Mikä on seuraväen suhtautuminen tatuointiin?
Siis esim. nilkassa olevaan pieneen käärmeentapaiseen? Tai esim. olkapään perhoseen?
Joutuisikohan tuon otettua kovinkin silmätikuksi?
Kaveri kyllä ehdotti käsivarteen L merkintää, mutta sen taidan jättää.
T Äiti Oulunsalosta
Siis esim. nilkassa olevaan pieneen käärmeentapaiseen? Tai esim. olkapään perhoseen?
Joutuisikohan tuon otettua kovinkin silmätikuksi?
Kaveri kyllä ehdotti käsivarteen L merkintää, mutta sen taidan jättää.
T Äiti Oulunsalosta
Vastaukset 13
Vanhimmat
En itse tykkää tatuoinneista, mutta jos sinä pidät niistä, laita jos sellaisen haluat. Laittaisin mieluummin korvakorut.
Kumpi on SRK:n listalla vakavammassa asemassa?
3.Mos 19 luku,jae 28
"Ei teidän pidä leikkaaman ihoanne kuolleen tähden, eli piirustelemaan kirjoituksia päällenne, sillä minä olen Herra"
Vuoden 1992 käännöksestä:
"Älkää vainajaa surressanne viillelkö itseänne älkääkä tatuoiko mitään merkkejä ihoonne. Minä olen Herra."
Eli voin siis ottaa tatuoinnin, kunhan en ota sitä vainajaa surressani?
Tatuointi on orjan merkki. Haluatko tatuoida itsellesi orjan merkin?
"älkääkä tatuoiko mitään merkkejä ihoonne"
Älkää tupakoiko tai käyttäkö muitakaan huumeita, sillä se on oman kehon aliarvioimisen ja elämänhalusta luopumisen synnnin merkki.
Tatuoita jalkapohjaasi (kyrillisin kirjaimin) FINSKI VODKA TURIST niin saat jotain sanomaa mukaan.
Toinen hyvä paikka töhryille on persvako.
Perhosia ja käärmeitä neuvon välttämään.
kirjoitit: "Toinen hyvä paikka töhryille on persvako."
Kun yleisesti todetaan tatuoinnin olevan perseestä, voi korjata sijamuodon ja todeta sen olevan perseessä. Hyvä idis!
se on ruokatorven toinen pää.
Jäikö pohdintasi puolitiehen?
kielteinen tatuointeihin.
Yhdistän ne lähinnä jonkinlaiseen tasapainottomuuteen ihmisen itsetunnossa.
Olen tavannut niitä liikaa laitapuolen asukkailla, huumeveikoilla, vangeilla, heikkolahjaisilla toisineläjillä, musiikillisilla toisinajattelijoilla eli lähinnä ongelmaihmisillä.
Tapaamani tatutoijat ovat järjestään olleet ihmisenä syvällä omassa maailmassaan, johon ei kuulu mikään tavanomaisuus. Sanalla sanoen inhoan ja säälin syvästi heitä ja heidän ammattiaan ja maailmaansa.
Jos laitan makuuhuoneeseeni tapetit niin taatusti tulen niihin kyllästymään, mutta miten on tatuointien laita.
On pakko sanoa että säälin ajatustakin.
Tatuointi on syntiä, samoin kuin korvakorusyntikin. Ja kynsienlakkaamissynti.
että ihminen ei ole tyytyväinen Jumalanluomistyöhön ja eika sitä arvosta
Jumalan luomistyöhön ja hänen antamiinsa täydellisiin hiuksiin. Samoin hiusten sävytys ja korvakorut. Pahin kuitenkin on permanentti, joka pilaa Jumalan luomat hiukset kokonaan ja muuttaa Luojan luoman ulkonäön irvokkaaksi.