se on näiden kuuluttajien kanssa. Nuorehkoja naisia,joiden pitää tukeutua puolelta ja toiselta kasaan tyynyjä, jotta pystyisi oikealla tavalla keekoilemaan ruudussa.
Puhutaan puolivillaisia kuulutuksia ja toivotaan, että meikki tuli juuri oikeassa valossa katselijoiden näkökenttään eikä pusero ollut rypyssä. Turhaakin turhempaa jorinaa ilta illan perään.
- ai miksi kysytte?
Tässä vastaus:
http://www.matti-ronka.blogspot.com/http://www.matti-ronka.blogspot.com/
Isä,poika ja jätetyn näköinen mies
Matti "meidän Matti maailmalla" Rönkä ei esittelyjä kaipaa. Ylen uutiskasvo joka ottaa kaiken irti Ylen uutistenlukijan mainospaikasta. Soppa ja Ylen ilmainen mainospaikka on vanhuksella kihahtanut kuitenkin jo sen verran yli korvien välin että Matti on ristinyt itsensä jo arvon kirjailijaksi hakien pontta tekaistuilla kissanristiäisistä saamillaan tunnustuksilla. Oikeat kirjallisuuden asiantuntijat ja professorit toteavat ikävä kyllä yhteen ääneen että Matti Röngänn kirjoitustaidot jäävät kioskikirjalliselle tasolle. Johanna Tukiainen iskelmälaulajana on vielä uskottavampaa kuin Matti Rönkä kirjailijana. Yhdessä asiassa Matti osaa kuitenkin olla aito. Nimittäin siinä että hänet jätti vaimo ja hän ei salannut tunteitaan vaan itki krokotiilinkyyneleitä kun jäi yksin. Matti purki heikkoa itsetuntoaan kirjoittamalla uusia fraaseja elämän kolhimasta miehestä pöytälaatikkoonsa ja markkinoimalla hengentuotteita talousrikoskeskittymä A-lehtien Avussa. Se onkin luonnollinen purkautumistie meitin Matille koska pikkuserkku Jukka Rönkä on A-lehtien palkollinen.
Jaa että koomikko lukemassa Ylen uutisia? pitäisikö häneen ja hänen kertomaansa luottaa? No ei varmasti. Kerran keksitty on nimittäin aina epäilty. 2005 Matti Rönkä uutisoi ja väitti Ylen pääuutisissa että Katson päätoimittaja on salakuljettaja ja rikollinen. Asia tarkistettiin oikeusasteista ja Matin kertomat olikin hänen oman mielikuvituksensa tuotetta. Siis ankkoja. Sitä samaa falsea mitä Matti ahertaa kioskikirjallisissa hengentuotteissa. Minkä satusedän maailma Matissamme menettää. Katso tästä Matin pikkuserkun työnantaja. Omena ei ole siis kauas puusta pudonnut:
http://www.kriittinenportti.blogspot.com/ - Merja Linnervuo
Hahaha
Muuten onko nämä uutistenlukijat jotain julkkisia? tavallisia duunareitahan ne on on kuin äs marketin kassanmyyjät
http://www.matti-ronka.blogspot.com- julkkiksen raja esim
tekevät työtään julkisuudessa ainakin
mitä luulet, jos uutistenlukija tekee jotakin joka on lööpin arvoista, lukeeko "uutistenlukija teki sitä ja tätä" vai lukisiko omalla nimellä "päläpälä buubuu erosi/tappoi/kuoli/meni naimisiin" - viinattaa
julkkiksen raja esim kirjoitti:
tekevät työtään julkisuudessa ainakin
mitä luulet, jos uutistenlukija tekee jotakin joka on lööpin arvoista, lukeeko "uutistenlukija teki sitä ja tätä" vai lukisiko omalla nimellä "päläpälä buubuu erosi/tappoi/kuoli/meni naimisiin"maistuuko matille viina? Siitä turpoaminen
- Riina Hermunen
julkkiksen raja esim kirjoitti:
tekevät työtään julkisuudessa ainakin
mitä luulet, jos uutistenlukija tekee jotakin joka on lööpin arvoista, lukeeko "uutistenlukija teki sitä ja tätä" vai lukisiko omalla nimellä "päläpälä buubuu erosi/tappoi/kuoli/meni naimisiin"Ai lööpin arvoinen? siis pelkkää paperia. Ihan samalla tavalla saa lukea lööpeistä Alepan kassan rivouksista kuin uutistenlukijan asioista. Samalla viivalla tavikset tallaa.
- taas olet oikeassa
viinattaa kirjoitti:
maistuuko matille viina? Siitä turpoaminen
Matti Pönnille maistuu mainos eikä mikään muu. On sitä ennenkin median vääristävällä voimalla ryhdytty kirjailijaksi vaikka taidot on roskakopassa tai laulajaksi kapakan karaokeillasta.
- olet oikeassa
Matti Pönni
http://www.ksml.fi/multimedia/dynamic/00030/5673884_jpg_30454a1.jpg
Alepan kassa
http://yle.fi/ecepic/archive/00070/ruokakauppa_alepa_jp_70430b.jpg
Kumpi on enemmän julkkis?
no tietysti Alepan kassa. Pönnin tehtävä ei ole muuta kuin kertoa
uutinen Alepan kassoista eikä sentään itse olla uutinen. Roskalehdistö voi ajatella toisin mutta roskalehdethän ei palvele kuin omaa toimitusta ja sen järjen kärkimäärää. - jk
vaikea sanoa
- SuuriSuojatyöPaja
Vanha elähtänyt käppänähän se jo on. Taitaa myös luulla liikoja itsestään. Yleen mahtuu pornotähtiä ja koulut keskeyttäneitä minä-minä-tyrkkyjä.
- luuseriminäkin
Meistä ei ole edes tuohon.
- muttaeiminunmielestä
Eikös näille ikääntyville miespuolisille juontajille ja uutisankkureille pitäis antaa kenkää, kun ikää rupeaa tulemaan, niinhän tehdään naispuolisillekin kollegoille.
- rvaTillinLalli
Kenkäähän tuli Karhuvaaran Latelle (58 v.). Minä en hyväksy, että tilalle otetaan hintinnäköisiä olmeja. Matti Rönkä on mies.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762514Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2812208Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1371176Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58983- 70888
- 72854
- 106808
- 65807
- 71805
- 54794