Onko jollain kokemusta lohko eli kai letkulämp. laittamisesta Seat Leon 110 hp turbodies.?
Mitä mahtaa maksaa, ja onko todella tehokas tuo letkulämp?, vähän epäilyttää.
Missä olette laitataneet, ja mitä maksoi?
Itse olen Turun lähettyviltä.
Mitä mahtaa maksaa, ja onko todella tehokas tuo letkulämp?, vähän epäilyttää.
Missä olette laitataneet, ja mitä maksoi?
Itse olen Turun lähettyviltä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ylävesiletkussa ja viime talvena letku oli haljennut, vedet valuneet maahan ja lämppäri palanut kuivuuttaan. Lyhyt ilo ja pitkä itku siitä tuli.
Letkulämmitin ei ole sama kuin lohkolämmitin. Lohkolämmitin tulee "lohkon" kylkeen vesitilaan ja letkulämmitin taas vesiletkujen välille. Ylävesiletkuun ei kannata laittaa vaan alavesiletkuun.
Homma on suhteellisen helppo, mutta lämmitin pitää tulla oikein ja oikeaan paikkaan, siis jos puhutaan letkulämmittimestä. Letkut klemmarilla kurttuun, katkaisu ja lämmitinosa tiiviisti siihen väliin. Sitten aletaan ilmaamaan, eli jäähytinnestettä runsaasti paisuntasäiliöön ja käytetään konetta tasakierroksilla. Tätä jatketaan riittävän pitkään, huom pitkään. Eli siis auto tasakierroksille ja nestettä lisätään säiliöön "korkki pidetään auki koko ajan" Järjestelmään ei saa jäädä yhtään ilmaan muuten neste ei lähde kiertämään ja letkulämmitin kärähtää.
Letkulämmitin on kyllä tehokas, 2h lämmityksen jälkeen nesteet ovat kuumat ja auto käynnistyy hyvin. En usko että asennuskaan on kovin kallis, aikaa menee asentajalla n.1h eli 50-100€ paikasta riippuen. Siihen itse elementti n. 125€
Kannattaa tietysti selvittää mikä lämmitin autoosi käy, ihan uusiin vag autoihin ei letkulämmitintä voi asentaa ja ainut vaihtoehto on säteilylämmitin öljypohjaan.
Olikohan tästä apua?